Україні вдалося впоратися з нестачею пального – дефіцит автопалива зник. Понад те, намітився стійкий тренд щодо його здешевлення.
Про це повідомили в Інституті споживчих експертиз. Там зазначили: також, зокрема, з початку 2023 року бензин втратив близько 10% вартості.
Крім цього, зазначили експерти, на ринку пального з'явилися дві важливі тенденції. Зокрема:
поновлення торгівлі одиночних АЗС у невеликих містах та селищах – у зв'язку з доступністю ресурсу;
припинення роботи значної частини т.зв. "міні-НПЗ" – через дії Росії.
Останнє призвело до значного зменшення кількості фальсифікату, зазначають в Інституті. Зокрема, "бодяга" переважно тепер зустрічається лише в невеликих містах.
"Це напів-, а частіше нелегальні виробники з дуже низькою глибиною переробки, яких в Україні вже встигли прозвати "самовари". Саме вони донедавна наповнювали ринок неякісним пальним", – пояснили фахівці.
Нові ціни на дизель
Водночас з 17 по 24 березня гуртові ціни на дизпаливо в Україні знизилися, що незабаром позначиться і на розцінках на АЗС. Так, ресурс здешевшав на 0,5 грн/л – до 37,5 грн/л.
За даними аналітиків Enkorr, у південному регіоні дизпаливо пропонувалося за найнижчими цінами, його можна було придбати в межах 33-37 грн/л. А за тиждень середня ціна тут знизилася на 0,5 грн/л – до 35,75 грн/л.
На заході України дизель торгувався у діапазоні 34,75-38 грн/л, середня ціна у цьому регіоні також просіла на 0,5 грн/л – до 37 грн/л. Крім того:
у північних та центральних регіонах цінники за тиждень скинули по 0,75 грн/л, у середньому дизпаливо у цих областях коштувало 37,5 грн/л та 37,75 грн/л відповідно;
у східних регіонах вартість ресурсу просіла на 0,5 грн/л, до 39,5 грн/л, "проте кількість пропозицій тут була незначною".
На південному кордоні з 17 по 24 березня ціна ДП знизилася на 1,25 грн/л, до 33 грн/л, зазначають аналітики. На західних пропускних пунктах дизпаливо просіло лише на 0,5 грн/л – до 34,75 грн/л.