Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Чи витримає Європа зиму без російського газу?

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: газ

    Запаси газу в європейських підземних сховищах (ПСГ) залишаються на низькому рівні, а вартість палива в регіоні висока, за рік вона зросла у 6 разів. Водночас Росія продовжує знижувати постачання газу до Європи. Більшість експертів вважають, що запасів все одно вистачить для проходження зими, але ризики великі.

    2981_6fc5dd1e-e81f-4291-9a47-70179c12325d_cx0_cy6_cw0_mw1024_mh1024_s.jpg (54.81 Kb)

    Найпопулярніша думка: Європа може протриматися без "Північного потоку-2", але якщо Росія не посилить шантаж. "До березня, до кінця зими ми мали б протриматися – за умови, що Росія постачатиме той мінімум, який зазвичай передбачають угоди. Якщо ж Росія з якихось міркувань або з технічних причин не зможе або не захоче постачати газ, то наші запаси будуть надзвичайно малі", – пояснює експерт аналітичного центру Bruegel Георг Цахман, йдеться у матеріалі DW.

    Тут варто вказати, що РФ скоротила постачання газу до Словаччини через Україну, а також 16-й день не бронює потужності газопроводу "Ямал – Європа". Крім цього, 3 січня транзит газу з РФ через Україну зменшився до 52,5 млн куб. м на добу (рекорд майже за 2 роки) при заброньованих обсягах 109,6 млн куб. м на добу. Очікується, що падіння транзитних потужностей продовжиться.

    Як кажуть експерти, насправді, економічно вигідніше як для нашої країни, так і для Європи було б і надалі використовувати ГТС України. Тому напрошується питання – навіщо РФ "Північний потік-2", куди потрібно вкладати мільйони доларів, якщо поруч є вже готовий "шлях"? Причому через українську ГТС, до речі, як неодноразово зазначали в ОГТСУ, можуть проходити більші обсяги, ніж по "балтійській трубі".

    Як зазначив російський експерт газового ринку Михайло Крутихін, минулого року через Україну прокачали трохи більше ніж 40 млрд куб. м газу. Водночас пропускна спроможність ГТС становить 146 млрд куб. м газу.

    "Тобто інфраструктура для доставки в Європу готова, діє, випробувана, надійна, жодного разу не підводила. Але Росія схильна до цієї готової інфраструктури, яка добре працює, газ не постачати, а змушувати Європу загрозами, підморозити користувачів енергії в Європі, переходити на новий, поки що не відкритий маршрут "Північний потік-2". Так, це шантаж!" – запевняє російський експерт.

    У Німеччині говорять про те, що дії російського "Газпрому" псують його ж імідж. "Нині ціни настільки високі, що у нас дійсно з'являються побоювання щодо надійності постачання газу. У недопоставках з боку "Газпрому" немає жодного сенсу, компанія руйнує імідж надійного постачальника на найближчі роки", – сказав економіст Рурського університету Андреас Лешель.

    Зазначимо, 5 січня вартість газу в Європі становить $1140 за 1 тис. куб. м (або 95,9 євро за МВт-год). Про це свідчать дані ICE Futures.

    Президент РФ Володимир Путін на засіданні уряду заявив, що як тільки Європа дасть "зелене світло" запуску "Північного потоку-2", то ціни зміняться. Він заявив, що все тепер залежить саме від рішення ЄС.

    "Щойно вони ухвалять рішення про початок роботи, до Європи відразу почнуть надходити великі додаткові обсяги російського газу. Нагадаю, це 55 млрд куб. м на рік. До речі, це, безумовно, відразу вплине і на ціну на ринку, на споті. І всі ті країни та споживачі тих країн, які використовують російський газ, одразу, звичайно, відчують це на собі", – сказав російський президент.

    Газовидобуток у ЄС падає, але рятують Штати

    Газодобувні установки в Нідерландах, які були одними із ключових постачальників в Європі, закриваються одна за одною. Це пояснюють тим, що видобуток газу вважають причиною постійних землетрусів. Вартість зміцнення будівель для подальшого видобутку газу надто зросла.

    Також впливає і те, що родовища газу в країні вже на 80-90% спустошені. До речі, на 2023 рік запланована повна зупинка видобутку. Це означає, що Нідерланди перестають бути великим гравцем на ринку постачання газу. Країна сама тепер змушена буде імпортувати газ.

    Але на ситуацію у Європі позитивно впливають США. На тлі зростання сумнівів у надійності компанії "Газпрому" надійшли повідомлення, що американські танкери з ЗПГ змінюють курс із Азії на Європу, а напередодні Нового року їхня кількість зросла на третину. Справа в тому, що через ціни європейський ринок стає дедалі привабливішим.

    На Новий рік і на початку січня саме постачання американського газу та тепла погода обвалили ціну газу в Європі нижче за $1000 за 1 тис. кубів.

    Як кажуть фахівці з Європи, регіон може залишитися без газу в найближчі два місяці через морозну погоду та низькі запаси в сховищах, повідомляє Bloomberg. "Попереду два найхолодніші місяці зими, і є побоювання, що в Європі може закінчитися газ", – йдеться у матеріалі.

    Європейці зіткнулися з наслідками енергокризи

    Без урахування бюджетної підтримки витрати на газ для сімей в Італії у 2022 році зростуть на 61%, на електрику – на 45%. Сума платежів за ЖКГ для середньої сім'ї зросла б на 100 євро на місяць, але завдяки підтримці уряду (3,8 млрд євро у 2022 році) підвищення становитиме "всього" близько 65 євро на місяць, пише Quotidiano.net.

    Газ та електрика у ФРН подорожчали в 2021-му приблизно на 46,6% та 18,6% відповідно. Проте наступного року очікується зростання цін, пише Handelsblatt.

    Так, якщо звичайна німецька сім'я з річним споживанням 4000 кВт-год мала заплатити 1171 євро на початку року, то в грудні це коштує вже 1386 євро. Але далі буде ще дорожче.

    "ПП-2" можуть не запустити через американців

    Сертифікація спірного російського "Північного потоку-2" може затягнутися до літа, заявив заступник глави МЗС РФ Олександр Панкін. Не виключається введення нових заходів із боку Штатів.

    Водночас є варіант, за якого газопровід взагалі можуть не сертифікувати. "Так, після цього може бути там кувалда американська – чому б не уявити, що американці скажуть німцям ні грама російського газу "Північним потоком-2" не купувати?" – говорить Панкін.

    Американський сенатор Тед Круз (Техас), який вимагав санкцій проти російського "Північного потоку-2", ймовірно, досяг свого. Він блокував призначення десятків кандидатур послів, обраних президентом США Джо Байденом, щоб влада ввела обмеження проти "труби". Тепер стало відомо, що Круз домовився з Лідером Більшості Чаком Шумером (Нью-Йорк), що розблокує обрання послів, а голосування щодо санкцій відбудеться 14 січня.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми