Такий прогноз дав саудівський принц Мухаммед бен Салман аль-Сауд.
Росія залишить нафтовий ринок. Таке майбутнє передрік нашій країні спадковий принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Салман аль-Сауд. За його словами, трапиться це через 19 років. Але перше видобуток «чорного золота» різко скоротиться в Китаї, якому аль-Сауд відводить і того менше. За його прогнозом, Піднебесна піде зі світового ринку вже через 5 років. А слідом за нею будуть «зникати кожен день» інші виробники сировини.
Втім, незважаючи на це, як стверджує аль-Сауд, попит на нафту буде рости аж до 2030 року, збільшуючись на 1-1,5% на рік. Тому Саудівська Аравія має намір і далі збільшувати поставки. «Ми не думаємо, що для Саудівської Аравії в цій області існує будь-який ризик. Сьогодні ніхто не говорить про літаки, які літають на електриці, або про кораблі, які плавають в морі на електриці. Додамо до цього попит з боку нафтохімії і перспективи нафтохімії через 10-30 років», - вважає саудівський принц.
При цьому Мухаммед аль-Сауд зазначив, що у його країни достатньо можливостей, щоб задовольнити будь-який попит. Правда, для цього потрібно дочекатися, коли ринок покине Іран. У листопаді США планують ввести ембарго на поставки нафти з ісламської республіки. До того ж, якщо вірити заяві аль-Сауда, в найближчі роки в списку виробників сировини стане ще на кілька країн менше. Зокрема, його покинуть Китай і Росія.
Втім, перший заступник голови Комітету Держдуми з енергетики Ігор Ананський не поділяє прогнозу аль-Сауда. «Це солодкий сон принца, тому що передумов для того, щоб Російська Федерація пішла з ринку нафти, немає. Запаси дозволяють, компанії теж активно вкладають кошти в розвиток», - вважає парламентарій.
В даний час Росія не світовий лідер за розміром доведених запасів нафти, проте далеко не аутсайдер. За даними BP Statistical Review of World Energy 2018, перше місце за Венесуелою - 303,2 млрд барелів. Слідом за нею розташувалася Саудівська Аравія з 266,2 млрд барелів. Росія в цьому рейтингу на шостому місці з 106,2 млрд барелів.
Як підкреслює ректор Російського державного геологорозвідувального університету ім. Серго Орджонікідзе Вадим Косьянов, у нашої країни досить активних запасів нафти. Їх вистачить як мінімум на 33 роки. Раніше глава Міненерго Олександр Новак заявив, що у вересні 2018 року видобуток нафти в Росії в середньому досяг 11,35 млн барелів на добу. Але і це не межа. «Ми в цьому році очікуємо 555 млн тонн приблизно. У нас прогнози, що ми можемо збільшити видобуток», - заявив міністр енергетики.
Слова саудівського принца різняться також з оцінкою Міжнародного енергетичного агентства. Раніше МЕА підвищило прогноз з видобутку «чорного золота» в Росії в 2018 році до 11,49 млн барелів на день. Причому, за словами експертів, не обмежать потенціал навіть нові санкції США. Вітчизняна нафтогазова промисловість з 2014 року значно скоротила свою залежність від імпортного обладнання та технологій.
Тому, як підкреслюють експерти, саудівському принцу, ніж прогнозувати майбутнє Росії, варто звернути увагу на США. Американцям вже в 2018 році під силу стати лідерами з видобутку нафти. Крім того, у Вашингтона в рукаві припасений ще один важіль тиску - законопроект «Проти картелів з виробництва та експорту нафти». Якщо документ буде прийнятий, то тоді уряд США зможе подавати в суд на учасників угоди ОПЕК + (в якому в тому числі Саудівська Аравія і Росія) за змову щодо обмеження нафтовидобутку і вводити нові санкції.