Ціни на газ на Нью-Йоркській товарній біржі впали до рівня жовтня 2020 року. У першій половині 22 лютого ресурс із постачанням у березні пропонувався за ціною 68,5-72 долари за 1 тис. кубометрів. Причиною цього є масовий продаж наявного газу трейдерами через "аномально теплу зиму".
Про це повідомив голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу"). Він зазначив: високі температури повітря спричинили значне зниження попиту на енергію.
"У 95% штатів січень був шостим найтеплішим за всю історію спостережень. А в Нью-Йорку, Пенсільванії та Індіані – другим найтеплішим січнем з 1895 року. У результаті запаси палива для опалення та виробництва електроенергії трималися на значно вищому за звичайний рівень за аналогічний період, а ціни впали у 5 разів порівняно з кінцем серпня 2022 року", – розповів нардеп.
При цьому він наголосив: на тлі такої ситуації трейдери почали масово розпродувати наявний ресурс. Тож ціни на нього падають.
Україна може заробити на падінні цін
У зв'язку із ситуацією, що склалася, за словами депутата, у газодобувачів є 2 варіанти дій. Зокрема:
скорочувати видобуток газу – щоб знизити пропозицію та зупинити подальше падіння цін;
спрямовувати його на зовнішні ринки.
"Перезапущений після червневого вибуху термінал ЗПГ Freeport у Техасі, а також нові проєкти у цій сфері дозволять задовольнити експортний попит. А також розширити його", – пояснив Гетманцев.
Він також висловив переконання, що за нинішньої ціни на газ у Європі близько 550 доларів за 1 тис. кубометрів "друга опція виглядає привабливо". Адже в Європі – і зокрема у Німеччині – "зараз просто божевільний бум на запуск ЗПГ-терміналів":
на початку грудня 2022 року не було жодного;
2023 року буде вже шість.
"Україна ж може запропонувати свої підземні газосховища для їхнього спільного використання разом із нашими європейськими та американськими партнерами", – резюмував Гетманцев.