Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

П'ять важливих питань про нову газову війну України та Росії

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: Газпром, Нафтогаз, газ

    Що потрібно зробити Україні, щоб уникнути чергового "прикручування" газу і регуляторів батарей.

    4474_24_main.jpg (37.04 Kb)

    Що сталося?

    Минулого тижня в Україні спостерігався дефіцит газу, внаслідок якого влада розгорнула піар-компанію "прикрути", попросивши українців споживати менше палива. Давайте розберемося, звідки ж узявся його дефіцит, якщо газ в сховищах все-таки був.

    Для початку нагадаємо, як працює українська ГТС. Це не одна труба, яка йде зі сходу на захід, а безліч газопроводів, які використовуються як для транзиту російського палива в ЄС, так і для доставки газу на підприємства і в оселі українців. При цьому газова труба має обмежену пропускну здатність, і в періоди пікових навантажень українські споживачі відбирають занадто багато палива, яке йде з Росії, і до Європи доходить менше газу. Відбір відбувається в основному на сході країни, де велика щільність населення і багато промислових підприємств. У той же час природні сховища газу (ПСГ) знаходяться в західних областях. І для компенсації відібраного нашими споживачами газу в ГТС подається паливо з цих сховищ.

    Самі сховища мають цікаву особливість - чим більше в них газу, тим простіше його звідти витягати. Тобто в січні, коли В ПСГ було 13-14 млрд кубометрів, можна було витягти на добу на 30-40% більше газу, ніж зараз, коли там залишилося трохи менше 10 млрд кубометрів палива. Якби такий мороз був в січні, коли в сховищах ще залишалося багато палива, то дефіциту б не сталося. У березні ж в сховищах ще залишався газ, але швидкість його вилучення вже виявилася недостатньою для того, щоб компенсувати весь обсяг відібраного на сході газу.

    Виходить, що одночасно зійшлося кілька нехарактерних подій. Дуже сильні морози вдарили в березні, що нехарактерно, причому це відбулося і в Україні, і в Європі. ЄС збільшила закупівлю палива, а Україна збільшила його споживання.

    Другий важливий момент - це зниження Росією тиску на вході в ГТС. В принципі це була очікувана реакція на програш в Стокгольмському арбітражі. Через це Україна доводилося витрачати більше свого газу на газокомпресорних станціях, що сприяло збільшенню витрати палива і робило дефіцит більше.

    У такій ситуації у "Нафтогазу" було кілька шляхів вирішення ситуації, що склалася. Купити газ у Росії або ЄС, зменшити споживання або почати несанкціонований відбір транзитного газу.

    Чому Росія відмовилася продавати газ?

    В ЄС через морози газ сильно подорожчав. Тому наша сторона спробувала отримати газ від Росії. "Нафтогаз" надіслав "Газпрому" передоплату, але гроші повернулися назад. Виявляється, що за договором між компаніями потрібно спочатку підписати додаткову угоду на постачання певного обсягу палива, і тільки потім можна починати відбирати газ з труби. В "Нафтогазі", природно, про це знали і розуміли, що на тлі програної справи в суді Москва не піде назустріч Києву і не почне поставляти газ без додаткової угоди. Однак заради власного піару і демонізації опонента заявили про підступність "Газпрому".

    Чи будемо ми купувати російський газ?

    Будемо, але пізніше. Стокгольмський арбітраж зобов'язав Україну купувати як мінімум 4 млрд кубометрів газу, а Росію зобов'язав продавати Україні за запитом не менше 5 млрд кубометрів газу в рік. Тобто газ ми купувати будемо, але в рішенні суду ніде не сказано, що Росія зобов'язана продавати його нам з 1 березня. Як кажуть експерти, все обсяги повинні бути затверджені тим самим додаткову угоду, яке поки не підписано.

    Що буде, якщо "Газпром" розірве контракт на транзит?

    Після програшу в суді в "Газпромі" заявили, що будуть розривати контракт на транзит газу через Україну. Як кажуть експерти, це його право. І будь-яка зі сторін може це зробити через суд.

    Однак, як уже показало розгляд спору в Стокгольмському арбітражі, справа ця не швидка і може затягнутися на кілька років. А нинішній контракт на поставку газу і транзит діє до кінця 2019 року. І після цього потрібно буде укладати вже новий договір або відмовлятися від співпраці з Росією і в цій сфері.

    Що далі?

    Відповідь очевидна. Якщо ми збираємося і далі транспортувати російський газ до ЄС, то в ПСГ потрібно закачувати більше палива, щоб в разі морозів можна було його швидше піднімати. Тобто потрібно тримати там додатково 4 млрд кубометрів, а це, по суті, заморожений мільярд доларів. До речі, якщо вдасться забрати у РФ 2,6 млрд доларів, які вони програли нам в суді, то частина цих коштів можна витратити на наповнення сховищ.

    Другий варіант - підвищувати обсяги власного видобутку. Уряд багато говорить про те, що Україна скоро зможе обходитися виключно власним газом, але зроблено для цього поки занадто мало. За статистикою, видобуток природного газу в Україні в 2017 році збільшилася всього на 4,2%, або на 838 млн куб. м. З урахуванням, що нам не вистачає близько 8 млрд кубометрів рік, то до газової незалежності нам такими темпами чекати як мінімум 9-10 років.

    Ще один варіант - знижувати споживання палива. І цей процес йде, але також досить повільно. У 2017 році було спожито 28,4 млрд кубометрів газу, що на 6,3% менше, ніж в 2016 році.

    Якщо обидва ці процеси будуть йти тими ж темпами, то на досягнення балансу видобутку і споживання власного палива піде близько п'яти років.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми