Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Україна не підготувалася до газової війни з Росією

  • Джерело: inosmi.ru.  → Ключові теги: газ

    Процедура розірвання газових контрактів може затягнутися.

    7623_6fc5dd1e-e81f-4291-9a47-70179c12325d_cx0_cy6_cw0_mw1024_mh1024_s.jpg (54.81 Kb)

    Газпром »відмовився поставляти газ на Україну, незважаючи на попередню домовленість і передоплату, зроблену« Нафтогазом ». Крім того, російський монополіст збирається розірвати контракти з українським холдингом. При цьому влада України виявилися абсолютно не готові до «кидка» з боку росіян, незважаючи на те, що і раніше РФ діяла схожими методами. «Апостроф» розібрався в тому, що сталося, і з'ясував, як події розвиватимуться далі.

    «Газпром» відмовився почати з 1 березня постачання газу на Україну, незважаючи на зроблену НАК «Нафтогаз України» передоплату. Російський монополіст обґрунтував своє рішення тим, що, мовляв, сторони не підписали додаткову угоду до діючого контракту. Передоплата, яка, за даними ЗМІ, склала $ 127 млн ​​(для закупівлі 500 млн куб. М газу), була повернута «Нафтогазу».

    При цьому вельми сумнівно, що справжньою причиною такого кроку стала відсутність додаткової угоди до контракту на поставку палива. Очевидно, і про це в «Газпромі» кажуть відкритим текстом, що вся справа - в рішенні Стокгольмського арбітражу, який, за сукупністю двох справу постачання газу і транзит - виніс рішення на користь України. У зв'язку з цим «Газпром» вирішив ініціювати розірвання контрактів.

    «Газпром» заплатить за все

    Українська влада опинилися абсолютно не готові до «підступності» росіян. І це при тому, що практично всі роки «газових відносин» Києва і Москви, задовго до анексії Криму Росією і її агресії на Донбасі, «Газпром» використовувався в якості зброї в тому, що, як з'ясувалося, є «гібридної» війною РФ проти України.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Газпром" офіційно не повідомляв "Нафтогаз" про розірвання контракту

    «Є такий закон:" Газпром "завжди вас кине», - нагадав «апостроф» директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

    При цьому, за його словами, дефіцит газу, який раптом утворився на Україні на початку березня, викликаний цілим рядом чинників. Це і різке похолодання в кінці лютого-початку березня, і неможливість використовувати газ з підземних сховищ на повну потужність, оскільки, коли в них залишається мало палива, «їх продуктивність зменшується».

    Однак є ще одна причина, і вельми істотна.

    «Нафтогаз» розраховував на російський газ і не перестрахувався - не уклав контракти на цей час з європейськими партнерами. І, коли «Газпром» відмовився поставляти, було мінімум часу, щоб укласти контракти з європейськими компаніями », - сказав Омельченко.

    У зв'язку з утворився дефіцитом палива українська влада ввела безпрецедентний режим економії. Зокрема, генеруючі компанії перевели з газу на мазут. При цьому навчально-виховним закладам - ​​починаючи з дитячих садків і закінчуючи вузами - настійно рекомендували закритися до 8 березня (з 8 по 11 березня включно українців очікують довгі вихідні).

    Незабаром, втім, директива про припинення занять була скасована. Схоже, криза минула, а влада почала потроху приходити до тями.

    З'ясувалося, що «Нафтогаз» знайшов альтернативу російському газу, як і раніше - в країнах ЄС.

    При цьому ціна цього газу виявилася істотно вище. Як написав 5 березня в Facebook головний комерційний директор НАК Юрій Вітренко, середньозважена ціна газу на європейському напрямку майже на 34% вища за ту, за якою компанія повинна була купувати паливо в РФ після її зниження відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу (згідно з неофіційними розрахунками, ця ціна - $ 254 за 1 тис. куб. м. - прим. «Апостроф»). У зв'язку з цим «Нафтогаз» погрожує стягнути різницю з «Газпрому».

    Без російського газу

    Експерт програми «Енергетика» аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Андріан Прокіп в коментарі «апостроф» висловив упевненість, що зрив поставок російського газу «не є тотальною проблемою, оскільки останні два роки показали, що" Нафтогаз "повністю справлявся із закупівлею газу з боку ЄС (Україна не купує російський газ з кінця листопада 2015 року, - прим. Апостроф)».

    У свою чергу, директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев заявив, що вкрай здивований ажіотажем з приводу «припинення» поставок газу з РФ. «А ми що, купували газ в Росії?», - сказав він «апостроф».

    Навряд чи поставки відновляться в майбутньому. При цьому Володимир Омельченко не виключив, що в ситуацію може втрутитися Євросоюз. «Можливо, пройдуть тристоронні переговори, і в результаті під гарантії Європейського Союзу, під гроші ЄБРР (Європейського банку реконструкції і розвитку, -" Апостроф "), можливо, якийсь механізм буде розроблений», - зазначив він.

    У ЄС свій головний біль - традиційно під час українсько-російських газових суперечок починаються перебої з транзитом палива в країни Європи. З огляду на аномальні холоди, які прийшли на європейський континент наприкінці лютого - початку березня, ця ситуація бачиться як велика проблема. Розуміючи всю складність того, що відбувається, Європейська комісія (ЄК); 2 березня розповсюдила заяву, в якій закликала Київ і Москву прийти до компромісу відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу. При цьому в Єврокомісії наголосили, що ЄС може стати посередником у черговому газовому спорі між Україною і РФ.

