Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Спрогнозовано ціни на пальне у листопаді

  • Джерело: apostrophe.ua.  → Ключові теги: АЗС, ціни, пальне

    На автозаправних станціях України подорожчали скраплений автомобільний газ і дизельне паливо. Об'єктивних причин для цього немає, але на ринку утворився дефіцит ресурсу.

    1824_7pdkovy4.jpg (50.42 Kb)

    Білорусь з 1 листопада підвищила експортні мита на нафту і нафтопродукти. В середньому вони збільшаться на 10,5%. Ця країна є одним з головних постачальників світлих нафтопродуктів і зрідженого автомобільного газу на український ринок. Білоруське напрямок є особливо важливим для України в світлі складних відносин нашої держави з Росією, з якою на вітчизняний ринок надходять значні обсяги пального.

    Не секрет, що деяка частина палива, що поставляється з Білорусі, є, фактично, реекспортом російського ресурсу. Однак РФ вирішила скоротити поставки нафти і нафтопродуктів в Білорусь. У Мінську вже поспішили заявити, що, незважаючи на це, скорочення поставок нафтопродуктів в Україну в 2019 році не буде. Правда, поки неясно, чи торкнеться це реекспорту або тільки прямих поставок.

    Поки що ціни на бензин в Україні стабільні, більш того, в останні тижні фіксувалося навіть деяке їх зниження. Це й не дивно - валютний курс залишається досить стабільним на рівні трохи більше 28 гривень / долар, а нафта на світовому ринку після рекордного подорожчання в кінці вересня - початку жовтня почала втрачати в ціні. Саме від цих двох факторів залежать довгострокові тенденції на вітчизняному ринку нафтопродуктів.

    Дизель-шоу
    Незважаючи на це, в країні подорожчало дизельне паливо (ДТ). Так, згідно з даними моніторингу консалтингової компанії UPECO, в період з 26 по 29 жовтня ціни на дизпаливо на АЗС групи "Приват" виросли на 50 копійок / літр. Також підвищили ціни на ДТ і деякі регіональні оператори.

    За словами директора спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, останнім часом скоротилися обсяги дизпалива, виробленого на Кременчуцькому нафтопереробному заводі (НПЗ) в Полтавській області - єдиному працюючому НПЗ в Україні (належить групі "Приват"). "Зовсім недавно" Приват "навіть закуповував імпортний ресурс", - розповів експерт "апостроф".

    Крім того, як зазначив Рябцев, з'явилися проблеми з поставками дизпалива нафтопродуктопроводом "Самара - Західний напрямок". "Обсяги відвантажень в Новоград-Волинському (паливний термінал в Житомирській області, звідки здійснюється відвантаження російського ДТ -" Апостроф ") були скорочені", - сказав він.

    Аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко також вважає ненадійну роботу нафтопродуктопроводу одним з головних чинників зростання цін на ДТ. Він нагадав, що "труба" є найбільш дешевим способом поставок палива, але його надійність виявилася вельми сумнівною. "Одним - відвантажували, іншим - не відвантажували. Кому відвантажували, робили це за завищеною ціною", - розповів фахівець в коментарі виданню.

    Ще однією причиною утворився дефіциту дизпалива став перехід з літніх на зимові сорти ДТ. Зокрема, зараз цей процес йде в Білорусі, зазначив Олександр Сіренко. За його словами, в цій країні виконання відповідної вимоги контролюється жорсткіше, ніж в Україні.

    Втім, перехід на зимові сорти здійснюватиметься і на інших напрямках. "Кременчук повинен перейти на виробництво зимового дизеля, і з нафтопродуктопроводу в Новоград-Волинському повинні злити весь річний дизель і запустити в нього зимовий. У зв'язку з заміною марок у нас виникає ситуативний дефіцит. Запасів недостатньо, а відвантаження припинялися", - заявив Геннадій Рябцев .

    Відповідно, з подоланням зазначених "вузьких місць" можна очікувати стабілізації на українському ринку дизельного палива. "Білоруси вже відновили ритмічні поставки. Нафтові котирування пішли вниз, також заходять поставки по морю, які повинні збити дефіцит. Треба очікувати зниження, як і по бензинах, які дешевшають вже кілька тижнів", - розповів Олександр Сіренко.

    В квартирі газ
    Однак головним "героєм" на паливному ринку України в останні дні став автогаз.

    Зріджений автомобільний газ дорожчав на минулому тижні, тенденція продовжилася і на початку нинішнього. У деяких мережах в роздробі ціни досягли 17 гривень / літр.

    За словами Геннадія Рябцева, зростання цін на скраплений газ був цілком передбачуваним, так як в деяких сусідніх з Україною країн підвищився попит на цей вид палива, який в них також використовується для опалення житла. "Виріс попит через погіршення погодних умов, і природно, що на вільному ринку цього ресурсу стало менше", - пояснив експерт.

    Але є й інші причини подорожчання. Як зазначив Олександр Сіренко, котирування на пропан-бутан залишаються на високому рівні - вище 600 доларів / тонна. "Вони" полетіли "разом з нафтою, і зараз не так стрімко як на світлі нафтопродукти знижуються. Вони знаходяться на піку з кінця вересня", - розповів він.

    Крім того, свій "сюрприз" приготувала Укрзалізниця - за словами Олександра Сіренко, станом на кінець минулого тижня, на кордоні накопичилося близько 300 залізничних цистерн зі скрапленим газом. "Безумовно, ця ситуація не сприяє стабілізації ринку - навіть ці 300 цистерн можуть зіграти ключову роль. Я знаю, що деякі мережі в Києві навіть зняли з продажу пропан через його нестачу. Це - поганий сигнал для ринку. Ось і наслідок, чому ростуть ціни. Зараз в два клацання може до 18 гривень / літр дійти ", - підкреслив фахівець.

    За словами аналітика консалтингової групи "А-95" Артема Куюна, ситуація з цистернами на кордоні досить серйозна. "Тепловоз як не було, так і немає", - сказав він "апостроф". При цьому, зазначив експерт, зараз падає сезонне споживання скрапленого газу. "Якби такий застій, наприклад, в серпні, я навіть не знаю, якою була б ціна - дефіцит був би дуже серйозним", - сказав він.

    Також поки залишається деяка напруженість у зв'язку з забороною РФ Білорусі реекспортувати паливо. При цьому, за словами Олександра Сіренко, потрібно дочекатися першого тижня листопада, щоб поспостерігати за тенденціями, так як, за його словами, "є досить багато способів обійти заборони". "Разом з тим ми побачили, що дві російські компанії (структура" Газпрому "і" Лукойл ") почали в Україну поставки. Це - хороший сигнал", - додав фахівець.

    Таким чином, дефіцит автогазу також є ситуативним, в зв'язку з чим експерти очікують, що незабаром ситуація нормалізується. "Напевно, вище 17 гривень / літр ми не побачимо", - вважає Артем Куюн.

    У свою чергу, Геннадій Рябцев вважає, що ціни скоректуються на рівні 16,4-16,5 гривні / літр.

    Дефіцит ресурсу є важливим, але далеко не єдиним фактором, що впливає на ситуацію на паливному ринку України. Два інших фактори, які вже згадувалися вище, - валютний курс і нафтові котирування. Зараз обидва ці чинника сприятливі для нашої країни. Однак слід пам'ятати, що традиційно гривня сезонно девальвує в грудні-січні, а передбачити динаміку світових цін на нафту вкрай складно.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми