Ціни на нафту впадуть, коли буде знайдено альтернативу російській сировині. Проте драматизувати ситуацію не варто.
Про це стверджує експерт з енергетичних питань та директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.
«Цей ринок [енергетичний] працює більш-менш стабільно. Надлишку у нас не буде, бо багато станцій навряд чи відновлять свою роботу. За моїми оцінками, зараз залишилося менше половини від загальної кількості АЗС, які працювали до війни. Зберігається режим обмежень, але краще нехай буде такий режим, аніж взагалі не буде пального», — аналізує ситуацію експерт.
Нагадаємо, зараз на заправках діє обмеження 20-30 л на бензин, а на дизпальне немає жодних обмежень.
«Ситуація нормалізувалася, але я не думаю, що ми повернемося до часів, коли ми матимемо повну стелю кількох марок бензину. Що стосується 92 бензину, то його у нас взагалі не буде, тому що його не виробляють у Європі, звідки ми завозитимемо пальне», — говорить Куюн.
Щодо газу ситуація теж складна. Експерт зазначає, що його залишки також були невеликими.
«Споживання газу в Україні завжди було спичинене тим, що він дешевий, а дешевим він був за рахунок великої різниці у податках. Коли ці податки вирівнялися, газ став дорожчим. Тобто раніше він коштував у 2 рази дешевше за бензин, а зараз він коштуватиме 75% від ціни бензину».
Тому фахівець не радить зараз переводити машину на газ.
Чи коштуватиме бензин в Україні стільки ж, як у Європі
За словами експерта, для кінцевого споживача ціна залежить від рівня податків. У Східній Європі податки менші, тому й ціна менша. У Західній Європі, особливо в Нідерландах, Великій Британії та Німеччині, ціни максимальні через максимальні податки.