Ціни на бензин і дизельне пальне на АЗС в Україні знижуватимуться протягом червня, але не активно. Вартість на оптовому ринку значно впала.
Такий прогноз озвучив у коментарі аналітик профільного видання "Нафторинок" Олександр Сіренко. "Ціни на бензин і дизпальне знижуватимуться, але не активно. Я сподіваюсь, що конкуренціія зробить свою справу. Якщо є зазор у 10-15 грн на літрі, то можна 1-2-3 грн поконкурувати", – сказав він.
Експерт підкреслив, що багато хто на ринку чекає зниження вартості з боку групи "Приват" (їй належать "Авіас", "Авіас плюс", "UKRNAFTA", "УкрТатНафта", "ANP", "Мавекс", "Мавекс плюс", "Sentosa Oil", "ЮКОН", "ЮКОН сервіс", "Rubix", "ЗапоріжНафтоПродукт"). Востаннє вона робила це в квітні.
"Я думаю, що їх крок буде потужний і це помітять усі. Мабуть, на 3-4 грн одразу. Бо інші національні оператори, мережі з великою кількістю заправок знижували ціни на 1-2 грн декілька разів у травні. А "Приват" трошки пригальмував, проте, думаю, згодом буде вже видно всім, бо вони зараз втрачають клієнтів. У них зараз найдорожчі бензин та дизельне пальне – по 47 грн", – зазначив Сіренко.
Світові ціни на нафту падають
Протягом травня продовжилось падіння цін на зовнішніх ринках. Нафта дешевшала навіть до $71 за барель. Наприкінці травня можна було "впіймати" дешеві поставки нафтопродуктів – бензину й дизпального, каже фахівець. Це також було відчутно на оптовому ринку, оскільки ціна дизеля навіть опустилась нище 30 грн/л.
"Це, мабуть, вперше взагалі за часи війни відбулося. Не так стрімко, на жаль, відбуваються події на роздрібному ринку. Не можна сказати, що він і стояв там, але відповідної динаміки на події на оптовому ринку не вистачає", – пояснює Сіренко.
За його словами, цьому є пояснення. Справа в тому, що лишається вже менше місяця до змін у оподаткуванні. Нагадаємо, в 2022-му проголосовано законопроєкт про повернення подактів на довоєнний рівень – 20% ПДВ замість 7% (які зараз).