Надходження до бюджету від прокачування палива порівнювані з кредитами МВФ, але менші за те, що привозять у країну заробітчани.
Україна готується вести переговори про компенсації за втрату транзиту газу через "Північного потоку – 2". У зв'язку з цим загострилося питання – а скільки насправді країна заробляє на прокачуванні блакитного палива.
Формально, за контрактом від 2019 року, обсяг транзиту газу з Росії в 2020 році мав скласти 65 млрд куб. м, в 2021-му і в наступні роки – по 40 млрд кубометрів. Передбачалося, що за п'ять років Україна отримає від Росії в оплату транзиту близько 7 млрд доларів (хоча оптимісти і називали цифру 15 млрд дол.).
Фактично в 2020-му сума надходжень в Україну від транзиту газу склала понад 2 млрд доларів. З цього року розмір плати зменшиться, оскільки скоротилися обсяги.
Чи багато це
Півтора-два мільярди доларів – гроші, звісно, серйозні. Це фактично місячний бюджет України. Для порівняння: 2,2 млрд доларів Україна планувала отримати за весь 2021 рік у МВФ. 2,5 млрд доларів – розмір військової допомоги, яку надали Україні США з 2014 року.
Але водночас, порівняно з іншими джерелами надходження грошей у країну, суми від транзиту не такі вже значні. Наприклад, українські заробітчани тільки за п'ять місяців цього року перевели в Україну близько 4 млрд доларів – ця сума порівнювана з трирічною платою за транзит.
При цьому експерти вважають, що в разі зупинки транзиту втрати України будуть більш значними. На їхню думку, компенсація повинна також включати в себе втрачений дохід, витрати на демонтаж інфраструктури, перекваліфікацію працівників, працевлаштування. І це, за прикидками експертів, в цілому буде не менше 200-300 млрд доларів.
Як повідомлялося, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що якщо "Північний потік – 2" буде завершений, Україна втрачатиме близько 3 млрд доларів на рік: