Паливо в лютому може подешевшати, прогнозують експерти.
У лютому літр палива подорожчав в середньому на 1,9 гривні. А заправити повний бак на 48 літрів стало дорожче на 91 гривню. Все через подорожчання нафти і ослаблення національної валюти. Але в лютому ціни на бензин можуть стабілізуватися і піти на зниження, прогнозують експерти.
Яких цін на АЗС чекати автовласникам в лютому.
Що буде з цінами на бензин в лютому
За січень найбільше подорожчало дизпаливо - на 1,95 грн за літр. А-92 і А-95 додали в ціні по 1,91 гривні. А-95 + - 1,88 грн. Автогаз набрав у ціні 49 копійок за літр.
Більш відчутно подорожчання палива, якщо заправляти повний бак машини. Так, заправити бак на 48 літрів обійдеться на 90-93 гривні дорожче, ніж на початку січня.
В середньому ціни на паливо піднялися на 3-5%, відзначає співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Об'єктивна причина - зростання цін на нафту, яке продовжилося, і негативна динаміка курсу валют до гривні.
"Зараз ці тенденції призупинилися тому є підстави, якщо ситуація збережеться, що до кінця лютого ціни на паливо трохи знизяться - на 30-50 копійок. Нафта трохи подешевшала і курс зміцнився", - коментує аналітик.
Автогаз не повинен був подорожчати, оскільки АЗС були забезпечені ресурсом на достатньому рівні завдяки довгостроковим контрактам з постачальниками.
У лютому ціни на паливо повинні знизитися в середньому на 50 копійок за літр, прогнозує Геннадій Рябцев, директор спецпроектів НТЦ "Психея". Вже з початку лютого нафтопродукти на кордоні подешевшали приблизно на 3-4% і гривня почала зміцнюватися по відношенню до євро і долара.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт назвала вартість гектара землі після зняття мораторію
Однак АЗС навряд чи знизять ціни на стелах. Мережі збільшать знижку для своїх лояльних клієнтів, додає експерт.
У січні і лютому продажі палива на АЗС зменшуються через падіння попиту - в цей період українці менше їздять. Тому заправки не підвищуватимуть ціни для збільшення прибутку, інакше такий крок ще більше вдарить по доходах.
Чому паливо дорожчає
Ціни на нафтопродукти - бензин, дизпаливо - залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини експорту палива доводиться на ці три країни. В Україні переробляється не так багато нафти, щоб ці обсяги впливали на ціни.
Значний вплив на ціну надає курс валют. Мережі АЗС купують паливо за долари або євро, але прибуток отримують в гривні. Коли національна валюта падає, то наступна закупівля нафтопродуктів обходиться компаніям дорожче, через що доводиться піднімати ціни.
Так, якщо долар дорожчає на одну гривню, це призводить до підняття цін на бензин і дизпаливо на 60 копійок за літр через два тижні, каже Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея". Якщо нафта подорожчає на 1%, то бензин знову подорожчає на 10 копійок за літр через той же проміжок часу. Чому через два тижні? Тому що бензин з-за кордону або з заводу надходить на заправку приблизно через 11-13 днів.
До того ж, щомісяця на вартість палива впливає і акциз, оскільки він нараховується в євро, тобто залежить від стабільності гривні.
За прогнозами Bloomberg, в цьому році серйозних стрибків цін на нафту не буде, але збережеться тренд до її поступового подорожчання. Тому причин до здешевлення палива за рахунок вартості нафти цього року не буде.
Раніше Національний банк України дав прогноз, що в 2018 році вартість бензину виросте на 10,8%. Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ. На 2019 і 2020 роки Нацбанк також дає більш ніж оптимістичний прогноз інфляції палива: 5 - 5,5% на рік в гривневому еквіваленті.
Але експерти не такі оптимістичні. Як прогнозують аналітики інвестиційної групи ICU, світове зростання цін на нафту в 2018 році може стати причиною підвищення цін на бензин в Україні в середньому 22-24%. Імпортований газ може також подорожчати на 8-11%.