Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

"Газпром" може опинитися на грані банкрутства

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: Газпром

    Російський "Газпром" втратив репутацію світового енергетичного гіганта - його рейтинг за версією S & P Global Platts 2018 обвалився з першого до 17-го місця. Втім, про проблеми монополіста відомо давно, відзначають експерти.

    4394_1464286273_llk.jpg (58.11 Kb)

    З чим пов'язаний занепад колись могутнього газового монополіста, і чи загрожує йому банкрутство.

    Російський "Газпром" "впав" з першого відразу на 17-е місце в рейтингу світових енергетичних компаній за версією S & P Global Platts 2018. На перший рядок повернулася американська ExxonMobil, яка утримувала першість протягом 12 років до 2017 року, поки її не потіснив з п'єдесталу російський монополіст.

    Для експертів, опитаних "апостроф", такий стан справ з "Газпромом" абсолютно очевидний і його легко пояснити.

    Директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев в коментарі "апостроф" зазначив, що на падіння рейтингу вплинув цілий комплекс проблем, які останнім часом відчуває російський монополіст. "У порівнянні з позаминулим і навіть минулим роком кількість проблем у "Газпрому" зросла. Швидше за все, рейтинг став відображенням зростаючих проблем - як фінансових, так і іміджевих", - сказав фахівець.

    Експерт програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Андріан Прокіп бачить кілька ймовірних причин обвалу рейтингу "Газпрому". У розмові з виданням він сказав, що однією з них може бути те, що "Газпром", на відміну від багатьох інших енергогігантів, перш за все західних, не розвиває альтернативні джерела енергії.

    Крім того, на зниження рейтингу "Газпрому" не міг не вплинути програш НАК "Нафтогаз України" в Стокгольмському арбітражі. Як відомо, міжнародний суд в Стокгольмі зобов'язав "Газпром" виплатити "Нафтогазу" 4,63 мільярда доларів в справі про транзит газу. З урахуванням рішення арбітражу за контрактом про постачання газу, "Газпром" повинен виплатити українському холдингу 2,56 мільярда доларів. Новини про програш російського монополіста обвалили вартість його акцій. Так що можна сказати, що Україна посприяла провалу "Газпрому".

    Андріан Прокіп також заявив, що не сприяє зростанню рейтингів російської компанії невизначеність і навіть непрогнозованість реалізації такого важливого для РФ проекту як газопровід "Північний потік-2", який прокладається по дну Балтійського моря з метою обійти територію транзитних країн, в тому числі України.

    закономірний занепад

    На сьогодні фінансове становище "Газпрому" далеко не блискуче. Монополіст не в змозі фінансувати будівництво "Північного потоку-2" за рахунок власних коштів, зазначає Андріан Прокіп. Тим дивніше звучить заява президента Росії Володимира Путіна, зроблену ним нібито (про це повідомила Süddeutsche Zeitung з посиланням на джерела) в середині серпня під час зустрічі з німецьким канцлером Ангелою Меркель, про те, що російська сторона самостійно профінансує будівництво газопроводу, якщо США введуть санкції проти учасників консорціуму, який здійснює цей проект.

    "Газпрому" в консорціумі належать 50%, на які він готовий фінансувати проект, інші 50% повинні виділити Shell, OMV, Engie, Uniper і Wintershall. При цьому, якщо "Газпром" візьме на себе повне фінансування "Північного потоку-2", це може створити проблеми для нього, так як за правилами ЄС одна і та ж компанія не може бути одночасно і виробником, і постачальником енергоресурсів.

    Як зазначив Андріан Прокіп, "Газпром" буде змушений брати кредити для добудови "Північного потоку-2", проте в разі введення санкцій коло кредиторів "Газпрому" значно звузиться. При цьому не можна виключати, що Росія почне використовувати внутрішні ресурси - "за рахунок скорочення якихось соціальних програм або навіть військових, або, наприклад, буде позичати кошти в Китаї", вважає експерт.

    Президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар, в свою чергу, зазначив, що те, що відбувається зараз з "Газпромом", абсолютно закономірно. Він нагадав, що ще років десять тому глава "Газпрому" Олексій Міллер прогнозував, що капіталізація компанії досягне одного трильйона доларів, і вона стане "самої гігантської з усіх існуючих у світі" (за іронією долі, в серпні 2018 року для цього рівня досягла ринкова вартість Apple, тоді як капіталізація "Газпрому" на сьогодні коливається в межах 50-60 мільярдів доларів - "Апостроф").

    "Все сталося з точністю до навпаки. Тому те, що ми зараз бачимо з" Газпромом ", це - закономірне явище останніх десяти років - скочування вниз", - сказав експерт в коментарі виданню.

    Він пояснив, що це пов'язано з тим, що "витрати компанії непомірно зростають, а доходи за ними не встигають".

    "Апетити кремлівської клептократії перевищують можливості" Газпрому ". Чому так швидко виросла видаткова частина бюджету" Газпрому "? Це - результат захоплення" откатопроводамі "- будівництвом всіх цих мегапроектів, таких як" Північний потік "і" Північний потік-2 "," Південний потік ", якого немає (проект був закритий в 2014 році -" Апостроф "), але на який успішно списали близько 20 мільярдів доларів з будівництва трубопроводів від Ямалу до Чорноморського узбережжя. Це - те, що вписується в технологію задоволення амбіцій братів Ротенбергов ( рузья президента РФ Володимира Путіна, чиї компанії отримали значні підряди в великих проектах, в тому числі, по "Північному потоку-2" - "Апостроф"), а через них - всього кооперативу "Озеро", - розповів Гончар.

    "Дійна корова" Кремля
    Однак розраховувати на те, що найближчим часом "Газпром" збанкрутує, не варто, попереджають експерти.

    За обсягами газу, які знаходяться в його розпорядженні, "Газпром" як і раніше залишається однією з найбільших компаній в світі, нагадує Геннадій Рябцев. "Навіть так званих" вершків "(легкодоступні поклади -" Апостроф "), які звикли отримувати нафтогазові компанії Російської Федерації, буде досить для того, щоб підтримувати видобуток на нинішньому рівні досить довгий час", - сказав він.

    Дійсно, на сьогодні Росія займає перше місце в світі за запасами розвіданого природного газу. В аналітичних оцінках присутні цифри від 35 до 49 трильйонів кубометрів. Для порівняння - в США, де в останнє десятиліття відбувається так званий "сланцевий бум", доведені запаси газу становлять менше 10 трильйонів кубів. Однак США лідирують за показником газовидобутку - в 2017 році, за даними BP Statistical Review of World Energy, в цій країні було видобуто 734,5 мільярда кубометрів газу. Росія знаходиться на другому місці з 635,6 мільярда кубів за минулий рік.

    Але головне навіть не в бізнес-показниках. За словами Михайла Гончара, комерційна складова "Газпрому" "принесена в жертву політичним амбіціям". "Газпром" є "дійною коровою", яка в рамках існуючої моделі вигідна (певним людям - "Апостроф"), як в Росії, так і за кордоном ", - пояснив він.

    І померти цієї "корові" не дадуть, впевнений Гончар. За його словами, коли "Газпром" програв арбітраж "Нафтогазу", "європейська корумпована бюрократія виручила газпромівське керівництво, пробачила йому зловживання на європейському газовому ринку і не стала прирікати його на багатомільярдні штрафи".

    Як зазначив експерт, якщо "спливуть не ті глянцеві дані, які" Газпром "оприлюднить, а реальний стан справ, то він повинен стати банкрутом, але цього не станеться". "У нього увіллють певні гроші з державних фондів." Газпром "може знаходитися навіть в передінфарктному стані, але йому зроблять необхідну терапію, а можуть навіть і хірургію", - резюмував Михайло Гончар.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми