Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Що буде з цінами на бензин в Україні

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: бензин, ціни

    Ціни на нафтопродукти і зріджений газ в Україні найближчим часом будуть знижуватися. Цьому сприяють, як кон'юнктура на світових ринках, так і ситуація всередині країни. Проте в майбутньому обставини можуть змінитися. Що відбувається з цінами на паливо в нашій країні, і чого чекати на цьому ринку незабаром.

    6017_7pdkovy4.jpg (50.42 Kb)

    Сприятлива кон'юнктура

    З кінця попереднього тижня, після 12 жовтня, до початку нинішньої - великі оператори на ринку нафтопродуктів України OKKO і WOG знизили роздрібні ціни на своїх автозаправних станціях на 50 копійок / літр. Такі дані наводять консалтингові компанії UPECO і "А-95". Так, бензин А-92 в цих мережах подешевшав до 33,99 гривні / літр, А-95 - до 34,99 гривні / літр, А-95 Преміум - до 35,99 гривні / літр. Разом з тим ціна дизельного палива (ДТ) залишилася на рівні 33,49 гривні / літр.

    При цьому ряд інших операторів, навпаки, підвищили ціни на своїх АЗС.

    "Ситуація неоднозначна", - заявив "апостроф" директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. За даними його компанії, на 16 жовтня середня по Україні ціна бензину А-92 склала 32,04 гривні / літр, А-95 - 33,04 гривні / літр, А-95 Преміум - 34,2 гривні / літр, дизпалива - 31 , 7 гривні / літр.

    За словами аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, підвищення цін в ряді мереж "є запізнілою реакцією на зростання котирувань, що спостерігалося на минулому тижні". У коментарі виданню він зазначив, що минулого тижня ціни виросли на АЗС групи "Приват", і тепер цей приклад наслідували деякі регіональні мережі.

    Разом з тим ціни на нафту на світових ринках знижуються, в зв'язку з чим можна очікувати падіння котирувань нафтопродуктів в українському роздробі. Крім нафтових котирувань, на ціни нафтопродуктів в Україні впливає курс гривні до долара, а він останнім часом зміцнюється, відповідно, це також сприяє зниженню цін на бензин.

    "Я прогнозую, що на цьому тижні мінус 1 гривня повинна бути точно. Всього, думаю, протягом десяти днів - два тижні потенціал падіння може бути на рівні 2 гривень / літр", - сказав Сергій Куюн. Він додав, що зараз ринок перегрітий, "і нові (цінові) рекорди нікому не потрібні, вони всіма болісно сприймаються".

    Крім курсу гривні і нафтових котирувань, на вартість нафтопродуктів впливає наявність (або відсутність) на ринку ресурсу. Як писав "Апостроф" у вересні, Росія вирішила скоротити поставки нафти і нафтопродуктів в Білорусь, з якої значні обсяги бензину і дизпалива, а також автогазу перенаправлялись в Україні. При цьому РФ нарощує прямі поставки палива в нашу країну. Зокрема, це стосується дизельного палива. "За дизпалива ми бачимо, що ринок" залитий ", тому що багато доступних каналів (поставок)", - зазначив Олександр Сіренко. За його словами, на сьогодні на вітчизняному ринку також не спостерігається дефіциту бензинів.

    Сергій Куюн нагадав, що російська Федеральна служба з технічного експортного контролю (ФСТЕК) "після більш ніж річної паузи почала видавати дозволи російським компаніям на постачання нафтопродуктів і зрідженого газу в Україну". За його словами, весь цей період - з травня 2017 року - таке право мала тільки державна "Роснафта" (тепер дозволу отримали ще три компанії). "Ми бачимо активізацію прямого експорту (з Росії) без участі білорусів", - сказав експерт.

    Газ б'є рекорди
    В останні дні на українських АЗС фіксувалося подорожчання зрідженого газу. За даними консалтингової компанії UPECO, 12-16 жовтня вартість автогазу в різних мережах зросла на 10-40 копійок / літр. Станом на 16 жовтня, середня ціна цього виду палива досягла чергового річного максимуму - 15,73 гривні / літр.

    Як розповів "апостроф" аналітик консалтингової групи "А-95" Артем Куюн, на сьогодні оптові ціни на скраплений газ "практично досягли рекордного за рівень серпня 2017 року», після того як ФСТЕК обмежила поставки в Україну. За його словами, зараз на ціни в Україні впливає "дорожнеча скрапленого газу в Східній Європі, яка, в свою чергу, викликана рекордними цінами в Росії".

    Однак найближчим часом не варто чекати зростання цін на автогаз, вважають експерти. Перш за все, це пов'язано з впливом сезонного чинника. "Ринок пройшов пік сезонного споживання", - пояснив Олександр Сіренко.

    Як зазначив Артем Куюн, продажу автогазу різко падають з настанням холодів. "Коли споживання в Україні (і в Росії) знизиться, ринок збалансується, і ціна почне знижуватися", - сказав він.

    Свою роль в зниженні цін на скраплений газ повинні зіграти прямі поставки з РФ. "Перші партії пішли ще в середині вересня. Найближчим часом очікуються поставки по інших каналах (з Росії)", - розповів Олександр Сіренко. За його словами, останнім часом також знизилися премії до котирувань. "Роснефть" продавала в Україні паливо з премією 20-22 долара, сьогодні ж ми бачимо плюс 5, плюс 10 доларів, а іноді з кимось договори укладаються з нульовою премією. Це - подія для ринку, тому що на ці премії плюс 20 доларів, деякі робили мільйони ", - пояснив експерт.

    Артем Куюн, в свою чергу, зазначив, що поставки російського за походженням скрапленого газу через Білорусь збільшують його вартість приблизно на 30-40 доларів / тонна. "Поки рано говорити, яким буде ефект від зміни вектора поставок, оскільки ще не видно, як це все буде працювати. Сьогодні є компанії, які в Росії отримали дозвіл на прямі поставки в Україну, однак ми поки не бачимо, наскільки реально вони можуть ці надані потужності вибирати. але, в будь-якому випадку, перехід на прямі поставки, можливо, і не більшим чином, але повинен знизити закупівельні ціни, оскільки логістичні витрати будуть менше, і, в кінцевому підсумку, це позначиться на цінах на заправках ", - сказав фахівець.

    Тривожні перспективи

    Таким чином, на сьогодні не тільки немає будь-яких передумов для подорожчання палива на українському ринку, але і є всі підстави очікувати зниження цін на нього - світові котирування на нафту тримаються на стабільному рівні і навіть падають, валютний курс демонструє стійкість, перебуваючи нижче психологічної позначки в 28 гривень / долар, а самого ресурсу, будь то бензин, дизпаливо або автогаз, цілком вистачає, причому іноді - навіть з надлишком.

    Разом з тим наївно вважати, що така ситуація повинна зберігатися протягом тривалого часу. Ціни на нафту можуть підскочити - не в останню чергу, в зв'язку з санкціями США щодо Ірану, одного з найбільших постачальників сирої нафти на світовий ринок, долар може вирости до 30 гривень і навіть більше, а Росія - виходячи з тільки їй зрозумілою логіки - здатна створити дефіцит того чи іншого (або всіх відразу) ресурсу для нашої країни. Кожен з цих факторів, не кажучи вже про з'єднання декількох з них або навіть усіх трьох, неминуче призведе до подорожчання нафтопродуктів і зрідженого газу для кінцевого споживача, що також загрожує зростанням цін на інші життєво важливі товари та послуги для українців.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми