Україна за пів року у 12 разів наростила обсяги імпорту пального. Ажіотажу на ринку вже немає.
Якщо в березні в Україну було імпортовано 58,8 тис. тонн бензину, дизельного палива та скрапленого газу, то в серпні вже 709,5 тис. тонн. Про це повідомила перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.
За її словами, після ударів РФ по паливній інфраструктурі Україна стала критично залежною від імпорту нафтопродуктів.
"Саме тому уряд створив умови для інтенсифікації ввезення пального з-за кордону. Визначили пріоритетність в'їзду автотранспорту з нафтопродуктами до України. Забезпечили позачергове оформлення пального на кордонах. Передбачили компенсацію збитків через воєнні дії. Впровадили страхування залізничних та автоцистерн, а також суден інших країн, які транспортують пальне", – зазначила Свириденко.
Вона нагадала, що на початку повномасштабної війни уряд скасував акцизний збір на нафтопродукти, а ПДВ знизив з 20 до 7%. Було також призупинене регулювання цін на пальне. Оператори змогли швидше поповнювати свої запаси.
"На ринку бачимо поступове накопичення запасів нафтопродуктів завдяки постійному зростанню обсягів імпорту. Саме тому сьогодні немає ажіотажного попиту на пальне. На АЗС відсутні черги, а ціни не демонструють тенденції до стрімкого зростання", – каже Свириденко.
За її словами, у вересні-грудні щомісяця Україні потрібно 500-550 тис. тонн пального.
"Ми імпортуємо більші обсяги. Це дозволяє в повній мірі забезпечувати потреби ЗСУ, а також екстрених та комунальних служб, аграріїв, громадського транспорту", – сказала Свириденко.
Нині 95% імпортованого бензину та 72% дизельного палива Україна отримує з країн ЄС. Лідерами постачання є Румунія, Литва, Словаччина, Греція, Болгарія та Польща.