Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

За якою ціною "Газпром" відтепер продаватиме газ Україні

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: Газпром, газ

    У країни-агресора ми збираємося купити 4-5 мільярдів кубометрів газу безпосередньо у "Газпрому".

    9807_146792_naftogaz.jpg (56.69 Kb)

    Не виключено, що найближчим часом лічильник на сайті "Укртрансгазу", який відраховує час, скільки Україна не купує газ безпосередньо у Росії, доведеться обнулити. В "Нафтогазі" вже заявили, що готові купити в 2018 році 4-5 млрд кубометрів палива у "Газпрому" і назвали ціну вигідною. Ми запитали у експерта, чому саме такий обсяг купить наша країна і скільки вийде на цьому заощадити.

    Що кажуть в "Нафтогазі"?

    - "Нафтогаз" планує імпортувати газ з двох напрямків, - заявив глава правління Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Андрій Коболєв. - Ціна, яку тепер має встановити "Газпром", є дуже привабливою. Цим економічним бенефітів треба користуватися.

    За його словами, згідно з рішенням суду з 2018 року "Нафтогаз" повинен купувати 4-5 млрд куб. м газу у російського "Газпрому".

     - З цього року необхідно вибирати мінімальні обсяги. Ми в "Нафтогазі" не маємо підстав вважати негативним аспектом зобов'язання "Газпрому" продати нам 5 млрд куб. м газу за ціною нижчою за європейську. Це позитивний аспект як з точки зору НАК, так і кінцевих споживачів, - зазначив Коболєв.

    Чи вигідно це Україні?

    На жаль, Андрій Коболєв не назвав цифру, на скільки доларів російський газ буде дешевше європейського. Тому за роз'ясненнями ми звернулися до експертів.

    - Рішення Стокгольмського арбітражу так ніхто і не бачив, - прокоментував для "КП" в Україні "ситуацію співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. - Тому ми можемо тільки припускати, що в ціні російського газу не буде транзитного плеча і маржі європейських трейдерів. Тому такий газ може коштувати на 10% менше, а може бути і ще дешевше, ніж європейський. Зараз газ по реверсу на кордоні України коштує 230-250 доларів, тобто російський газ буде мінімум на 25 доларів дешевше

    Тобто вигода ніби як очевидна. За рік вийде заощадити мінімум 100 млн доларів. Правда, за словами експерта, ця дешевизна має кілька спірних моментів. Наприклад, купуючи російський газ по реверсу з Європи, Україна заробляла на його транзит через нашу ГТС. Тобто газ з РФ спочатку проходив через територію України, фізично опинявся в Європі, а потім знову надходив до нас. І на прокачування палива ми непогано заробляли.

    - А це близько 26 доларів на тисячі кубометрів, - каже Дмитро Марунич. - Є ще питання сплати 12,5 долара комісії, яку платять трейдери "Укртрансгазу" за вхід в українську ГТС при реверсі з Європи. Чи буде "Газпром" платити цей збір, не зрозуміло.

    Чому саме такий обсяг?

    - Цифри 4-5 млрд кубометрів, про які говорять в "Нафтогазі", це, мабуть, скориговані судом обсяги з контракту 2009 року за пунктом "бери або плати", - говорить Дмитро Марунич. - Тепер Україна зобов'язана купувати 5 млрд кубометрів газу, але при необхідності може зменшити цей обсяг на 20%, тобто до 4 млрд кубометрів.

    А може, купувати більше?

    Ще один цікавий момент полягає в тому, що Андрій Коболєв назвав ціну російського газу привабливою. В такому разі чому ж Україна планує купити лише 4-5 млрд кубометрів газу у РФ? Адже за рік наша країна імпортувала близько 15 млрд кубометрів палива. Навіщо ж купувати інші 10 млрд кубометрів по менш вигідною ціною?

    - Почнемо з того, що "Нафтогаз" не є монополістом при імпорті газу в Україну, - пояснює Дмитро Марунич. - Є приватні трейдери, які купують газ самостійно. Наприклад, у Ріната Ахметова є структура в Угорщині, яка продає паливо його ж українським підприємствам, заробляючи для нього гроші. Другий важливий момент - це диверсифікація поставок. Тобто "Нафтогаз" не хоче залежати від одного постачальника. Ну і нарешті, за весь час, поки ми не купували паливо у Росії, були укладені середньострокові контракти з європейськими трейдерами, які теж передбачають принципи "бери або плати". І ми зобов'язані в майбутньому купити у них якісь законтрактовані обсяги.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хліб різко подорожчає у 2018 році

    Коли почнуться поставки?
    В "Нафтогазі" не виключили, що вже в першому кварталі можуть початися закупівлі російського газу. Однак перед цим потрібно врегулювати кілька спірних питань.

    - Найголовніше питання - це питання боргу, про який йде мова в рішенні Стокгольмського арбітражу щодо ціни та обсягів газу, - каже Дмитро Марунич. - Зараз "Нафтогаз" не платить, а чекає рішення по другій частині спору - щодо ставок транзиту. Орієнтовно рішення має бути озвучене в лютому. Поки це питання не вирішиться, поставки не почнуться. Якщо намагатися домовитися зараз, то росіяни вимагатимуть погашення боргу і передоплату за паливо. Ще одне питання, яке доведеться вирішувати або додатковою угодою, або окремим документом, - поставки на непідконтрольні території. Адже може трапитися так, що Україна дасть передоплату, а Росія поставить це газу в ОРДЛО. Думаю, всі ці питання повинні стати предметом переговорів. Так що на швидку поставку російського газу в Україну я б не розраховував.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми