Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Експерт назвав заробітки АЗС на 1 літрі пального

  • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: АЗС, бензин

    Головна подія 2020 року - світовий локдаун, який спричинив у квітні обвал цін на нафту. Вперше в історії було від'ємне значення вартості. Споживання нафтопродуктів впало, на ринку було багато сировини і через це знизились ціни.

    8391_7pdkovy4.jpg (50.42 Kb)

    Про це розповів аналітик "НафтоРинку" Олександр Сіренко.

    З його слів, перший ринок, який відреагував на карантин - ринок авіапального.

    "Через те, що літаки майже припинили літати, одразу почався обвал цін. Потім вже падали ціни на бензини, дизель, бо нафту почали менше закуповувати нафтопереробні заводи. Вони не могли відвантажити свою продукцію через профіцити. Але за рік ціни на АЗС майже не змінились. Зараз вони приблизно такі ж, як і минулого грудня", - каже експерт.

    Олександр Сіренко пояснює, що на вартість пального в Україні, як завжди, впливали три головних чинника: котирування, курс валют і ситуація на ринку - наявність дефіциту або профіциту.

    "Цього року долар із 25 грн виріс до 28 грн, євро - з 29 грн до 32 грн. Цей був рік профіцитний, що добре для кінцевих споживачів. Впродовж 2020-го було достатньо залишків всіх нафтопродуктів, особливо дизелю. Його використовують переважно промислові споживачі, зокрема аграрії. Вони змогли зекономити завдяки низьким цінам на дизельне пальне, яким сприяла і конкуренція на ринку", - зазначає експерт.

    З його слів, останні 5 років в Україні падає споживання бензинів. Натомість зростає попит на скраплений газ. У нього низькі котирування на біржі та менший акциз.

    "Акциз на бензин - €230 на тисячу літрів, а на скраплений газ - €52. Звичайно, споживач обирає дешевший вид пального. Через це були намагання змінити акцизну політику і вирівняти ситуацію. У нас залишився один великий нафтопереробний завод у Кременчуці. Він не може виробляти тільки скраплений газ, який користується більшим попитом, і не виробляти бензини. Це технологічно неможливо. У нього однаковий кошик нафтопродуктів", - пояснює експерт.

    Він зазначає, що є 4 законопроєкти про акцизи на пальне.

    "Усі з різними ставками. Який потрапить на голосування - незрозуміло. Але виробник лобіює вирівнювання всіх акцизів - і на дизель, і на бензини, і на скраплений газ", - додає Олександр Сіренко.

    З його слів, впродовж року ціни на заправках зменшувались, а зараз зростають.

    "Ціни мали впасти. На жаль, український водій цього не побачив, на відміну від водіїв інших країн. АЗС заробляли по 8-9 грн на літрі. Оптова ціна пального низько впала через зовнішні чинники. Коли обвалились котирування навесні, можна було дешево купити будь-який продукт, бо було багато пропозицій за низькими цінами. Але на заправках стрімкого падіння цін ми не бачили. Вони посунулись максимум на 5 грн. Але ніяк не на 8-9 грн як мало бути", - каже експерт.

    Він зазначає, що правила гри на ринку пального задають кілька мереж. Вони не рухали ціни, а інші підтягували свої під них.

    "Роздрібні оператори повинні дякувати локдауну, бо могли отримати додатковий заробіток через цінову політику і продовження роботи під час карантину. Супермаркети мали припиняти роботу після 22:00. ТРЦ були зачинені впродовж кількох тижнів. На заправках в цей час продажі росли. Тому бачимо зростання мереж АЗС цього року. Такої динаміки не було давно", - переконаний аналітик.

    На його думку, прогнозувати ціни на пальне складно.

    "Люди продовжують хворіти,не можуть працювати. Зачинена Британія - великий споживач Європи. США не дуже приймають до себе туристів. Вакцини ніби є, але якісь ефективні, а якісь не дуже. Ми ще не подолали пандемію. Через це котирування нафти поводять себе дуже дивно. Зараз нафта коштує $48 за барель. За таких же умов у травні вона була по $20", - резюмував Олександр Сіренко.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації
Останнім часом ситуація в сфері інтернет-торгівлі стає дедалі загрозливішою. За даними Опендатабот та Прозорро, близько 30% малого бізнесу в Україні п...
Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці Одна історія кар’єри в ІТ, яка могла не статися — шлях до успіху у кібербезпеці
Що робити, коли життя несподівано змінює маршрут, а майбутнє стає розмитим? Як знайти себе, якщо опори більше немає, а університетський диплом чи попе...
Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах? Як Ploom допомагає зменшити дим і неприємний запах?
Усім відомо, що традиційне куріння сигарет супроводжується характерним димом і неприємним запахом, який залишається на одязі, у приміщеннях та на воло...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми