Асоціація з ЄС, Робота. Зарплата. Пенсії, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

У ЄС планують перейти на чотириденний робочий тиждень

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: робота, ЄС, суспільство

    Португалія у червні 2023 року приєдналася до країн, які тестують запровадження чотириденного робочого тижня. Прихильники ідеї припускають, що за її впровадженні задоволеність працівників підвищується, а разом з нею зростає і продуктивність.

    1990_depopulation.jpg (34.6 Kb)

    По всій Європі профспілки закликають уряди запровадити такий формат роботи на постійній основі. У Euronews розібралися, як відбуваються такі експерименти.

    Загалом ідея "чотирьохденки" проста: співробітники працюють чотири дні на тиждень, отримуючи свою колишню зарплату. Однак у різних проєктах по-різному розподіляється кількість робочих годин: одні пропонують залишити стандартний робочий день, інші – зробити роботу протягом 4 днів довшою, щоби компенсувати втрату одного дня.

    Португалія – проба пера

    Після успіху інших пробних програм на континенті Португалія приєдналася до списку країн, що тестують концепцію чотириденного тижня. У рамках пілотного проєкту 39 приватних компаній підписалися на участь у державній ініціативі в партнерстві з некомерційною правозахисною групою 4 Day Week Global.

    Очікується, що компанії-учасниці слідуватимуть "моделі 100:80:100". Мається на увазі: 100% оплати за 80% робочого часу в обмін на зобов'язання підтримувати щонайменше 100% продуктивність.

    Португалія нині посідає третє місце за тривалістю робочого тижня у країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). У країні 72% людей працюють понад 40 годин на тиждень.

    Ісландія – першопрохідник та лідер

    У період з 2015 по 2019 рік Ісландія провела найбільший у світі пілотний проєкт. У його ході тестував робочий тиждень тривалістю 35-36 замість традиційних 40 годин без жодних скорочень заробітної плати.

    У тестовому етапі взяло участь близько 2500 осіб. Експеримент був визнаний дослідниками успішним, й ісландські профспілки домовилися про скорочення робочого часу.

    Дослідження також спричинило значні зміни в Ісландії. Так, майже 90% працюючого населення тепер мають скорочений робочий день чи інші пільги.

    Дослідники виявили, що стрес та вигоряння у працівників зменшилися. При цьому баланс між роботою та особистим життям покращився.

    Бельгія – все за бажанням

    Бельгія стала першою країною в Європі, яка офіційно ухвалила закон про чотириденний робочий тиждень. Він набув чинності ще у листопаді 2022 року.

    Закон передбачає, що працівники отримують право відпрацьовувати повний робочий тиждень за чотири дні замість звичайних п'яти. Тобто кількість робочих годин у кожний конкретний день для них збільшується.

    "Метою є дати людям і компаніям більше свободи в організації свого робочого часу. Якщо ви порівняєте нашу країну з іншими, ви часто побачите, що ми набагато менш динамічні", – заявляв прем'єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо.

    Однак перспектива чотириденного робочого тижня подобається не всім у цій країні. Критики ідеї зазначають: багато співробітників, що мають повний робочий день, працюватимуть дуже багато годин на день, щоб отримати "додатковий вихідний". А у багатьох інших, таких як позмінні робітники, взагалі немає можливості скористатися гнучким графіком.

    Велика Британія – експеримент визнано "надзвичайно успішним"

    Низка британських компаній провела шестимісячний тест чотириденного робочого тижня. Тепер вони планують зробити більш короткий робочий тиждень постійним і називають свій експеримент "надзвичайно успішним".

    Пілотну програму "чотирьохденки" було запущено в Британії в червні 2022 року. У ході тесту було вивчено вплив скорочення робочого дня на продуктивність підприємств та благополуччя їхніх працівників, а також вплив на навколишнє середовище та гендерну рівність.

    Близько 60 британської компанії та понад 3300 співробітників підписалися на участь у програмі. Експеримент курирували дослідники з Кембриджського та Оксфордського університетів та Бостонського коледжу, а також 4 Day Week Global та інших правозахисних груп.

