В Україні зріс імпорт різних «розчинників», які застосовуються при виготовленні палива. Застосовуючі їх, компанії намагаються конкурувати ціною або ухиляються від сплати акцизних зборів.
А на автовласників, які прагнуть економити будь-яким способом, можуть чекати неприємні сюрпризи — наприклад, капітальні ремонти двигунів.
Директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн повідомив, що останнім часом різко зріс імпорт в Україну розчинників для лакофарбової промисловості. За його словами, за минулий рік їх завезли близько 74 тис. тонн.
Виявилося, що під цією назвою в країну надходять суміші октанопідвищувальних компонентів (метил-трет-бутиловий ефір, металон і т.д.). За законом, вони повинні обкладатися акцизом, але їх суміш ввозиться в обхід цього податку.
Експерт нагадав, що в 2014—2015 рр., коли владі було не до цього, «бодяга розквітла буйним цвітом». Щоб навести лад, були встановлені акцизи на всі компоненти, використовувані при виробництві бензину. Їх зрівняли з бензином, і тим самим був ліквідований комерційний сенс виробництва фальсифікату.
Тим часом, саме несплата акцизу і ПДВ є сенсом виробництва «бодяги».
Якщо в 2020 році імпорт йшов переважно з Росії, то з грудня 2020 року почалися постачання розчинників з Білорусі. За словами експертів ринку, цим зайнялася компанія «Катма Груп». Всього закупівлями розчинників — щоправда, в невеликих обсягах — займалися близько десятка компаній.
Що стосується споживчих властивостей, то експерт відзначає хорошу роботу технологів багатьох АЗС, про що говорять високі обсяги продажів бензину на цих станціях. А ось на якість палива в мережі Motto, яка закуповує паливо на міні-НПЗ в Мерефі (Харківська область), нерідко надходять скарги і навіть ведуться розслідування Нацполіції.
«Як показує практика, бензин можна виробляти не тільки на НПЗ, все питання в технології і контролі якості. Якщо на стаціонарних заводах цей процес автоматизований, то на нафтобазах змішування і контроль часто робиться «на око», — констатував Куюн.
«Я рекомендую споживачам не гнатися за мінімальною ціною», — говорить Сергій Куюн. Як нижній ціновий орієнтир він навів АЗС групи «Приват» — ANP, «Укрнафта», «Авіас» — яких по країні налічується близько 1,5 тис. Вони торгують бензином виробництва Кременчуцького НПЗ. Зазначимо, що станом на 12 березня цінники, наприклад, на «п’ятий» бензин на цих заправках становлять 26,95−27 грн/л.
«Все, що нижче — це не обов’язково поганий бензин, я б назвав це зоною ризику», — зазначив він.
Які поломки може спричинити неякісний бензин. На думку фінансового директора компанії KLO Ігоря Чернявського, «якщо технологія витримана», то відрізнити якісний бензин від «бодяги» дуже складно. Простому обивателю зробити це неможливо, тому що паливо буде відповідати всім параметрам.
Бувають випадки, зазначив він, що виробник не виконує технологічну карту. Причини можуть бути різні: ніде зберігати паливо, підробка коду товару, щоб не платити акциз і т. д.
За словами Чернявського, неякісний бензин може значно погіршити ресурс автомобіля. Наприклад, спровокувати передчасний знос клапанів і прокладок, а також зменшити моторесурс двигуна і т. д.
За його словами, 95-й бензин в оптовому сегменті на 10 березня коштував 33,28 тис. грн за тонну. В одній тонні в середньому 1351 літр бензину — якщо розділити, то вийде оптова ціна 24,63 грн/л.
Якщо на АЗС вказана ціна 25 грн/л, значить, вона працює на межі збитковості, заявив він у коментарі
Якщо ж вказана вартість нижче 25 грн/л, то це сигнал — ймовірно, це вже не бензин, а якась суміш з високооктановими добавками. Таким способом можна визначити, чи продають на конкретній автозаправці паливо, чи «не зовсім паливо».