Блакитне паливо дорожчає, а за ним неминуче будуть зростати тарифи на житлово-комунальні послуги. В цих умовах досі залишається невирішеним питання обліку блакитного палива, тобто встановлення індивідуальних газових лічильників в кожну квартиру.
Нещодавно Верховна Рада вчергове продовжила кінцевий термін встановлення лічильників побутовим споживачам природного газу до 1 січня 2023 року. Після цієї дати до громадян, які не встановлять лічильники, можуть бути застосовані штрафні санкції. Але наскільки це справедливо? Адже згідно з законом обов’язок забезпечити населення газовими лічильниками покладено на постачальників блакитного палива.
Що каже законодавство? Варто нагадати, що, згідно з Законом «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», встановлення лічильників газу контролює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Цим законом передбачене безплатне для споживачів установлення газових лічильників силами та коштом газової компанії. Але насправді ще дуже багато домогосподарств не мають приладів обліку газу.
Інвестиційними програмами операторів ГРМ на 2021 рік передбачено заходи зі встановлення 162 тисяч індивідуальних лічильників газу населенню на загальну суму близько 369,81 млн грн (без ПДВ). Однак насправді пристроями треба обладнати ще близько 3 млн домогосподарств по всій країні.
Здавалося б, громадяни мають бути зацікавлені у встановленні лічильників, тим паче – витрати на це їм повинні компенсувати. Але не все так просто.
Згідно з законом «побутові споживачі природного газу — фізособи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат коштами, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу. Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу — фізичних осіб (населення) встановлюються Кабінетом Міністрів України». І саме тут виникає проблема, бо уряд вже декілька років не може розробити та затвердити цей порядок компенсації витрат.
Як повідомив представник газової компанії, в цих умовах громадянин може отримати відшкодування за лічильник тільки через суд. Адже навіть якщо компанія готова відшкодувати громадянину кошти, порядку проведення цієї фінансової операції просто немає.
Таким чином, у громадян, які ще не обладнали своє помешкання газовим лічильником, є майже півтора року, щоб розв’язати проблему або коштом постачальника газу, або за власні гроші, щоб потім вимагати компенсацію.