    У результаті переважна більшість – близько 92% – компаній, які взяли участь у тесті, вирішили зберегти політику чотириденного тижня після випробувального періоду. Як і у випадку з експериментом у Португалії, співробітники мали слідувати "моделі 100:80:100", і їм це вдалося.

    Крім того, урядовий експеримент із "чотирьохденкою" вже запланований у Шотландії (на 2023 рік). Уряд Уельсу розглядає можливість проведення власного тесту.

    "Це смілива пропозиція, але не більш смілива, ніж боротьба за п'ятиденний робочий тиждень, оплачувану відпустку та оплату лікарняних, які ми тепер приймаємо як належне", – зазначив член Senedd Джек Сарджент, коментуючи можливість проведення експерименту в Уельсі.

    Іспанія – пробна фаза

    Пілотний проєкт у цій країні запустили у грудні 2022 року. Ініціатором стала невелика ліва партія Más País, якій вдалося отримати схвалення уряду.

    Очікується, що експеримент допоможе малим та середнім підприємствам скоротити робочий тиждень як мінімум на півдня без зниження заробітної плати. По суті ведеться перевірка можливості підвищення продуктивності.

    Компанії, які приєдналися до програми, також можуть отримати допомогу з державного фонду у розмірі 10 млн євро. Для цього вони повинні розробити засоби підвищення продуктивності, які компенсують перехід на роботу протягом чотирьох, а не п'яти днів.

    Такі покращення мають бути реалізовані протягом року, при цьому кожна компанія має залишатися у програмі не менше двох років. Протягом першого року пілотного проекту уряд частково фінансуватиме витрати на заробітну плату та допоможе фінансувати навчання для підвищення ефективності.

    Швеція – неоднозначна реакція

    У Швеції скорочення часу роботи із збереженням повної оплати праці було випробувано ще у 2015 році зі змішаними результатами. Пропозиція полягала в тому, щоб спробувати шестигодинний робочий день замість восьмигодинної без втрати заробітної плати, але не всім сподобалася ідея витрачати гроші на експеримент. Навіть ліві партії вважали, що реалізувати це у великих масштабах буде надто дорого.

    Одним із прикладів стало відділення ортопедії університетської лікарні, яке перевело 80 медсестер та лікарів на шестигодинний робочий день і найняло новий персонал, щоб надолужити втрачене. Реакція медперсоналу була позитивною, проте експеримент також викликав багато критики і його не було поновлено.

    Фінляндія – планували, але не запровадили

    Країна не стала впроваджувати чотириденний робочий тиждень, незважаючи на неодноразові спекуляції у ЗМІ на цю тему. Так, у 2023 році уряд Фінляндії нібито хотів запровадити чотириденний робочий тиждень або також шестигодинний робочий день.

    Але потім виявилося, що це була фейкова новина, яку уряду довелося спростовувати. Як з'ясувалося, прем'єр-міністерка Санна Марін робила таку пропозицію у серпні 2019 року, але ідея не була включена до порядку денного уряду.

    Німеччина – у лідерах і без реформ

    У Німеччині – один із найкоротших середніх робочих тижнів у Європі. За даними Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), середня тривалість робочого тижня становить лише 34,2 години.

    Проте профспілки закликають до подальшого скорочення робочого дня. IG Metall, найбільша профспілка країни, також закликала до скорочення робочого тижня, стверджуючи, що це допоможе зберегти робочі місця.

    Згідно з опитуванням Forsa, 71% працюючих у Німеччині хотіли б мати можливість працювати лише чотири дні на тиждень. При цьому більшість (59%) вважає, що це має бути досяжним і для роботодавців. Серед останніх в успіх "чотирьохденки" вірять лише 46%.

    Поки невідомо, чи буде такий захід реалізований. Поки що експерименти з робочим часом у Німеччині проводять здебільшого невеликі стартапи. Вони запевняють, що за впровадження чотириденного робочого тижня підвищується задоволеність працівників, а разом з ними і продуктивність.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Топ лайфхаков: куда спрятать деньги Топ лайфхаков: куда спрятать деньги
Важно скрывать личные сбережения от посторонних лиц. Самая очевидная причина – безопасность, скрытые деньги менее подвержены краже в случае взлома или...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми