У жовтні нафта марки Brent подорожчала до $85 за бар. Востаннє таку вартість фіксували восени 2014-го. Нафта WTI торгувалася дорожче $75,62 за бар.
Нафта дорожчає через американські санкції проти Ірану. Водночас у високих цінах зацікавлені й самі країни-експортери. Вони отримують надприбутки і роблять валютні накопичення на роки вперед.
Ще навесні 2018-го Саудівська Аравія дала зрозуміти ринку, що скорочуватиме видобуток нафти. Тоді ціни з $74 за бар. зросли на 3%. Сьогодні ціни нафти у світі стабілізувалися. Це пов'язано із заявами Росії та Саудівської Аравії про готовність збільшувати видобуток, щоб уникнути падіння попиту на нафту.
"Коли торгуються вторинні фінансові інструменти, ситуація на ринку нафти не визначається попитом і пропозицією. Вона може рвонути вгору або вниз після будь-якого політичного повідомлення. Сьогодні зростання цін об'єктивне, але не дестабілізуюче", - говорить директор спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.
Директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн наголошує, що вплинути на ситуацію переробники не можуть. До кінця року очікують $100 за бар. Тоді А-95 бензин коштуватиме 40 грн/л, дизпаливо - 38,5 грн/л.
Якщо нафта подорожчає до $100 за бар., найбільше постраждає Україна, Індія, Китай, ПАР, Таїланд, Чилі. Висока ціна може вплинути на макроекономічні показники України 2019-го. Адже у проекті бюджету на наступний рік заклали оптимістичний курс національної валюти - 29,4 грн за дол. Інфляцію - 7,4%.
За його словами, якщо за тиждень ціна на нафту зростає на 5%, то через 10 днів до вартості палива додається 50 коп./л.