    Однак чи прислухаються боку до закликів ЄС? Поки ніяких сигналів немає.

    Разом з тим, потрібно розуміти, що питання розірвання чітко прописаний в самих контрактах. У них чітко говориться, що в разі, якщо сторони не можуть прийти до взаємоприйнятного рішення, то «будь-який спір, розбіжність, або претензія у зв'язку з цим контрактом або його порушенням, розірванням або недійсністю будуть остаточно вирішені шляхом арбітражу відповідно до регламенту Арбітражного інституту торгової палати Стокгольма ».

    Таким чином, «Газпром» може розірвати контракти з «Нафтогазом», тільки подавши відповідний позов (або позови) до Стокгольмського арбітражу. А розгляд подібних справ може тривати роками - яка щойно завершилася тяжба тривала майже 3,5 року.

    Фейк і шантаж

    За словами глави East European Gas Analysis Михайла Корчемкіна, «Газпром» і «Нафтогаз» можуть розірвати чинний контракт, «але тоді доведеться укласти короткострокову угоду на два-три роки». «Контракт дійсно застарів, але цілком можна почекати решту 22 місяці», - сказав експерт «апостроф».

    Якщо з контрактом на постачання газу на Україну все більш-менш зрозуміло, то з транзитним - набагато складніше.

    «Це фейк і шантаж з боку" Газпрому ", - упевнений Андріан Прокіп. За його словами, у" Газпрому "немає потужностей для поставок газу в Європу в обхід України. "Українські транзитні потужності є критичними", - пояснив аналітик.

    Експерт нагадав, що в 2017 році «Газпром» використовував по повній потужність "Північного потоку", а також значно наростив прокачування через українську газотранспортну систему (ГТС). У минулому році транзит склав рекордні 93 млрд куб. М. В порівнянні з 82 млрд куб . м в 2016 році.

    «" Газпром "має свої інтереси поставок газу в Європу, і обрубувати гілку він не буде», - зазначив Прокіп.

    Крім того, для «Газпрому» поставки в Європу є високоприбутковим бізнесом. «Виникає просте питання: чи відмовляться вони від цих доходів? Ясна річ, що ні », - резюмував фахівець.

    У свою чергу, Геннадій Рябцев звертає увагу на те, що в даному питанні є не тільки контракт «Газпрому» з «Нафтогазом», а й його угоди з європейськими компаніями. «Газпром» підписав угоди про постачання газу з європейськими компаніями, з європейськими операторами, з європейськими споживачами. І цей газ йде по території України. І що, «Газпром» розірве угоди з усіма європейськими операторами? Я думаю, що вони покрутять пальцем біля скроні «, - сказав експерт.

    Однак російський монополіст дуже часто діє врозріз з економічною логікою, що зайвий раз доводить, що він є не комерційною компанією, а зброєю в руках Кремля.

    «Однозначно, що в таких діях" Газпрому "є якийсь інтерес подальшої боротьби з Україною. Очевидно, що" Газпром "буде продовжувати цю політику переривання поставок через Україну, щоб спробувати продемонструвати Європі, що Україна є ненадійним транзитером. Але, насправді, швидше за все, така політика не спрацює », - переконаний Андріан Прокіп.

    «Дуже багато в діях" Газпрому "проглядається в якості інструментів" гібридної "війни. Таке враження, що всі ці заяви множаться не в "Газпромі", а на Луб'янці (місце розташування ФСБ Росії, в минулому - КДБ СРСР, - прим. "Апостроф"). З огляду на, що всі вони практично вихідці зі спецслужб, вони звикли мислити виключно такими поняттями », - зазначив Геннадій Рябцев.

    Більш того, потреба у використанні української «труби» для Росії збережеться і після закінчення контракту - тобто починаючи з 2020 року. Що б при цьому не говорили в Москві. Очевидно, що до цього пір не будуть побудовані (якщо взагалі коли-небудь будуть побудовані) «Північний потік-2» і друга нитка «Турецького потоку» - обидва газопроводи повинні використовуватися для поставок газу в Європу за маршрутами в обхід України.

    «Якщо підходити виключно з економічної точки зору, то" Газпром "зацікавлений в збереженні не тільки, але певної частини транзиту через Україну, тому що через Україну йде найкоротший маршрут поставок», - розповів Геннадій Рябцев. За його словами, російська компанія, звичайно ж , може запропонувати своїм європейським партнерам отримувати газ за іншими маршрутами, але це вийде їм дорожче. «з якого дива, наприклад, в Італії хтось буде платити зайві євро за такий виверт?» - резюмував експерт.

    Припинення або навіть істотне скорочення обсягів транзиту російського газу в Європу через українську територію також ускладнить закупівлі палива нашою країною - адже значна частина газу, який Україна купує в Європі, має російське походження і поставляється по реверсу. Єдиний шлях вирішити цю проблему - наростити власний газовидобуток і позбутися від необхідності імпортувати цей вид палива. Однак з реалізацією цієї програми, яка повинна бути виконана в 2020 році, є проблеми, про що неодноразово писав «Апостроф».



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми