Спотова ціна газу в Європі досягла рекордної позначки з березня 2018 року — $ 484 за 1 тис. куб. м. Це сталося на тлі нового подорожчання скрапленого природного газу в Азії через фундаментальні проблеми ринку: низький рівень запасів у європейських сховищах і зниження поставок СПГ.
Вночі вересневий ф’ючерс на азіатський індекс Platts JKM збільшився на $ 10, до $ 539 з моменту закриття попереднього дня. Водночас ф’ючерс на лютий 2022 року зріс вже до $ 594.
Позаяк азіатські котирування на СПГ впливають на європейські торги, спотова ціна на майданчику TTF (Нідерланди) отримала новий імпульс зростання.
Зв зростанням ціни в Азії Європа отримує все менше поставок СПГ. Надходження регазифікованого скрапленого газу з терміналів Європи в газотранспортну систему в липні зменшилося в порівнянні з аналогічним місяцем 2019-го і 2020-го на 23% і 30% відповідно.
У свою чергу, на думку директора Оператора ГТС України (ОГТСУ) Сергія Макогона, ціни на блакитне паливо ростуть в Європі, бо «Газпром» відмовився бронювати додаткові транзитні потужності через Україну.
«Створена штучна монополія „Газпрому“ на експорт газу з РФ не дозволяє іншим гравцям використовувати транзитні потужності української ГТС. На мою думку, Європейський антимонопольний орган повинен звернути увагу на такі дії домінуючого постачальника газу», — написав він у Facebook.
Раніше в ОГТСУ заявили, що, незважаючи на подорожчання газу в Європі, «Газпром» не поспішає нарощувати поставки через Україну.