Бензин та енергетика, Тарифи. Ціни. Штрафи, Влада та політики, ЖКГ та благоустрій, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Скільки коштуватиме комуналка після квітня

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: тарифи, комуналка

    У квітні спливає термін дії тарифів на газ та електроенергію. У Міненерго заявляють, що не планують підвищувати ціни на ці послуги. І хоча ситуація з газом стабільна і причин для зростання ціни немає, з електроенергією можуть виникнути нові проблеми.

    1866_0_main_new_12247194.jpg (59.43 Kb)

    Крім того, профільна комісія вже розробила план підвищення вартості води. Про те, скільки коштуватимуть комунальні послуги після квітня, читайте в матеріалі.

    Тариф на газ в Україні: фіксована ціна закінчується, що буде далі?

    В Україні до повномасштабної війни можна було обирати, у кого купувати газ. Різні компанії пропонували різні тарифи. "Нафтогаз" тоді обслуговував всього близько 10% українців. Однак з початком повномасштабної війни ніхто, крім НАКу, не мав необхідних потужностей, щоб гарантувати постачання блакитного палива за чинними тарифами. Зараз послугами "Нафтогазу" користуються вже близько 98% українців. Це фактично монополіст на ринку.

    Тариф "Нафтогазу" – 7,96 грн за кубометр – діє до 30 квітня 2024-го. Чи можуть у компанії переглянути вартість блакитного палива вже наступного місяця, узгодивши це з урядом?

    Законодавство забороняє збільшувати ціни на газ під час дії воєнного стану і впродовж шести місяців після того. Співрозмовники в уряді розповідають: зараз немає планів підвищувати тарифи на блакитне паливо. І хоча, навіть в умовах чинних законодавчих обмежень, тарифи могли би підняти окремим рішенням, цього робити не будуть.

    Далі є два сценарії:

    тариф на газ підвищать вже після закінчення повномасштабної війни;
    або ж тариф збільшать на вимогу партнерів ще під час повномасштабної війни (таких планів поки немає). Справа в тому, що в умовах євроінтеграції є пункт щодо лібералізації ринку газу. Він передбачає, що тарифи мають регулюватись ринком, а не рішенням уряду.
    Що цікаво, ситуація з газом в Україні навіть покращилась. Чи не вперше в історії блакитного палива власного видобутку вистачило, щоб повністю забезпечити власні потреби. Головна причина: скорочення кількості споживачів (через окупацію, велику кількість біженців, знищення промислових підприємств).

    Покращилась і ситуація з цінами на ринку. На українській біржі в березні 2022-го тисяча кубометрів газу коштувала 33 тис. грн, а 2 квітня 2024-го – вже 13,6 тис. грн. Отже:

    вартість газу в травні, ймовірно, не зміниться;
    за законом підвищувати тариф на газ мають вже після закінчення воєнного стану, однак можуть ухвалити і інше рішення.
    Тариф на електроенергію. Ситуація складна, але тариф не зміниться щонайменше у травні

    У квітні тариф на електроенергію в Україні не змінився, однак саме в цьому місяці закінчується термін дії PSO (public service obligations, покладання особливих обов'язків на постачальників енергоресурсів). Тож уряд має можливість підвищити вартість електроенергії.

    У Міненерго повідомляли, що не мають наміру збільшувати ціни. Водночас експерт з питань ЖКХ Олег Попенко прогнозує подорожчання електроенергії з 2,64 до 5,5 грн за кВт*год. Раніше міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що інформація про зростання до 6 грн – фейк.

    "Галущенко не заперечував зростання тарифів на електроенергію, а сказав, що не будуть підвищувати до 6 грн. З його слів виходить, що тариф на електроенергію може зрости до 5,5 грн, і це може відбутись 1 червня. Це те, про що я писав ще декілька тижнів тому", – прокоментував Попенко.

    Однак, рішення про збільшення тарифів на електроенергію станом на зараз не розроблюють. "Не на часі", – коротко відповіли на питання щодо можливого подорожчання комуналки співрозмовники в уряді.

    Ситуація в енергетиці дійсно вкрай складна. Компанія ДТЕК втратила 80% теплогенерації, зупинилась робота найбільшого в Україні об'єкта гідроенергетики – ДніпроГЕС. Крім того, під тимчасовим контролем окупантів перебуває найбільша українська АЕС – Запорізька.

    Тарифи на воду дійсно можуть зрости: що варто знати

    Єдиний тариф, який дійсно має зрости, – на воду. Асоціація водоканалів вже заявляла про мільярдні збитки. Електроенергія для промислових споживачів значно подорожчала, зросла вартість реагентів, ремонтних робіт. Крім того, знизилась і кількість споживачів (а чим менше клієнтів, тим вищою має бути вартість). В такій ситуації уникнути подорожчання буде вкрай складно.

    Рішення має ухвалити Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Однак цей непопулярний крок відкладають вже більше року. Водночас, у столиці майже на 18,5% знизились обсяги споживання води, на електроенергію витрати збільшились на 30,29%, а без струму не будуть працювати насоси, фільтри тощо. Крім того, витрати на оплату праці зросли на 23,6%. Найбільше подорожчали реагенти – на 99,85%.

    Чинні та анонсовані тарифи на воду (за підрахунками редакції)

    "Дніпроводоканал"

    чинний тариф – 31,36 грн за кубометр
    із квітня – 37,6 грн за кубометр
    із червня – 46,2 грн за кубометр
    "Хмельницькводоканал"

    чинний тариф – 27,39 грн за кубометр
    тариф із квітня – 31,15 грн за кубометр
    тариф із червня – 40,5 грн за кубометр
    "Київводоканал"

    чинний тариф – 30,38 грн за кубометр
    із квітня – 40,7 грн за кубометр
    із червня – 46,8 грн за кубометр
    "Вінницяоблводоканал"

    чинний тариф – 25,62 грн за кубометр
    із квітня – 35 грн за кубометр

    із червня – 52 грн за кубометр
    Тарифи на комунальні послуги зростатимуть, стримувати подорожчання в умовах, коли зростають складники тарифу, буде вкрай важко. Місцевим радам доводиться дотувати підприємства з власного бюджету. Ймовірно, вартість газу та електроенергії в найближчі місяці не зміниться, однак разом з тим варто підготуватись до зростання вартості води.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми