Росія не визнає своєї відповідальності за газову кризу в Європі. При цьому в РФ готові збільшити постачання блакитного палива, що, ймовірно, сприятиме закінченню енергокризи, але якщо європейці перейдуть на довгострокові контракти.
Про це заявив віцепрем'єр РФ Олександр Новак в інтерв'ю російському телебаченню, повідомляє Інтерфакс. Зазначимо, що перехід на довгострокові контракти фактично спричинить ще більшу залежність ЄС від газу з Росії.
"Мене дещо здивувала заява керівника такої шанованої міжнародної організації, як МЕА, яка намагається перекласти, як кажуть, з хворої голови на здорову проблему, що виникла сьогодні у європейських споживачів. Жодного стосунку до цього не має ні Росія, ні наша головна компанія – "Газпром", – заявив Новак.
При цьому Росія в умовах нестачі газу в Європі відмовилася від усіх додаткових потужностей та постачала блакитне паливо лише в межах контрактів. У результаті РФ повністю заповнили газові сховища, а в Європі вони залишилися напівпорожніми в умовах опалювального сезону.
"Ми можемо постачати (більше газу до Європи – ред.), у нас величезні ресурси, але будь-який видобуток – це інвестиційний проєкт, який вимагає часу, щоб проєкт окупився та залучити інвестиції. Тому має бути зрозуміла збутова політика", – сказав політик.
За інформацією Gas Infrastructure Europe за 12 січня (це останні дані), запаси газу в підземних сховищах Європи становили 49,33%. Для порівняння: минулого року у цей же період ПСГ були заповнені на 65,19%, а 2020-го – на 82,99%.
Нинішнє загострення дефіциту газу в Європі багато в чому пов'язане з тим, що російський "Газпром" з 21 грудня припинив прокачування газопроводом "Ямал – Європа". З того часу "труба" працює в реверсному режимі та качає паливо з Німеччини до Польщі.
Проте ринкові ціни на газ поки що далекі від рекордних $2000 за тис. куб. м, які фіксувалися у жовтні та грудні. Із цим Європі допомогла погода: відлига дозволила витрачати менше палива, а сильні вітри збільшили виробництво енергії на вітрових електростанціях.