Візит держсекретаря США Рекса Тіллерсона в Польщу показує, що Варшава і Вашингтон зав'язали хороші, тісні відносини, вважає Павло Мусялек (Paweł Musiałek) - експерт з міжнародної політики Аналітичного центру організації «Ягеллонський клуб». «Нам вдалося показати спільність наших інтересів і поглядів на те, що відбувається в світі», - зазначив він в бесіді з Польським агентством друку (PAP).
«Сполучені Штати залишаються найсильнішою державою в світі. Кожен візит глави дипломатії найбільшої держави підвищує престиж тієї країни, яку він відвідує, тому добре, що візит відбувся », - вказав експерт. Він підкреслив, що на зустрічі не було прийнято переломних рішень, однак, такого роду заходи рідко приносять «оглушливий успіх»: «його можна домогтися довгострокової політикою, а такі візити виступають лише частиною тривалого процесу».
Багата порядок денний
Список тем, які глава польського МЗС Яцек Чапутовіч (Jacek Czaputowicz) і прем'єр-міністр Матеуш Моравецкій (Mateusz Morawiecki) обговорювали з Рексом Тіллерсона, був досить довгим. Як говорить Мусялек, центральне місце займала тема поставок Польщі зброї. Американці зацікавлені в укладанні контрактів з поляками, проте, на яких умовах ті отримають американські ракети, залишається поки неясним. «Складно сказати, чи вдалося Чапутовічу або Моравецкій прийти на зустрічі з Тіллерсона до якихось важливих домовленостей. У заяві за підсумками зустрічі звучали лише загальні слова, але ключові переговори проходять за закритими дверима », - пояснив аналітик.
Мусялек додав, що важливе місце займала також енергетична тематика. «Роль глави дипломатії, президентів - створення сприятливої атмосфери, а остаточні рішення про те, скільки американського газу ми купимо, візьмуть компанії. Я б хотів охолодити ентузіазм тих, хто говорить, що ми зможемо повністю замінити російський газ американським. Звичайно, ми вже отримали кілька партій сировини з США, але це буде, скоріше, одне з джерел поставок, а не основа нашого імпорту. У закупівлях скрапленого газу ключову роль буде грати не політична воля, а ціна. Якщо американці запропонують привабливі ставки, ми будемо його купувати. В іншому випадку така співпраця буде вести складно», - додав експерт.
«Північний потік - 2» і США
Коментуючи тему проекту «Північний потік - 2», Мусялек підкреслив, що Сполучені Штати не мають великий арсенал інструментів впливу. «Цей газопровід будують не американці, і єдине, що може зробити Вашингтон, це спробувати чинити тиск на європейських партнерів», - сказав аналітик.
Те, що у висловлюваннях політиків на перший план вийшли проблеми, пов'язані з проектом «Північний потік - 2», цілком закономірно, зокрема, тому, що в минулому держсекретар США займався бізнесом в тому числі в енергетичній галузі, звернув увагу в бесіді з Польським агентством друку політолог Пшемислав Журавський вель Граєвський (Żurawski vel Grajewski).
«Зрозуміло, Рекс Тіллерсон набагато краще, ніж інші політики, розуміє цей аспект безпеки, і нас це радує. Тут важлива не тільки політична, але і фінансова сторона російсько-німецької ініціативи, про яку говорив міністр Чапутовіч: Росія направляє отримані від продажу газу кошти на військову активність, що стала частиною міжнародної політики. На зустрічі прозвучали важливі заяви, які показують, що Польща і США займають єдину позицію з цього питання», - додав професор.
Дональд Трамп в США і партія «Право і справедливість» (PiS) в Польщі «здобули перемогу на виборах, апелюючи до одних і тих же суспільним настроям: вони використовували риторику, спрямовану проти істеблішменту. Трампа критикують американські ліберальні еліти, а "Право і справедливість" - ліберальні еліти в Польщі, і це створює додаткову точку дотику. Трамп в якійсь мірі легітимізує політику нашої правлячої партії, а вона - політику Трампа, хоча, зрозуміло, США відіграють набагато важливішу роль для Польщі, ніж Польща для США », - розмірковував Павло Мусялек.
Велике значення, як вважає Журавський вель Граєвський, мало те, що на зустрічі з журналістами прозвучала тема України. «Ми продемонстрували Росії, що позиції Польщі та США щодо російської агресії збігаються. Крім того, Київ побачив, що Варшава грає важливу роль в справі блокування проекту "Північний потік". Цей газопровід загрожує в першу чергу українським інтересам: в перспективі Україна може втратити статус транзитної держави. Я сподіваюся, що в Києві оцінять польську підтримку », - сказав він в бесіді з Польським агентством друку.
Експерт привітав те, що Тіллерсон звернув увагу на роль Польщі у формуванні єдиного центральноєвропейського ринку газу. Для вирішення цього завдання знадобиться зайнятися розвитком газотранспортних мереж і будівництвом перемичок, які з'єднають газопроводи різних країн. «Це вписується в концепцію" Ініціативи трьох морів ", яка в черговий раз отримала безумовну підтримку США. До цього її підтримав Трамп в ході свого візиту до Варшави», - підкреслив професор.
Російська загроза і американські інтереси
Журавський вель Граєвський бачить позитивний знак в тому, що політики обмінялися фразами про нарощування військової присутності НАТО і США в Польщі. Вашингтон, каже він, звернув увагу, що Варшаві не тільки вдалося довести витрати на оборону до 2% ВВП, а й створити перспективи для їх росту. Таким чином «Польща приєдналася до вузького кола країн-членів НАТО, які виконують цю вимогу. Вона знайшла статус країни, яка робить внесок у зміцнення безпеки, а не виступає в ролі прохача, що очікує, що його захистять "за американські гроші"».
Польщі, як зазначив політолог, вдалося на прикладі Сирії продемонструвати, що російська загроза не обмежується одним напрямком: «Росія погрожує Заходу не тільки на східному фланзі НАТО, але і на півдні. Сирійська війна без участі Москви залишилася б локальним конфліктом, але вона перетворилася в конфлікт надрегіональних. Польща показала, що вона це усвідомлює».
Павло Мусялек вітав той факт, що переговори стосувалися не тільки політики, але також економіки і питання залучення американських інвестицій. Він підкреслив, що Польщі слід скористатися сприятливими обставинами. Зараз, пояснив він, США шукають в Європі союзників: «Через те, що Трамп наражається на гостру критику, американці будуть схильні розвернутися до тих союзникам, які підтримали їх у важкий момент. Таким вірним союзником Вашингтона в Європі виступає в першу чергу Варшава».