"Газпром" з 1 січня до 15 квітня 2022 року втратив 26,4% свого експорту газу (постачання скоротилося на 16 млрд кубів). Вже найближчими роками Росія може втратити всієї виручки від продажу газу в ЄС.
Як йдеться у звіті "Газпрому", експорт до країн далекого зарубіжжя становив 44,6 млрд куб. м – на 26,4% (на 16 млрд куб. м) менше, ніж за той самий період 2021 року. Водночас збільшився експорт газу до Китаю газопроводом "Сила Сибіру" в рамках двостороннього довгострокового контракту між "Газпромом" і CNPC.
В ефірі телемарафону російський незалежний енергетичний експерт Михайло Крутіхін заявив, що більшість країн Європи можуть відмовитись від російського газу протягом кількох років. Для цього потрібно розвивати мережу терміналів для зрідженого газу, а також розвиватись альтернативні джерела енергії, відмовитися від згортання діяльності атомних електростанцій.
"Вже йдуть сильні скорочення навіть у Німеччині, яка залежить від російського газу. Багато країн Європи можуть позбутися російського газу протягом двох років. Є проблемні країни. Бачимо, що Німеччина заявляла, що може позбутися до 2027 року. Але згодом у неї з'явилися плани щодо плавучих терміналів, і графік може зрушити", – каже Крутіхін.
При цьому варто враховувати, що в результаті газ для ЄС буде дорожчим. ЄС довгі роки, незважаючи на військову агресію РФ в Україні з 2014-го, продовжували розвивати співпрацю з РФ, нарощували газову залежність від країни-агресора. Тепер за таку політику доведеться розплачуватися високими цінами на блакитне паливо.