В Україні стає менше фальсифікованого пального. Ті ж обсяги, які все ще є на ринку, продають у невеликих містах. У зв'язку з цим експерти радять українцям, які проживають в таких населених пунктах, заправлятися на великих АЗС, де ризик отримати неякісне паливо набагато менший.
Про це повідомили в Інституті споживчих експертиз. Там зазначили: на кількість фальсифікатів вплинула війна.
"Через дії агресора в Україні припинила роботу суттєва частина так званих міні-НПЗ. Це напів-, а частіше нелегальні виробники з дуже низькою глибиною переробки, які в Україні вже встигли отримати прізвисько "самовари". Саме вони донедавна наповнювали ринок неякісним пальним", – пояснили аналітики.
Тепер, зазначають вони, багатьом мережам АЗС доводиться торгувати імортним пальним. Та ж кількість кустарного пального, що залишилася, пішла в основному малим регіональним мережам. Причина – їм не потрібні значні обсяги.
"Тому автомобілістам з невеликих міст і селищ варто проїхати зайвих кілька кілометрів до великої заправки. Щоб не втрапити в халепу", – порадили в інституті.
Нові ціни на бензин та дизель
Водночас українцям варто очікувати перерахунку цін на пальне – у бік зменшення. Річ у тім, що з 10 по 17 березня оптові ціни на нього знизилися – що з деяким запізненням завжди відбивається на роздрібних розцінках.
Так, бензин А-95 подешевшав на 1 грн/л – до середніх 36 грн. А дизель – на 75 коп./л до 34,75 грн.
Стимулом для зниження цін в опті стало суттєве падіння котирувань у Європі, пояснюють аналітики Enkorr. Вони зазначають:
доти українські оператори намагалися тримати ціни;
проте після просідання вартості нафтопродуктів на зовнішніх ринках "в гурті з'явилися пропозиції ДП вже за 34 грн/л".