Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Путін готується до нової "газової війни" з Україною

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: газ

  У січні 2020-го закінчується контракт між Україною і Росією на транзит газу. РФ до цього моменту готувалася тривалий час, інвестувавши сотні мільйонів доларів у будівництво газопроводу "Північний потік-2". І, незважаючи на обмеження з боку Євросоюзу, ймовірність нової газової війни в наступному році дуже висока.

  51_c72ae6c4ab275e66875025827611b4e1.jpg (32.15 Kb)

  Чим Україні загрожує черговий удар від Росії і як підготуватися до нових проблем.

  Головне:

  Росія може спровокувати дефіцит газу в Україні, ліквідувавши можливість реверсу;

  якщо "Газпром" не буде використовувати українську ГТС, це може привести до втрати 4% ВВП;

  Україні необхідно підписати контракти зі Словаччиною про гарантований реверс.

  Імовірність висока: що готує Росія
  "У січні 2020-го криза може називатися газовою війною, її ймовірність дуже висока. Путін робитиме все, щоб шляхом кризи просунути свої інтереси. Я не думаю, що відсутність "Північного потоку-2" може зупинити його", – заявив глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

  У січні 2020-го криза може називатися газовою війною, її ймовірність дуже висока – Коболєв.

  Якщо Росія перестане постачати газ до Європи через Україну, ми втратимо до 4% ВВП. Крім того, припинитися можливість так званого "віртуального реверсу". Зараз Україна використовує газ, який поставляється з Росії для ЄС, але платить за нього не Газпрому, а європейцям. Відбувається так званий "віртуальний реверс". Тобто блакитне паливо, яке повинно було піти в ЄС, залишається Україні.

  Уже декілька років РФ намагається налагодити поставки в обхід української території. Нині існуючих потужностей не вистачає. Але якщо вдасться запустити "Північний потік-2", Росія зможе максимально скоротити транзит через Україну, в такий спосіб ліквідувавши можливість реверсу і позбавивши країну 4% ВВП.

  Як РФ може вдарити по Україні:

  ліквідувати можливість віртуального реверсу;

  скоротити транзит газу через Україну до мінімуму.

  До чого це призведе:

  виникне дефіцит газу;

  Україна втратить до 4% ВВП.

  Якщо не буде транзиту, і водночас не буде отримано компенсації від "Газпрому", це призведе до економічної кризи вже в 2020 році, упевнений виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко. Так, відсутність доходів від транзиту призведе до зменшення ВВП приблизно на 4% (з огляду на ефект мультиплікатора). МВФ очікував зростання ВВП в 2020 році на рівні 3%, якщо відняти ці 4%, то ВВП впаде на 1%.

  "Втрата транзиту може призвести і до дефіциту газу в країні вже цієї зими. Зазначу, що ми вже не будемо важливими для Європи як транзитер газу на європейський ринок. І дефіцит газу в Україні вже не сприйматиметься як загроза для транзиту в Європу, що може мати негативний вплив на допомогу Україні з боку міжнародних партнерів. Нагадаю: без такої допомоги ми б не пройшли зиму 2014-2015 років", – написав Вітренко на своїй сторінці у Facebook.

  У Росії офіційні особи заявляють, що транзит через Україну збережуть. Але водночас додають: за певних умов. Ідеальний для них варіант – консорціум (спільне управління) українською газотранспортною системою. "Нафтогаз", зрозуміло, на такий крок не піде.

  "Якщо коротко, це врегулювання відносин між зацікавленими компаніями, вигідні економічні та комерційні параметри угоди, а також стабільна політична ситуація", – прокоментував в одному з інтерв'ю питання збереження транзиту прем'єр РФ Дмитро Медведєв.

  Як врятувати ситуацію
  У першу чергу, впевнений експерт із енергетичних питань Геннадій Рябцев, необхідно затвердити фінансовий план НАК "Нафтогаз України", передбачивши в ньому можливість додаткової закупівлі 4 млрд кубометрів газу в підземні газосховища. Також потрібно підписати договір зі словацькою стороною щодо гарантованих поставок певних обсягів газу протягом опалювального сезону в реверсному режимі.

  Це, вважає експерт, дозволить уникнути дефіцит газу в Україні. З іншого боку – також необхідно переконатися, що газотранспортна система залишиться справною навіть після можливого припинення поставок. "На жаль, тестування трубопроводів і компресорних станцій у нас ніхто не проводив. Такі тестування можна здійснити, хоча вони й не дадуть повної гарантії, що система буде працювати протягом тривалого часу в опалювальний сезон, якщо тиск у трубопроводах впаде до нуля", – пояснив він.

  Свій рецепт також є і у "Нафтогазу". Вони подали на "Газпром" до суду. "Тільки що ми відкрили новий фронт у протистоянні з" Газпромом " – подали скаргу до Європейської комісії на його антиконкурентні дії", – відзвітував Вітренко 6 травня.

  Він також зазначив, що в разі, якщо порушення російського газового монополіста буде доведено, Україна збереже доходи від транзиту газу. "У цій скарзі ми детально аналізуємо як завдяки "Північному потоку-2", блокуванню віртуального реверсу, контролю за компаніями на європейському ринку газу, "Газпром" зловживає своїм домінуючим становищем і обмежує конкуренцію", – поділився Вітренко.

  Росія вже неодноразово довела, що питання поставок газу для них має політичний, а не економічний характер. І якщо до 2020 року не буде ні рішень судів проти "Газпрому", ні гарантованого реверсу, Україна ризикує вкотре опинитися заручником північного сусіда.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Nokia запустили у продаж кнопкові телефони 2019 року Nokia запустили у продаж кнопкові телефони 2019 року
В кінці липня компанія HMD Global анонсувала новий кнопковий телефон Nokia 105 (2019), який вже надходить у продаж.
Apple анонсували випуск iPhone 11 Apple анонсували випуск iPhone 11
Нова лінійка смартфонів iPhone 11 надійде в продаж за десять днів до кінця вересня.
Apple і Intel погодили мільярдну угоду Apple і Intel погодили мільярдну угоду
Американська корпорація Apple, яка скуповує дрібні технологічні компанії, тепер купить і частину бізнесу Intel з виробництва модемів для смартфонів.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми