Ціна газу в Європі під час торгів злетіла вище за $955 за 1 тисячу куб. м. Враховується вартість газу з постачанням у січні. Ціна різко зросла через те, що російський концерн "Газпром" відмовився бронювати додаткові транзитні потужності через Україну на перший квартал 2022 року.
Польща також пропонувала потужності газопроводом "Ямал – Європа", але вони залишилися незатребуваними. У євро ціна становить 78,89 за МВт-год, свідчать дані біржі ICE.
При цьому у 2021-му компанія відмовляється від довгострокових бронювань, а обирає в основному угоди на місяць. Наразі прозоре аукціонне бронювання в Європі замінило довгострокові договори на транзит газу. Мета – відкинути зайві витрати за резервування надлишкових потужностей із ціни газу.
"Газпром" не став бронювати додаткові потужності на транзит газу до Європи через Україну на листопад. Однак газопроводом "Ямал – Європа", який іде через Білорусь, забронював транзит аж на 31,4 млн кубів на добу.
Як заявила радниця міністра енергетики України Лана Зеркаль, газосховища в Європі наразі заповнені лише на 22-25%, а в Німеччині взагалі на 5%. Водночас у РФ ПГС заповнені аж на 99%, але постачання до регіону не збільшується.
За її словами, нинішня ситуація з дорогим газом, що склалася в Європі, показує, наскільки байдуже до енергокризи в регіоні для російського "Газпрому" та президента Володимира Путіна. Також Зеркаль додала, що наразі того рівня газу, який має Україна, ні в кого в Європі немає. ПГС у нашій країні заповнені на достатньому рівні.