Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Газові інвестори почали втечу з України

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: інвестиції, газ

    Італійська нафтогазова компанія Eni продає свою частку в проекті з видобутку сланцевого газу в Україні. Цей крок укладається в тренд щодо згортання видобутку нетрадиційного газу в Європі.

    8694_6fc5dd1e-e81f-4291-9a47-70179c12325d_cx0_cy6_cw0_mw1024_mh1024_s.jpg (54.81 Kb)

    Чи може в Україні відбутися нова "сланцева революція", і які перспективи нарощування видобутку газу зі сланцю в нашій країні.

    Італійський нафтогазовий гігант Eni виходить з проекту з розвідки і видобутку сланцевого газу в Україні. Компанія продає свою частку в ТОВ "Західгазінвест", в якому їй належить 50,01% акцій - їх викупить НАК "Надра України".

    Варто нагадати, що Eni купила пакет акцій в "Західгазінвест" ще в 2012 році. "Західгазінвест" володіє спецдозволів на видобуток газу на Дебеславецькому родовищі, а також на Курінний, Яковлевской, філімонівська і Сандугеевской площах на заході України.

    Революція провалилася

    "Цей вихід варто прив'язувати не до якихось-то українських реалій, а до особливостей видобутку сланцевого газу в Європі, так як сланцева революція в Європі, в принципі, провалилася. Той досвід, який трапився в Америці, тут не повторився", - заявив " апостроф "експерт програми" Енергетика "аналітичного центру" Український інститут майбутнього "Андріан Прокіп.

    За словами президента Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайла Гончара, компанія "Західгазінвест" була створена для видобутку сланцевого газу на західноукраїнських площах. "З'явилася вона якраз під час сланцевого буму", - сказав він виданню.

    Нагадаємо, видобуток вуглеводнів з покладів сланцевих порід почався в промислових масштабах з США на початку XXI століття. Введення в обіг терміна "сланцевий бум" або "сланцева революція" припадає на 2012 рік - тоді заговорили про те, що сланцевий газ може якщо не "перебити" традиційні джерела, то в усякому разі диверсифікувати поставки блакитного палива. Варто зазначити, що для видобутку сланцевого газу використовують спеціальні технології - похило-горизонтальне буріння і гідророзрив пласта. "Сланцева революція" дозволила США обійти Росію за обсягами газовидобутку і зайняти за цим показником перше місце в світі. Почалися спроби просування видобутку сланцевого газу в інших країнах світу (в тому числі і в Україні), які, втім, не виправдали надій з комерційної точки зору.

    Михайло Гончар нагадав, що приблизно в той же час в Україні для розробки Олеської площі - також в Західній Україні - прийшла американська компанія Chevron. Однак ця компанія згорнула свій сланцевий проект в нашій країні, причому це відбулося значно раніше - в 2014 році. Українська влада згодом заявляли, що хочуть знайти нового інвестора для робіт на Олеській площі, але поки охочих не знайшлося.

    "Роботи Chevron були згорнуті - і не тільки в Україні, але і в сусідній Польщі і в цілому в Європі", - говорить Михайло Гончар. За його словами, в Польщі Chevron провів куди більший обсяг роботи і "прийшов до висновку про комерційну непривабливість по сланцевому газу". Експерт пояснив, що що ті площі, на яких вів розвідку Chevron, а також на яких планувала працювати Eni, відносяться до одного і того ж Люблінському басейну. "Якщо в Польщі результати - невпечатляющіе, то щось подібне буде і тут. Італійці подивилися на те, що не вийшло у Chevron, і, власне, кажучи, питання було вирішене", - розповів він, додавши, що в 2014 році відбулося сильне падіння цін на нафту і на вуглеводні в цілому, що ще більше знизило комерційну привабливість сланцевих проектів.

    Далека перспектива

    Які ж перспективи видобутку сланцевого (або ширше, нетрадиційного) газу в Україні, і чи є вони в принципі? Поки про це говорити складно, вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. "На сьогодні на балансі Геологічної служби України немає жодного кубічного метра нетрадиційного газу. Можливо, у такого газу є перспективи, в тому числі, і у сланцевого, але, щоб відповісти на це питання, потрібно проводити серйозні дослідження, геофізичні роботи", - заявив він "апостроф". За словами експерта, зараз є тільки неофіційні оцінки запасів сланцевого газу в Україні: "Немає ні прогнозних, ні підтверджених запасів".

    У 2010-2013 роках, коли сланцева "лихоманка" набирала обертів, давалися різні оцінки запасів нетрадиційного газу в Україні. Називалися різні цифри, але найбільш правдоподібні знаходилися в діапазоні 1-4 трильйона кубометрів.

    Михайло Гончар переконаний, що західний регіон України малоперспективен в плані видобутку як сланцевого, так і традиційного газу.

    Інша ситуація - на сході. Зокрема, мова йде про Юзівської площі в Харківській і Донецькій областях. У 2013 році на цю площу зайшла нідерландсько-британська компанія Shell, але в 2015 році вона вийшла з проекту, в якості причини вказувалися бойові дії на Донбасі. А вже в 2016 новий конкурс на розвідку і видобуток вуглеводнів на цій площі виграла нікому невідома нідерландська компанія Yuzgas B.V., створена спеціально для участі в проекті. Кабінет міністрів спершу відмовив Yuzgas B.V. в розробці Юзівського родовища, проте після судової тяганини поступився. Зараз процес передачі Yuzgas B.V. прав на проведення робіт на Юзівській площі знаходиться на завершальній стадії.

    Михайло Гончар вважає, що Yuzgas B.V. не зможе самостійно освоїти Юзівську площу, так як це під силу тільки таким великим гравцям як Shell. "Швидше за все, мова піде про те, щоб потім дробити її на блоки і залучати вже реальні компанії", - зазначив експерт.

    На його думку, східний і центральний регіон - Харківська і Полтавська області, на які припадає понад чотири п'ятих національного газовидобутку - цілком перспективні в плані видобутку нетрадиційного, зокрема, сланцевого газу. "Там більше газоємних пісковики гірських порід, і тому там перспектива є", - сказав Гончар. Разом з тим, за його словами, якщо говорити про терміни початку видобутку такого газу, то "ця перспектива відсувається десь на другу половину 2020-х років - навряд чи раніше".

    У кращих традиціях
    У зв'язку з цим має сенс нарощувати обсяги видобутку традиційного газу - адже темпи її приросту на сьогодні незадовільні, вважає Андріан Прокіп.

    З ним згодні й інші експерти. "Не думаю, що найближчим часом буде щось вигідніше, ніж звичайний, традиційний газ, і на даному етапі потрібно зосередитися на ньому. Думаю, зараз це - більш перспективний напрямок", - заявив Володимир Омельченко.

    Михайло Гончар, в свою чергу, нагадав, що Україна вкрай важливо вийти на повне самозабезпечення газом.

    Згідно з планами уряду, це повинно відбутися в 2020 році - газовидобуток в країні повинна скласти 27,6 мільярда кубометрів, чого вистачить для всіх українських споживачів. Однак вже стає очевидним, що ці цілі досягнуті не будуть, і в кращому випадку, Україна вийде на самозабезпечення в 2022 році, відзначають експерти.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми