У самій Єврокомісії відмовилася коментувати оновлену інструкцію щодо оплати за російський газ у рублях в обхід санкцій.
Європейський Союз має намір запропонувати своїм імпортерам газу рішення, яке дозволить обійти санкції при купівлі блакитного палива в Росії і задовольнить шантаж Путіна щодо оплати за нього в російських рублях.
Про це пише Bloomberg із посиланням на людей, знайомих з цим питанням.
У нових рекомендаціях щодо розрахунків за газ Європейська комісія планує зазначити, що компанії повинні чітко заявити, що вони вважають свої зобов'язання виконаними після сплати в євро або доларах відповідно до існуючих контрактів.
Представники ЄС на закритому засіданні в п'ятницю повідомили урядам, що оновлені інструкції не заважають компаніям відкривати рахунки в "Газпромбанку" в євро або доларах і дозволять їм купувати газ не порушуючи санкцій ЄС, запроваджених після вторгнення Росії в Україну.
Утім, виконавчий орган ЄС не сказав, чи порушує санкції ЄС відкриття рахунку також в російських рублях. Раніше чиновники в усній формі вказували, що відкриття такого рахунку порушить санкції. За словами джерел Bloomberg, оновлені інструкції, представлені державам-членам, не враховують цього конкретного питання.
Іншим ключовим моментом в інструкції є те, що після того, як європейські компанії здійснюють платіж в євро або доларах і оголошують свої зобов’язання виконаними, від них не потрібно вимагати жодних подальших дій з російської сторони щодо платежу.
Зазначається, що на засіданні думки представників урядів також розділилися. У той час як Німеччина, Угорщина, Італія та Франція в цілому схвалили план Єврокомісії, Польща заявила про відсутність юридичної чіткості й закликала обговорити це питання послами ЄС. Інші були збентежені відсутністю конкретних інструкцій щодо відкриття рахунків у рублях.
Німеччина заявила на зустрічі, що проконсультувалася зі своїми компаніями щодо пропозиції та отримала позитивні відгуки. Вона також намагалася уточнити рекомендації, пояснивши, що санкції ЄС не забороняють відкривати кілька рахунків у Газпромбанку.
Зазначається, що остаточну відповідальність за виконання санкцій ЄС несуть кожна країна окремо, але Єврокомісія надає юридичні вказівки щодо їхнього виконання.
У самій Єврокомісії відмовилася коментувати оновлену інструкцію.