Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Як українців змушують переплачувати за газ

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: газ

    В українців майже кожного опалювального сезону вимагають погасити прострочену заборгованність за комунальні послуги. І це протягом 3-х днів після отримання повідомлення, інакше будуть санкції. При цьому одна з основних проблем таких платіжок – облгази можуть нарахувати їх навіть тим, хто справно платить за комунальні тарифи. У першій частині аналізу теми з напівзаконними платіжками вже писали, що все можна вирішити у судах.

    9345_6fc5dd1e-e81f-4291-9a47-70179c12325d_cx0_cy6_cw0_mw1024_mh1024_s.jpg (54.81 Kb)

    Що робити українцям, якщо до них прийшли неіснуючі борги.

    Через неузгодження обсягів газу зі стандартними умовами для операторів газорозподільчих мереж (ГРМ) були введені так звані виробничо-технологічні витрати (ВТВ), які мають компенсувати нестачу газу, що виникає в операторів розподілу. Вартість цих ВТВ закладена в тарифах операторів ГРМ, але вони стверджують, що виділених коштів мало – вони покривають фактичні втрати газу.

    "Втрати газу не внесені у собівартість тарифу на розподіл і суди це підтверджують: НКРЕКП не виграла жодного суду за позовами операторів. Навпаки, суди ухвалюють рішення, що НКРЕКП незаконно заборонила робити перерахунки", – повідомив голова правління АТ "Харківгаз" Дмитро Новицький.

    Водночас захисники прав побутових споживачів сподіваються на справедливість регулятора. "Згідно з методикою, питомі втрати газу визначаються операторами розподілу розрахунковим шляхом самостійно і враховуються у собівартості транспортування газу при затвердженні тарифів НКРЕКП. А зроблені облгаз-збутами донарахування призводять до повторної оплати споживачем наданих обсягів природного газу та можуть спричинити отримання неправомірної вигоди облгаз-збутами", – переконує адвокатка Юлія Жигалюк.

    Насправді ж усе не так. За даними "Вінницягаз", найбільша складова у тарифі на розподіл газу оператора ГРМ – це виробничо-технологічні витрати.

    "В 2013 році регулятор нам закладав у тариф вартість технологічного газу за ціною 3740 грн за тисячу кубометрів, а за фактом ми спокійно купували цей газ на ринку по 3600 грн. Але у 2018 році нам у тарифі виділили по 6 тис грн за тисячу кубів, а нам на ринку він коштував 12 тис грн за тисячу кубометрів. В результаті це призвело до збитків за 2018 рік на суму до 300 млн грн", – повідомив фінансовий директор "Вінницягаз" Сергій Кибитлевський.

    Але ж пересічний споживач не повинен вникати в наявні перекоси у відносинах облгаз-збутів із регулятором. Отримавши "листи щастя" про перерахунок, споживачі засипали скаргами НКРЕКП. У результаті після проведених перевірок регулятор оштрафував більшість облгаз-збутів – кожного на 850 тис грн.

    "У зв'язку із численними зверненнями побутових споживачів природного газу повідомляємо, що 23.11.2018 НКРЕКП було ухвалено 42 постанови (№ 1487-1528), які забороняють операторам ГРМ узгоджувати обсяги використаного природного газу побутовими споживачами зі стандартними умовами при здійсненні комерційних розрахунків", – повідомлення такого змісту розміщене на сайті НКРЕКП.

    Операторів зобов'язали усунути зроблені порушення, дехто з них це зробив, але більшість проігнорувала розпорядження регулятора. Натомість облгаз-збути ініціювали низку судових справ проти вищезазначеного рішення НКРЕКП – і більшість з них виграли.

    Облгаз-збути проти НКРЕКП

    До прикладу, "Волиньгаз", вважаючи протиправною постанову від 23 листопада 2018 року № 1488, виграла справу в Окружному адміністративному суді Києва від 15 травня 2019 року. Звісно, що регулятор подав на апеляцію, але у липні оператор "Волиньгаз" виграв і цю справу у Шостому апеляційному адміністративному суді Києва. За даними експертки Марії Яковлєвої, за перемогу у суді оператор має подякувати Державній регуляторній службі, яка була долучена до судового позову як третя особа – про це свідчить рішення суду:

    Якими будуть подальші дії державного регулятора, поки що не зрозуміло – редакція сподівається почути відповідь на це запитання, адресоване НКРЕКП. Проте вже цілком очевидно, що колізії у газовому законодавстві дозволяють різним судам ухвалювати рішення, протилежні за суттю – як на користь споживачів, так і на користь операторів розподілу газу.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми