Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

"Нафтогаз" перестане бути монополістом

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: Нафтогаз

    "Нафтогаз" втрачає монопольне становище на газовому ринку України

    5504_146792_naftogaz.jpg (56.69 Kb)

    В рамках процесу щодо лібералізації вітчизняного газового ринку НАК "Нафтогаз України" втратить більшість функцій, які притаманні цій компанії сьогодні. У зв'язку з цим може виникнути питання про саме існування НАК, тим більше що заяви на цей рахунок вже звучать. Що чекає "Нафтогаз" в майбутньому і чи реальна ліквідація компанії.

    Україна відповідно до умов угоди про асоціацію з Європейським Союзом повинна лібералізувати свій енергетичний ринок. В ЄС цей ринок регулюється законодавчими актами і директивами, відомими під загальною назвою Третій енергопакет. В рамках виконання вимог Третього енергопакету Київ повинен виділити зі структури НАК "Нафтогаз України" компанію з транспортування газу, оскільки, згідно з європейськими нормами, виробник газу не може одночасно бути і його транзитером.

    Процедура поділу компаній за функціями має назву "анбандлінг" (від англійського unbundling - поділ). Не виключено, що з транзитної складової буде також виділена компанія зі зберігання газу.

    Провести анбандлінг до закінчення терміну дії контрактів з російським "Газпромом" щодо поставок і транзиту газу вкрай важко, так як стороною договорів від України є саме "Нафтогаз". Термін дії контрактів закінчується в кінці 2019 року, і відповідно, з 2020 року нічого не може перешкоджати розукрупнення "Нафтогазу".

    безглузде існування
    Поділ за функціями існує і сьогодні: видобутком займається компанія "Укргазвидобування" (УГД), транзитом - АТ "Укртрансгаз". Але обидві компанії поки що входять в структуру "Нафтогазу", тобто не є самостійними господарюючими суб'єктами. Якщо (а точніше - коли) анбандлінг відбудеться, виникає питання: а чи потрібна, в принципі, така компанія, як НАК "Нафтогаз України"? Як відомо, в кінці вересня Юлія Тимошенко заявила, що в разі обрання її президентом України на виборах 2019 року його ліквідує "Нафтогаз", "як посередника, який не потрібен". За її словами, це дозволить знизити ціни на газ для українців "мінімум удвічі". На ліквідацію "Нафтогазу" Тимошенко відводить півроку, очевидно, після інавгурації - знову ж таки, в разі її обрання на президентську посаду. А, згідно з даними опитувань, шанси на це досить великі.

    Втім, як вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, анбандлінг навряд чи станеться скоро, "оскільки" Нафтогаз "не зацікавлений в цій процедурі". При цьому, за його словами, після закінчення терміну дії контрактів з "Газпромом" "існування" Нафтогазу "стане безглуздим". "У неї (компанії) нічого немає крім комп'ютерів, столів і стільців. Вона не володіє виробничими фондами, ці виробничі фонди віддані їй в користування постановою Кабінету міністрів, - сказав він в коментарі" апостроф ". - Потрібно дуже сильно задуматися над сенсом існування цієї компанії - яку додану вартість вона створює? "

    легке домінування
    За великим рахунком, після анбандлінга "Нафтогаз" перетвориться в трейдингову компанію, пояснюють експерти.

    За словами президента Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайла Гончара, вже сьогодні "Нафтогаз" фактично виконує функції трейдера по реалізації газу, видобутого УГД.

    Експерт програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Андріан Прокіп згоден з цим. "Після проведення анбандлінга і виділення окремої компанії, яка буде займатися транзитом (а також складуванням), якщо буде відділення компанії, яка буде займатися видобутком," Нафтогаз "фактично перетвориться на трейдера. Це буде великий трейдер в державній власності", - сказав він " апостроф ".

    Однак, відповідно до закону про ринок природного газу, який був прийнятий Верховною Радою (і підписаний президентом) ще в 2015 році, "Нафтогаз" втрачає своє монопольне становище на газовому ринку України. Андріан Прокіп нагадав, що на сьогодні на вітчизняному ринку вже працюють близько 30 приватних трейдерів.

    Проте поки "Нафтогаз" зберігає домінуюче становище на ринку. "Нафтогаз" намагається це спростувати, мовляв, "ми конкуруємо на рівних", але це не так ", - сказав виданню Михайло Гончар.

    Експерт вважає, що нічого страшного не станеться, якщо "Нафтогаз" буде ліквідовано. "Є життя до" Нафтогазу "і після" Нафтогазу "- катастрофи не станеться", - зазначив він.

    Разом з тим, зазначає Михайло Гончар, на відміну від попередніх років "Нафтогаз" зараз є прибутковою компанією, яка робить податкові відрахування до держбюджету на значні суми. Крім того, за його словами, в разі скасування "Нафтогазу" можуть виникнути проблеми у газодобувної компанії. "Відразу прибіжить купа трейдерів, які куплять (видобутий газ). Але це зовсім не гарантує нормальне існування - ми розуміємо, хто прибіжить і які умови виставить. А тому вона буде в боргах, як шовках", - пояснив фахівець, додавши, що альтернативним варіантом може стати створення трейдера вже при газодобувної компанії. Він також вважає, що необхідно створити умови для того, щоб на зміну "Нафтогазу" не прийшов інший монополіст - ним може стати компанія, пов'язана з кимось із вітчизняних олігархів.

    Ще одним важливим моментом, на думку Михайла Гончара, є проблема дистрибуції газу. Він нагадав, що на сьогодні доставкою палива кінцевому споживачеві займаються так звані облгазів, "три чверті яких знаходяться в приватних руках" (компанії, пов'язані з Дмитром Фірташем). "Ці питання не можна вирішувати у відриві один від одного. Можна знизити домінування" Нафтогазу "на ринку, але (потрібно) і прибрати монополію на дистрибуцію", - сказав Гончар.

    Андріан Прокіп вважає, що долю "Нафтогазу" повинен вирішити ринок. "Ефективність компанії визначить, наскільки вона потрібна. Якщо вона буде ефективною, вона продовжить роботу, якщо ні - то її доля вирішена. Коли повноцінно запрацює ринок (газу), він сам все розставити все на свої місця", - резюмував експерт.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми