В Україні тариф на електроенергію з 1 червня підвищують майже вдвічі – до 2,64 грн за 1 кВт*годину (раніше тариф у разі споживання до 150 кВт*годин на місяць становив 1,44 грн, а за використання більше струму – 1,68 грн за кожну кВт*годину). Таке рішення ухвалили без широкої громадської дискусії. У стінах уряду протягом чотирьох місяців обговорювали можливі варіанти підвищення тарифу і, схоже, ухвалили не найм'якший варіант.
Диференціацію цін скасували, а тих, хто використовує струм як для приготування їжі, так і для підігріву води, залишили без захисту. Про те, як і чому перерахували тарифи та скільки доведеться платити, читайте в матеріалі.
Чому підвищили тариф на електроенергію та скільки тепер доведеться платити?
В Україні собівартість генерації електроенергії вища, ніж чинний тариф для населення. Так було і до ракетних атак РФ на енергосистему, тимчасову окупацію Енергодара (в якому розташована ЗАЕС), руйнування енергетичних підприємств тощо.
Щоб "Енергоатом" та "Укргідроенерго" продовжили генерацію, тариф треба підвищити, пояснили у Нацкомісії з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Там підрахували, що населення має платити за кожну кВт*годину 2,88 грн. Тобто тариф запропонували підняти вдвічі. У Кабміні вирішили перерахувати ціни до 2,64 грн за кВт*годину.
"Так, рішення ухвалено. Всі пояснення вже прозвучали публічно", – розповів співрозмовник в уряді OBOZREVATEL. Нова ціна діятиме для всіх споживачів, незалежно від того, скільки струму ви використовуєте. Для більшості сімей суми у платіжках збільшаться лише на 200-300 грн на місяць. Субсидіанти змін не відчують (подорожчання компенсує збільшення розміру субсидії).
А от ті українці, які використовують велику кількість техніки, електричне опалення, підігрівають воду електричними бойлерами, використовують свердловини та насоси, платитимуть за світло значно більше. Розглянемо на прикладах.
Наприклад, якщо ви використовуєте на місяць 150 кВт*годин струму (середній розмір споживання української сім'ї), за травень вам надійде платіжка у розмірі 216 грн. За червень за цей обсяг електроенергії доведеться заплатити вже 396 грн. Тобто суми у платіжках збільшаться на 180 грн.
Якщо ви використовуєте 600 кВт*годин струму, то за кожен місяць за травневим тарифом потрібно платити 1008 грн, а за тарифом з червня – вже 1584 грн. Олег Попенко, експерт у сфері ЖКГ, наголошує: проблеми полягають у тому, що українці, які мешкають у багатоповерхівках без газу (тобто використовують електроенергію і для приготування їжі, і для підігріву води) залишилися незахищеними. Крім того, є багатоповерхові та приватні будинки, які встановили електричне опалення.
Для них різниця у платіжках буде суттєвою. "Сумно, що збільшення тарифів не враховує цих груп споживачів, вкрай туманні перспективи", – упевнений Попенко. Раніше серед варіантів запровадження нових тарифів також була пропозиція розділити тарифи залежно від обсягів споживання. Ті, хто витрачає менше, могли менше платити за струм. Нині цю норму скасовують.
"У нас більшість до 170 кВт*годин витрачає. Залишати диференціацію тарифів за обсягами споживання було дуже дорого. З рішенням ніхто не сперечався, є повний консенсус, тарифи треба підвищувати", – розповів співрозмовник OBOZREVATEL в уряді.
Попередні перерахунки тарифів супроводжувалися обговореннями, в уряді щонайменше пояснювали необхідність підвищити ціну. Наразі методику розрахунку нового тарифу нікому не показують. Також не відомо, хто з боку споживачів (профільні Асоціації, громадські слухання) міг взяти участь у формуванні нової ціни.
Підвищення тарифів не захищає від відключень
"Якби спочатку знати, що взимку на нас чекають відключення, незалежно від влучань в об'єкти... А потім зважити нову ціну на електроенергію, то думки вже не будуть такими однозначними", – прокоментував на своїй сторінці у Facebook радник заступника голови Київської міської держадміністрації (КМДА) Олексій Тихонов.
І хоча підвищення тарифів має дати ресурс для відновлення енергосистеми, від дефіциту генерації це не захистить. Уже влітку електроенергії українцям може бракувати. В "Укренерго" вважають, що компенсувати різницю між генерацією та споживанням можна завдяки імпорту. Крім того, збільшиться продуктивність сонячних станцій.
А ось взимку уникнути відключень буде набагато складніше. І це при тому, що ніхто не може гарантувати, що наступний опалювальний сезон пройде без обстрілу об'єктів критичної енергоструктури Росією. Єдина можливість повністю компенсувати дефіцит та утримати подальше подорожчання струму найближчим часом – повернути контроль над Запорізькою АЕС. Атомна енергія в рази дешевша, ніж електроенергія, отримана від сонячної станції. До повномасштабної війни ЗАЕС забезпечувала Україну 25% усієї електроенергії. Такі обсяги неможливо замістити в короткий термін.
Вдалий контрнаступ ЗСУ, звільнення Енергодара також можуть позитивно вплинути і на ситуацію з електроенергією в Україні. Водночас у майбутньому для повноцінного членства в ЄС Україні доведеться відмовитися від ручного регулювання тарифів. Нині ціну своєю ухвалою визначає уряд, а в європейській практиці існують ринкові механізми регулювання ціни та різні продавці. Покупці можуть обирати і тариф, за яким вони купують струм, і навіть його походження (наприклад, купувати лише "зелений" струм). Поки що в умовах повномасштабної війни для українців це не короткострокова перспектива. Однак до цього варто готуватися.