Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Україна може самотужки забезпечити себе власним бензином

 • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: бензин

  Регулювання цін на пальне повністю змінило ситуацію на ринку. З'явилася стеля по цінах, за якими треба працювати.

  6799_7pdkovy4.jpg (50.42 Kb)


  Про це розповів аналітик консалтингової компанії "Нафторинок" Олександр Сіренко.

  Що відбувається на ринку пального?

  Мережі переглянули свої програми лояльності. З деяких видів пального познімали бонуси. Зараз літо, сезон збільшеного споживання нафтопродуктів. Зазвичай пропонували дуже багато різноманітних акцій, всі мережі щось розігрували, було багато подарунків. Зараз нічого такого нема. Змінилися умови реалізації. Нема вже такого прибутку, який раніше планували отримувати за іншою націнкою. Маркетологи всіх компаній адаптуються до нових умов і розробляють нові фішки, щоб привернути увагу до своєї мережі. Тепер багато акцій на послуги та товари магазинів, кафе на заправках. А мали пропонувати знижки по пальне. Це результат втручання держави в регулювання цін.

  Які встановились ціни?

  Преміальний сегмент тримається на граничних показниках по розрахунках. Всі три сегменти так і лишились. Є пальне преміум класу, середнього і економ. Змінилась націнка. Ще взимку можна було бачити націнку 7-9 гривень. Зараз у середньому по Україні націнка по дизпаливу - 3,63 гривні на літрі. Це якщо мережа торгує по майже 27 гривень за дизпальне. Дехто продає його по 29-30 гривень. По бензину А-95 націнка складає 1,33 гривень, по А-92 — 1,36.

  У середньому по Україні бензин марки А-92 коштує 27,89 , 95-й - 28,79, дизпаливо — 27,17 гривень. Скраплений газ — 15,74 гривень за літр. При цьому є мінімум і максимум. 95-й бензин можна купити найдорожче за 29,92 гривень і за 27,50. Найдорожчий бензин А-92 пропонують по 29,75. Мінімальна його ціна 26,50. По дизелю масимум становить 30,98 гривень, мінімум - 25,70. Автогаз найдорожчий по 16,49, найдешевший по 15,10 грн.

  Що змінилося після зменшення поставок із Білорусі?

  Всі передчасно переполошилися. Білоруське пальне все одно до України постачається, хоча обсяги значно менші. Новини роздули і треба ще дослідити, хто це зробив. Бо гуртова вартість 95-го бензину одразу зросла десь на 600 гривень на тонні. Але вже з минулої п'ятниці все повернулося назад. Колапсу немає, пальне на заправках є. Трактори в полях, усе працює. Це було зроблено, щоб підняти ажіотаж. З заправок 95-й бензин не щез ні на добу. Всі торгували, в усіх є запаси.

  Чим замінили білоруський бензин?

  Раніше з Мозирського нафтопереробного заводу за довгостроковими контрактами ми купували мінімум 40 тисяч тонн. Було і 55 тисяч. На червень білоруси обіцяють поставити 16 тисяч тонн. Пальне, якого бракує, зможемо замінити внутрішніми поставками. Кременчуцький нафтопереробний завод заявив, що збільшує обсяги виробництва. Нафта в них є. Зберігається в Одесі. Вона поступає на термінал морем — привозять танкерами, а потім доставляється трубопроводом на завод.

  Які прогнози на майбутнє?

  Прогнозувати щось важко, бо не зрозуміла ситуація в світі по нафті та газу. Зараз ціни б'ють рекорди. А від цього залежить, за якими цінами будуть продаватися нафтопродукти. Україна не є гравцем на ринку нафти в світі. У нас видобувається 2,5 мільйони тонн нафти на рік. Вся переробляється всередині країни. Якби видобували як Казахстан - 80 мільйонів тонн на рік, тоді б на нас зважали. Ми б розуміли, чому нафта зараз коштує 70 доларів, а не 40, як торік.

  Можливо збільшити видобуток?

  Усі, хто займається в Україні видобутком, переважно спеціалізуються на природному газі. Це швидкий і зрозумілий ресурс. Його в трубу відправив і більше ні за що не відповідаєш. А нафту треба транспортувати, переробити. Тут інші правила гри. Через це в нас не займаються нафтовидобутком. Компанії, які на цьому спеціалізуються є, але їх дуже мало. У нас відсутня державна стратегія щодо розвитку видобутку нафти та газового конденсату. При владі нема фахівців, які це розуміють. Ринок нафти та нафтопродуктів в Україні в грошах десь у півтора рази більший, ніж газовий. Треба також приділяти увагу ренті, аукціонам на видачу спецдозволів на ці надра. Всі навколо газу крутяться. Про нафту ніхто не дбає. Якби зайнялись, то давно б уже припинили купувати нафту за кордоном. Ми б наростили власне виробництво нафтопродуктів, не імпортували б з-за кордону. А може б і експорт налагодили. Наші нафтопереробні заводі в середньому кожен по вісім років простоюють. Це вже важко назвати заводом, бо там застаріле обладнання.

  Україна щороку споживає приблизно 11 мільйонів тонн нафтопродуктів. Власної нафти в нас 2,5 мільйона. Решту купуємо. Або нафту, або готові бензини, дизель. Це неправильно. Треба збільшувати власний видобуток і завантажувати власні заводи. Державні вони чи приватні.

  Як швидко можна перейти на власне виробництво?

  Нам треба модернізувати заводи. Це займе мінімум півтора роки. Також визначитися з власністю цих заводів. Але цим ніхто не опікується і тому ми зараз маємо переживати, чи буде працювати в Білорусі Мозирський нафтопереробний завод, який нам взагалі не належить. Треба ще порахувати, скільки ми за 10 років викинули грошей на модернізацію і розвиток цього білоруського підприємства. Бензини в них хороші, дизель стабільний, але це не наш продукт. Щодо використання російського пального — це питання нацбезпеки. Потрібно просто заборонити купувати енергоресурси в країни, яка на нас напала і крапка.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС 482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС
В жовтні уряд підтримав законопроект МВС щодо зміни правила видачі номерних знаків для транспортних засобів. Наразі Головний сервісний центр (ГСЦ) МВС...
Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми