Болгарія та Румунія вже 31 березня офіційно вступають до Шенгенської зони. Про повноцінне членство цих країн у зоні поки що не йдеться, бо на частині кордонів контроль залишать.
Про це повідомила Європейська комісія. Згідно заяві, прикордонний контроль на в’їзді та виїзді з цих країн до інших країн Шенгенської зони повітряним чи водним транспортом буде скасовано.
Проте на сухопутних кордонах з іншими країнами Євросоюзу контроль на певний час збережеться. Рішення про його скасування має ухвалити Рада ЄС, і як зазначає Єврокомісія, це буде зроблено "у розумні терміни".
Наразі Австрія виступає проти скасування контролю; переговори тривають. Зауважимо, що саме Австрія раніше блокувала вступ згаданих країн до зони.
Шенгенська зона включає в себе 29 країн, які приєдналися до однойменної угоди. Зона була створена спеціально для подорожей між країнами без прикордонного контролю на внутрішніх кордонах.
З 27 країн ЄС 25 входять до Шенгенської зони. З двох членів ЄС, які не входять до Шенгенської зони, Кіпр юридично зобов'язаний приєднатись до цієї зони в майбутньому; Ірландія заявила. що зберігає право на неучасть.
Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія не є членами ЄС, але підписали угоди про приєднання до Шенгенської угоди і є членами Шенгенської зони. Крім того, Монако, Сан-Марино та Ватикан, які зберігають відкриті кордони зі своїми сусідами, вважаються де-факто членами Шенгенської зони.
Населення Шенгенської зони становить майже 420 мільйонів людей. Щороку загалом кордони Шенгенської угоди перетинають 1,3 мільярда людей. 57 мільйонів переїздів пов'язані з перевезенням вантажів автомобільним транспортом.