Директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн серед причин виникнення паливної кризи в Україні назвав війну та знищення інфраструктури.
Як повідомив експерт під час брифінгу, за один день було знищено систему забезпечення країни нафтопродуктами, тому що майже 100% імпорту та 80% споживання палива в Україні припадало на білорусь, росію та море.
«Одного дня ми втратили всі ці джерела, і ринок був змушений перебудовуватися на постачання із західного кордону», — зазначив Куюн.
Крім цього, немає відповідної логістики перевезення таких значних обсягів бензину та дизельного палива. І проблема лежить не в комерційній площині, а в політичній, оскільки без сприяння урядів європейських країн це завдання вирішується дуже складно та дуже довго.
«Без політичного сприяння, без сприяння урядів європейських країн це завдання вирішується дуже складно і дуже довго. Уряд України вже ініціював кілька зустрічей з нашими потенційними постачальниками, урядами цих країн — це Польща, Румунія, Німеччина. Ці консультації вже розпочалися, і сподіваємося, що це дасть той необхідний імпульс, коли політики скоординують бізнес своїх країн на те, щоб наголосити на важливості українського напрямку», — розповів експерт.
За його словами, криза піде на спад ближче до кінця травня, після налагодження логістики постачання палива.
«Єдине, що потрібно — побудувати цю транспортну логістику. Я сподіваюся, що до кінця травня ця криза трішки піде на спад. Я не думаю, що вдасться повністю ліквідувати дефіцит, але не буде таких жорстких обмежень, які існують на сьогодні», — зазначив Куюн.
Експерт додав, що побудувати надійну систему постачання палива із Заходу вдасться протягом найближчих двох місяців.
«Я думаю, що до червня ми маємо вийти на режим, коли буде збільшено ліміти на паливо до 20-30 літрів у бак. Повністю побудувати надійну систему, я сподіваюся, вдасться протягом найближчих двох місяців», — розповів енергетичний експерт.