Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Україна зможе покарати "Газпром"

  • Джерело: inosmi.ru.  → Ключові теги: Газпром

    Вже більше трьох років Україна судиться з російським монополістом Газпромом як в Стокгольмі, так і в Києві, вимагаючи скасування кабальних умов газового контакту.

    1527_1464286273_llk.jpg (58.11 Kb)

    Хто вийде переможцем вже навесні 2018 року, «Обозреватель» з'ясовував у народних депутатів Верховної Ради України та енергетичних експертів.

    Спірний вердикт

    Україна в особі Нафтогазу судиться з російським Газпромом у Стокгольмському арбітражному суді, починаючи з 2014 року. І відразу за двома контрактами: на транзит російського газу до Європейського союзу і на покупку Україною російського газу.

    31 травня 2017 року Стокгольмський арбітраж виніс проміжну ухвалу, задовольнивши вимогу української компанії про перегляд ціни по укладеним в 2009 році контракту на закупівлю газу у Газпрому з 2014 року. Суд скасував зобов'язання України щорічно купувати 52 мільярди кубометрів газу або оплачувати його вартість (принцип «бери або плати»), а також повністю зняв заборону з боку Газпрому на реекспорт газу.

    Однак тоді сторони не змогли самостійно розрахувати суми компенсацій, тому для їх визначення довелося чекати спірного рішення суду вже 22 грудня 2017 року.

    Чому спірного? Оскільки одночасно і Нафтогаз рапортував про «повну перемогу», і російський Газпром заявляв про задоволення своїх вимог і фіаско України. Кожна сторона повинна виплатити компенсації, але більше плюсів і бонусів однозначно отримав все-таки Нафтогаз.

    Так, згідно з рішенням суду, Україна дійсно вдалося знизити на 47 мільярдів кубометрів обов'язковий обсяг закупівлі газу і довести несправедливість ціни в 485 доларів за тисячу кубометрів, на якій наполягав Газпром. Але, незважаючи на це, Нафтогазу, за рішенням трибуналу, доведеться виплатити Газпрому до 2 мільярдів доларів за газ, отриманий в 2013 і 2014 роках.

    Хоча не факт. Остаточна крапка буде поставлена ​​навесні цього року, коли очікується рішення за контрактом на транзит газу.

    Член комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, народний депутат від фракції «Батьківщина» Олексій Рябчин в коментарі «Обозревателю» пояснив, що насправді рішення не спірне, а компромісне. «Адже арбітраж завжди знаходить компромісні рішення. Але варто дійсно дочекатися остаточного вердикту в лютому цього року по транзиту, а не оперувати переможними реляціями НАКу або Газпрому », - сказав він.

    Чи не Стокгольмом єдиним

    Судові пристрасті з Газпромом киплять не тільки за межами України.

    Ще два роки тому Антимонопольний комітет України виніс рішення оштрафувати російського монополіста на 85 мільярдів гривень. А в 2015 році той же АМКУ визнав Газпром монополістом на ринку транзиту газу в 2009-2015 роках, що дозволяло накласти штраф на компанію в розмірі до 30% обороту (3 мільярди доларів).

    «АМКУ подав до суду. Але цей суд теж не закінчений, він триває », - розповіла« Оглядачу »керівник відділу зв'язків з громадськістю і взаємодії зі ЗМІ Ольга Жорна.

    Вона нагадала, що Господарський суд столиці задовольнив позов АМКУ, але тепер російська сторона намагається оскаржити це рішення в апеляції. І поки не буде поставлена ​​жирна крапка в цій справі, нових позовів АМКУ подавати не буде.

    «Думаю, Росія не виграє апеляцію. Це вже зрозуміло. Рішення українського суду буде підтверджено. Ясна річ, на території України залишилося не так багато активів Газпрому, щоб їх арештовувати. А сума в 85 мільярдів гривень - серйозна. Тому чи піде Україна далі і чи буде наполягати на арешті майна Газпрому за межами нашої країни - це вже тактика і стратегія господарських компаній. Думаю, що і в цьому питанні, якщо Україна буде його піднімати, багато чого буде залежати в цілому від рішення в Стокгольмі », - пояснив нам енергетичний експерт Валерій Боровик.

    час Ч

    Чи є світло в кінці «газового» тунелю? Експерти стверджують, що він можливий у вигляді остаточного рішення за контрактом на транзит газу, яке очікується в суді Швейцарії до кінця лютого 2018 року.

    Тому Нафтогаз вимагає від Газпрому до 16 мільярдів доларів за «транзитною» позовом. Якщо Україна виграє цей суд, то «вихлоп», простою мовою, перекриє ті компенсації у вигляді 2 мільярдів доларів, накладених на Україну першим рішенням суду Стокгольма.

    «Я хочу подивитися на рішення 22 лютого, воно буде вирішальним. І тоді потрібно дивитися на висновок суду Стокгольма в цілому. Тому поки що оцінювати рішення суду рано», - визнав нардеп Рябчин.

    У свою чергу Боровик вважає однозначно позитивним очікуване зниження обов'язкових обсягів закупівлі російського газу Україною. Що ж стосується ціни на газ, то, за його прогнозами, Стокгольмський суд може бути ще «некінцевої станцією». Газпром може продовжити судитися з Україною.

    «Хоча ніхто не хоче сьогодні судитися по другому колу. Тому, думаю, ціна буде адекватною. Але питання буде лежати як в економічній, так і в політичній площині. Поки що прийнято, що навіть з країною агресором у нас є торговельні відносини, тому і закупівлі газу можуть відновитися », - підсумував він.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми