Вартість жовтневого ф'ючерсу на спотовий індекс TTF на газ в ході торгів 14 вересня перевищила € 65,5 за МВт-год (понад $ 801 за 1 тис. М³). Це новий історичний максимум для Європи, і це ще не кінець.
Таким чином "Газпром" забезпечує процедуру сертифікації газопроводу "Північний потік-2". Ця процедура повинна зайняти кілька місяців і від неї залежить, чи зможе "Газпром" використовувати свій газопровід на всі 100 відсотків або змушений буде обмежитися п'ятдесятьма.
Очевидно, що якщо транзит газу по нових газопроводах становитиме лише половину їхніх можливих потужностей, це не дозволить Росії в найближчому майбутньому відмовлятися від української газотранспортної системи. При цьому саме відмова від українського транзиту була головним завданням, яке Володимир Путін поставив перед російськими енергетиками після приходу до влади. І це не економічна, а політична задача.
Втрата Україною транзитного статусу, за розрахунками Кремля, дозволить значно посилити тиск на українське керівництво, вдарити по соціальній сфері країни, полегшити можливість військового нападу на неї і, в кінцевому рахунку, ліквідувати українську державність. Але для всього цього "Північний потік-2" повинен працювати на повну потужність.
Тому Росія зараз і шантажує Європу, створює штучний дефіцит на енергетичному ринку. Наслідки цих російських дій ще позначаться на ситуації у європейській енергетиці. І на українських можливостях теж - ми закуповуємо газ на спотових ринках і він для нас буде значно дорожчим. Але, очевидно, якщо європейці не піддадуться на російський шантаж, все почнеться знову до 2024 року, до часу закінчення російсько-українського транзитного контракту. Тоді, думаю, ситуація буде значно серйознішою. "Газпром" заморозить Європу, якщо європейці не дозволять Путіну знищити Україну.