Країни Європи напередодні введення нафтових санкцій проти країни-терористки Росії (5 лютого) завезли великі обсяги нафтопродуктів, у тому числі з РФ. Значні обсяги потрапили і в Україну, що вплинуло на ціну пального.
Про це розповів аналітик видання "Нафторинок" Олександр Сіренко. "П'ять країн із якими ми межуємо на Заході – через їх територію ми веземо нафтопродукти. Це або виробництво безпосередньо в Румунії або Польщі, або ми використовуємо їх інфраструктуру. Кон'юнктура цінова в Європі поламалася, коли був впроваджений пакет санкцій проти Росії на ринку нафти та нафтопродуктів. 5 лютого він вступив у дію, але до цього моменту Східна Європа підготувалася і дуже багато продукту про запас завезла, в тому числі із Росії. І в тому числі до нас, на жаль, цей продукт потрапляє", – сказав експерт.
Як зазначив Сіренко, про наявність російського нафтопродукту свідчить ціна, по якій товар продається в Україну. Передусім мова йде про дизельне пальне та скраплений газ для авто.
"Це хороша історія для кінцевого споживача, бо це пальне буде потім на заправках, а ціни пішли в низ. І певно, що це хороша історія для аграріїв, які теж починають вже турбуватись про сезон, початок якого вже скоро стартує, і закуповують пальне зараз по низькій ціні. Поточні ціни на пальне – 35-36 грн/л. Показник такий був десь навесні минулого року, але тоді навпаки було – ціна росла, а не падала, бо ми як раз опинилися без наших на той час так би мовити "надійних" постачань із Росії й Білорусі, і деякий час взагалі не імпортували", – зазначає експерт.
Як і чому російський продукт потрапляє в Україну?
Сіренко підкреслює: трейдери самі визнають, що купують російську суміш. Тобто в результаті ціни на всі види пального в Україні знижуються, але сприяє цьому поява нафтопродуктів із країни-терористки.
Ба більше, ці обсяги російських нафтопродуктів також давлять і на ціни на пальне європейського виробництва, які теж йдуть до низу. При цьому постачати російські суміші не заборонено законодавством Європейського Союзу. Сіренко каже, що у тому ж санкційному пакеті "написано, що суміші дозволені".
"Тобто з однієї сторони ми маємо низькі ціни, але це боротьба з совістю... Як вона (суміш. – Ред.) з'являється і хто привозить російські до європейських портів – питання, певно, до виконання цих санкцій в Європі. А в Україні це також, виходить, що дозволено. Митники пропускають, прикордонники пропускають і впринципі вся система влади, як виявилося, "дирява" на такі поставки. Тобто споживачу зараз добре, а те, що ми співпрацюємо з терористом – це не те, що не добре, а я б хотів, щоб у нас вироки давали за таке", – підсумував Сіренко.