Ситуація в енергосистемі України за останні шість днів стабілізувалася, мережеві обмеження діють лише в Одеській області. Теоретично держава могла б повністю подолати дефіцит електроенергії за рік, але для цього знадобляться мільярди гривень.
Про це розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Він зазначив, що нинішня економічна модель ринку електроенергії не сприяє відновленню енергосистеми.
"Може вона (країна. – Ред.) подолати цей дефіцит, але для цього потрібно проаналізувати ситуацію досконало: що там порушено, скільки треба капітальних вкладень на ремонт і відновлення, будівництво нових підстанцій, генерації тощо. Але найбільша проблема на сьогодні – не тільки пошкодження, хоча вони дійсно великі через обстріли рашистів, а й те, що нинішня економічна модель ринку електричної енергії не сприяє відновленню енергетичної системи, як генерації, так і системи розподілу, магістральних ліній електропередач", – сказав фахівець.
Практично всі енергетичні компанії в Україні працюють зі збитками, додав Омельченко. На відновлення пошкодженних об'єктів та встановлення нових потрібні мільярди гривень.
"Модель, що існує зараз, має стосунок до ринку та взагалі європейських правил регулювання, але більше вона регулюється ще по-радянському – адміністративним шляхом. І все це закамуфльовано під ринок, і внаслідок цього наша енергетика, по суті, є донором як населення, так і промислового сектору. Проте це ж не може тривати нескінченно. Відновлення енергетики, блоків енергетичних станцій і високовольтних ліній електропередач, ліній електропередач операторів системи розподілу потребує мільярдів грошей", – пояснив експерт.
Якщо економічна модель ринку не преедбачає цих грошей, то відновлення може тривати безкінечно довго, навіть незважаючи на допомогу партнерів України, підсумував Омельченко.