Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Спрогнозовано ціни на бензин "під Ялинку"

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: бензин

    У експертів є позитивні прогнози на найближчий місяць.

    1277_7pdkovy4.jpg (50.42 Kb)

    Бензин до Нового року може подешевшати. Тільки за листопад пальне стало доступнішим на 1-1,5 грн. І це не межа, упевнені експерти. За грудень ціни можуть опуститися ще настільки ж. Однак є ризики через воєнний стан в країні: гривня вже відреагувала.

    Яких цін на заправках чекати автовласникам в цьому місяці і як на них позначиться воєнний стан.

    Листопад приємно здивував
    Зараз заправити повний бак авто бензином А-95 + дешевше на 70 гривень, ніж місяць тому. Ціни впали через нафту і курс гривні. В середньому паливо подешевшало на 1-1.5 грн/л:

    А-95+ – 1.46
    А-95 – 1.44
    А-92 -1.29
    Дизпаливо – 1.12
    Автогаз – 0.57

    Гривня поводилася добре, зазначає Геннадій Рябцев, заступник директора НТЦ "Психея". А вартість пального залежить від курсу національної валюти і вартості нафтопродуктів на кордоні. У свою чергу, вартість нафтопродуктів визначається через нафтові котирування європейських агентств, які прив'язані до цін на нафту.

    Вартість нафти з початку жовтня на світових товарних біржах знизилася майже на третину. І зараз паливо з нафтопереробних заводів потрапляє на автозаправки.

    "Гривня вела себе досить добре, навіть зміцнювалася. Автомобілісти повинні були відчути ефект від зниження вартості нафтопродуктів, і мережі почали знижувати ціни. Ми зафіксували зниження вартості пального приблизно на 1-1,2 грн"- зазначає Рябцев.

    Але гривня підскочила після того, як Росія напала на українські судна в Керченській протоці. Після введення воєнного стану в ряді областей і невизначеності на валютному ринку зниження цін на пальне сповільнилося, але не зупинилося.

    "Ситуація в Керченській протоці носить одиничний характер і фундаментально не впливає на динаміку вартості пального в Україні. Підтвердженням є зміцнення курсу національної валюти після його ситуативного зростання. Відповідно, при відсутності системної девальвації гривні учасники паливного ринку не поспішають з переглядом цінників в сторону підвищення"- прокоментував Вадим Бардась, інвестиційний аналітик Європейського аналітичного центру.

    Чого чекати у грудні
    "Ми знаходимося тільки на середині падіння цін, вони будуть знижуватися і далі. Якщо нафта не піде в гору, а залишиться на нинішньому рівні, пальне може подешевшати ще на дві гривні. Але за умови стабільної роботи ринку, валюти"- впевнений Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії UPECO.

    Багато чого буде залежати від гривні. Традиційно щороку в грудні курс долара зростає через те, що Національний банк починає друкувати гривню. Автозаправні мережі закуповують нафтопродукти за долари і євро. Кожен раз при закупівлі нових партій пального їм треба міняти виручку від продажів в гривнях на валюту. Чим більше слабшає гривня, тим менше за неї можна купити доларів і євро.

    "Якщо національна валюта не буде слабшати, то в грудні ціни на пальне можуть знизитися ще на 5-7%", - упевнений Вадим Бардась.

    Зараз є великі ризики панічних настроїв: через воєнний стан українці можуть почати скуповувати валюту. Тоді гривня обвалиться, а трейдерам щотижня потрібно багато валюти на закупівлю пального. В таких умовах ні про які зниження мова вже не йде.

    Можуть бути проблеми і з автогазом. За місяць він подешевшав на 50 копійок за літр. Але міг скинути ще більше. Зараз складно спрогнозувати, якими будуть ціни в найближчий місяць. Справа в тому, що в Україні демонтують автогазозаправні станції. Невеликі мережі просто зникають.

    "Прокуратура виносить рішення, що у когось шкідливі речовини на заправці, у когось не вистачає документів. Через ці події я не впевнений, що буде реакція на зниження котирувань"- розповідає Сіренко.

    Що буде з паливом з Росії
    Домінуюча частина автомобільного палива надходить в Україну з РФ. Так, в плані поставок дизеля ми залежимо від Росії, тому що в Україні працює нафтопродуктопровід, приєднаний до російських нафтопереробних заводів, по ньому качають більше третини пального; ще є поставки по залізниці. Крім того, риторичне питання - як рахувати білоруські нафтопродукти: половина нафтопереробних заводів Білорусі належить російським компаніям, і переробляють вони російську нафту.

    Відмовитися від російських нафтопродуктів ми можемо, вважає Олександр Сіренко, але треба готуватися до подорожчання. Додаткова логістика з іншої країни - це плюс гривня-дві на літрі.

    За оцінками Рябцева, 80% нафтопродуктів, які ми імпортуємо, виробляються в РФ. І тут питання, чи не буде якихось обмежень з української або російської сторони.

    "Якщо обмеження будуть - наслідки передбачити складно. Тому, що запасів нафтопродуктів ніхто не створює. Хоча експерти постійно акцентують увагу на тому, що треба створювати запаси, треба створювати як стабілізаційний запас, так і нафтовий резерв. Але про це ніхто і не згадує, коли йдеться про енергетичну безпеку", - зазначає Рябцев.

    Запаси може робити держава - для забезпечення енергоресурсів для національної економіки. А ось для стабілізації роздрібної ціни на заправках запаси повинні робити приватні компанії. Щоб уникнути, наприклад, панічних настроїв, стабілізаційний запас повинні створювати трейдери.

    "Але все одно, рішення повинна приймати держава, яка і буде стимулювати створювати запаси. Проекти рішень давно готові, але вони не на порядку денному"- додає експерт.

    Проте, очікувати блокування поставок нафтопродуктів не варто. Сама Росія навряд чи піде на такий крок: продаж енергоресурсів є стратегічним і бюджетоутворюючим бізнесом РФ.

    "Зараз в Україні активно розвивається внутрішнє виробництво пального, а з Росії в основному поставляється дизельне паливо. Так, частка поставок з РФ на ринку нафтопродуктів коливається в рамках 30-40%. Не варто очікувати блокування даних поставок, оскільки це може відбитися на експортних доходах Росії", - зазначає Вадим Бардась.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми