Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Чи вистачить Україні газу щоби "перезимувати"

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: газ

    Україна входить в опалювальний сезон з достатніми запасами газу - очікується, що до 1 листопада в підземних сховищах буде близько 17 мільярдів кубометрів палива. При цьому багато в чому стабільність проходження зимового періоду буде залежати від погодних умов. Не варто також скидати з рахунків російський фактор, оскільки Москва традиційно використовує газ як зброю. Проблеми з поставками приведуть до зростання цін, які ляжуть на плечі кінцевих споживачів.

    0229_6fc5dd1e-e81f-4291-9a47-70179c12325d_cx0_cy6_cw0_mw1024_mh1024_s.jpg (54.81 Kb)

    У підземні сховища газу на кінець вересня закачано понад 16 мільярдів кубометрів палива, про це свідчать дані АТ "Укртрансгаз". Рік тому запаси в сховищах були приблизно на тому ж рівні - 16,5 мільярда кубометрів. При цьому Кабінет міністрів очікує, що до 1 листопада поточного року запаси складуть 17 мільярдів кубометрів газу, і можна сподіватися, що цей рівень буде досягнутий.

    Останнім часом Україна щорічно споживає трохи більше 30 мільярдів кубометрів газу - в 2016 році цей показник склав 33,2 мільярда кубів, у 2017-му - 31,9 мільярда кубів. Власний газовидобуток в країні становить близько 20 мільярдів кубометрів (у 2017 році - 20,5 мільярда кубів). У нинішньому році за підсумками перших восьми місяців видобуток досяг рівня 13,8 мільярда кубометрів, що на 0,2% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Незважаючи на амбітні плани влади істотно наростити видобуток газу, вона за підсумками року навряд чи перевищить торішній показник (якщо не виявиться навіть нижче). При цьому імпорт в 2018 році (січень-вересень) скоротився на 24,7% в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року - до трохи більше 8 мільярдів кубометрів. За весь минулий рік було імпортовано 14,05 мільярда кубів газу.

    Негода нині в моді
    За логікою речей, накопичених запасів, при збереженні показників видобутку та імпорту, Україні на зиму має вистачити. "Це вже підтверджено досвідом кількох попередніх зим, коли було навіть дещо менше 17 мільярдів кубометрів, а потім ще залишалося на кінець опалювального сезону якусь кількість в сховищах", - сказав в коментарі "апостроф" президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар . За його словами, закачувати газ з запасом на рівні понад 20 мільярдів кубометрів - "це просто трата грошей".

    Разом з тим багато чого буде залежати від погоди - наскільки теплою або, навпаки, морозної, буде наближається зима. "Начебто прогнози, що вона буде теплою. Але при цьому не варто забувати уроків минулого березня", - сказав виданню експерт програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Андріан Прокіп.

    Як відомо, минулий опалювальний сезон Україна закінчила з мінімальними за останні кілька років запасами газу в ПСГ (7,5 мільярда кубів) з-за сильних морозів в березні і на початку квітня.

    З огляду на, що критичного запасу газу в сховищах немає, якщо наступної зими (або навесні, як в кінці минулого опалювального сезону) вдарять морози, повністю виключати криз не можна, попереджає Андріан Прокіп. "Начебто немає підстав говорити, що точно відбудеться щось негативне або кризовий, але не можна виключати перебоїв. Форс-мажорні ситуації завжди можуть відбутися", - зазначив він.

    Директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев в свою чергу звернув увагу на інші моменти. "Кому належить цей газ? За якою ціною цей газ буде пропонуватися споживачам в опалювальний сезон? Скільки газу можна відібрати з цих 17 мільярдів кубометрів? Це весь газ, який можна відібрати, або це буферний або технологічний газ? Ці питання не дозволяють відповісти на головне питання: чи вистачить (газу на зиму)? " - сказав він.

    За все заплатить споживач
    За словами Рябцева, показники нинішнього року дають підстави говорити про те, що "концепція розвитку вітчизняного газовидобутку завалена" (раніше влада ставили за мету вийти в 2018 році на рівень 22,5 мільярда кубометрів). Що стосується імпорту, то, як зазначив він, ніяких довгострокових і навіть середньострокових контрактів в України немає. "Тобто знову вся надія на те, що на хабі будуть вільні обсяги, які можна буде купити. При цьому ніхто не знає, за якою ціною ці вільні обсяги будуть взимку. Але це нікого не турбує, оскільки всі витрати будуть перекладені на плечі споживачів ", - заявив фахівець.

    Ціна палива - далеко не останнє питання. В кінці 2017 го і початку 2018 року Стокгольмський арбітраж виніс вердикти в суперечках між НАК "Нафтогаз України" і російським "Газпромом" про постачання і транзит газу відповідно, після чого український холдинг вирішив відновити перервані в листопаді 2015 року закупівлі палива в РФ - до того ж до цього НАК зобов'язувало рішення суду в Стокгольмі. Крім того, що ціна російського газу повинна була бути нижче, ніж з європейського напрямку (як мінімум на вартість витрат на транспортування), ціни західних постачальників внаслідок цього також могли бути знижені, сподівалися в "Нафтогазі". Однак Росія відмовилася поставляти газ в Україну, навіть незважаючи на зроблену передоплату, і вирішила розірвати газові контракти з нашою країною. Так як "Нафтогаз" не підстрахувався на західному напрямку, в країні виник тимчасовий дефіцит газу, який довелося в терміновому порядку покривати за рахунок закупівель на спотовому ринку - і по досить високій ціні.

    Але взимку на споті ціни високі навіть не в форс-мажорних ситуаціях. І вони, як уже було сказано вище, відіб'ються, в кінцевому підсумку на вітчизняного споживача. "Те, що" Нафтогаз "на жовтень збільшив ціну для промисловості, фактично є відображенням прив'язки до цін на газових хабах в Європі", - сказав Андріян Прокіп, додавши, що до сих пір незрозуміло, коли і наскільки будуть підвищені газові ціни для населення.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми