Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

В Україні почнуть зносити старі житлові будинки

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: нерухомість

    В Україні застаріла практично половина всього житлового фонду. Частину багатоповерхівок ще можна відремонтувати, однак більшість хрущовок вже давно час зносити. Сім'ї мають переселити до нових будинків, а на місці старих будівель звести нові. Мінрегіонбуд розробляє законопроект, який нібито дозволить вже за 3-4 роки запустити процес реконструкції цілих кварталів.

    2085_2_hr.jpg (67.19 Kb)

    Що пропишуть у новому законі і кого можуть торкнутися нововведення.

    Як змінять закон
    В Україні вже 10 років діє закон "Про комплексну реконструкцію кварталів", який нібито має стимулювати масштабе знесення хрущовок і будівництво на їхньому місці нових багатоповерхівок. Закон є, а реконструкції немає. Причин для цього кілька, починаючи від проблем із затвердженням проектів в органах влади і закінчуючи позицією мешканців таких будинків. Закон стверджує, що дати згоду на реконструкцію мають усі мешканці будинку. І якщо в багатоповерхівці є пенсіонерка, яка не хоче переселятися, або сім'я, яка не живе за адресою і у якої не вдалося отримати дозвіл, почати проект не можна.

    Сам закон захищає інтереси мешканців - переселяти повинні в уже відремонтовані і мебльовані квартири, а площа нової нерухомості має бути на 50% більша за стару. Інвесторів такі проекти мали привабити можливістю побудувати на місці, наприклад, чотириповерхової будівлі 9-поверхівку і квартири на "зайвих" 5 поверхах продати.

    Кількість аварійних квадратних метрів житла зростає, хрущовки вже вичерпали свій термін експлуатації і щороку ситуація лише загострюється. У минулому році в Кабміні заявили, що чинний закон планують змінити. Вже за тиждень обіцяють оприлюднити нову редакцію. Головне нововведення - знизити норму з кількості мешканців, які повинні дати згоду на реконструкцію.

    Щоправда, без пдітримки мешканців нічого не вийде, тому необхідно, щоб українці були зацікавлені в реконструкції, пояснює заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе.

    У законі треба чітко прописати, що мешканці отримають преференції у вигляді збільшення площ або грошової компенсації, квартири мають надаватися з ремонтом і в тому ж районі, зазначає чиновник. Міністерство влаштувало онлайн-опитування, в якому зокрема запитували: скільки жителів багатоповерхівки повинні дати згоду на реконструкцію. Більшість опитаних погодилися на 75%.

    "Більшість людей добре розуміє, що умова обов'язкової згоди 100% мешканців будинку на проведення реконструкції, яка існує зараз, унеможливлює реалізацію програми на практиці", - зазначають у міністерстві. Найімовірніше, в остаточній редакції законопроекту також вкажуть варіант у 75%. За такої норми з одного боку можна забезпечити реконструкцію, а з іншого - захистити позицію більшості.

    Як пояснив виконавчий директор Конфедерації будівельників Віталій Грусевич, у чинному законі є й інші проблеми: нечітка процедура прийняття рішень про реконструкцію, обов'язок проводити комплексне обстеження потенційних об'єктів тощо.

    Але щоб дійсно запустити процес реконструкції, для забудовників доведеться створювати особливі умови. "Для залучення забудовників варто було б запропонувати заохочення. Найчастіше їх цікавить: безкоштовне виділення землі у користування під будівництво, звільнення від пайової участі у розвитку або від податку на прибуток, пільгове підключення новобудови до інженерних мереж. Але за кожною такою пільгою ховається ряд підставних недобросовісних компаній", - розповідають у Конфедерації будівельників.

    Навіщо, кого і коли переселятимуть
    В Україні майже половина житлового фонду (1 млрд квадратів) - застаріла, розповів на круглому столі на тему проблем реконструкції виконавчий директор будівельної палати Анатолій Дронь. 75 млн квадратних метрів вже непридатні для життя. Лише у Києві такого житла - 9 млн квадратів. Тобто потенційно реконструкція може торкнутися кожної другої квартири.

    "За політизованими дискусіями і суперечностями втрачається час і можливості, а застаріле житло стає все непридатнішим для проживання", - обурився Дронь.

    У Будпалаті впевнені: треба використовувати обидва варіанти: частину будинків капітально ремонтувати, інші зносити, а на їхньому місці будувати нові. Досвід інших країн засвідчує: обидва варіанти цілком можуть вирішити проблему. Щоправда, далеко не кожну багатоповерхівку можна відремонтувати і термомодернізувати так, щоб вона відповідала сучасним стандартам. Наприклад, абсолютно всі панельні хрущовки не відповідають нормам енергоефективності. Крім того, якщо у фундаменті є тріщини, ремонтувати будинок буде вкрай складно.

    Отже, якщо законопроект, який поки ще перебуває на етапі розробки, приймуть, зносити хрущовки почнуть за 3-4 роки. В першу чергу можуть взятися за чотириповерхові будинки, побудовані понад півстоліття тому. Інвестори обійдуть всіх мешканців, зберуть дозволи, підпишуть документи з місцевою владою. Після цього біля старого будинку побудують новий, мешканців переселять, а їхній будинок знесуть. Реконструкцію проводитимуть кварталами - таким чином одна по одній знесуть всі застарілі будівлі.

    "Квартали з хрущовками будувалися так, щоб було місце для стартового будинку. Люди спочатку планували зносити ці будинки. І ось на цьому місці стартового будинку будується перший будинок. Туди переселяються люди, а їхній колишній будинок зносять. І так роблять по черзі", - розповідає ріелтор Максим Бабуряк.

    Серед явних проблем - якщо зробили у старій квартирі хороший ремонт, замовили кухню, в новій квартирі буде типовий ремонт з найпростішою технікою. Крім того, кілька років доведеться жити поряд із будівництвом.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми