Російські олігархи з оточення диктатора Володимира Путіна продовжують заробляти мільярди на експорті товарів до західних країн в обхід санкцій. Це відбувається завдяки лазівці, яка дозволяє компаніям працювати на ринках Європейського союзу, якщо частка акцій у бізнесменів, що потрапили під санкції, становить менше 50%.
Про це йдеться у розслідуванні The Insider. Якщо бізнесмен підпадає під економічні обмеження Заходу, це не означає, що автоматично обмеження запроваджуються і щодо його активів.
Через цю лазівку одіозні російські олігархи продовжують отримувати мільярдні доходи з Євросоюзу. Йдеться, зокрема, про Геннадія Тимченка, Алішера Усманова, Олега Дерипаску, Романа Абрамовича.
Якщо підсанкціональних співвласників компанії кілька, всі вони у сумі мають володіти половиною акцій. Тому деякі олігархи для обходу санкційних обмежень просто знижують свою частку у проєкті. Так зробив Олег Дерипаска – скоротив свою частку в En+ (тепер він володіє 35%), також володіє майже 57% акцій великого виробника алюмінію "Русала".
Тільки за першу половину 2024 року на частку країн Європи припало $1,3 млрд виручки "Русала".
На гроші від Заходу Дерипаска утримує свою власну ПВК, яка воює в Україні. За даними Forbes його статки зараз складають $2,8 млрд (за час повномасштабної війни вони збільшилися у півтора рази).
Віктор Вексельберг, другий основний акціонер "Русала", також уникає санкцій та торгує з ЄС. Олігарх часто і відкрито зустрічається з Путіним, а його компанії беруть участь у виробництві ракет, якими війська РФ б'ють по Україні.
Ще один варіант, який використовують росіяни, щоб обходити санкції, – оформити акції на менеджерів компанії чи родичів. Схожу схему вибрав Алішер Усманов, який скоротив свою частку в USM та володіє 49% холдингу.
У USM входить, зокрема, "Металоінвест" – найбільша залізорудна компанія Росії та СНД. Вона експортує свою продукцію до ЄС.
Депутат Держдуми від "Єдиної Росії" Андрій Скоч, партнер Усманова по "Металоінвесту" оформив бізнес на батька та дочку. З початку великої війни статки Усманова зросли до $13,4 млрд, а Скоча до $6,7 млрд.
Олігарх Геннадій Тимченко – молодший партнер мільярдера Леоніда Міхельсона. Йому належать частки в "Новатеку" (23,49%) та "Сібурі" (17%). Сам основний власник компаній Міхельсон не під санкціями ЄС, тому й на компанії, прибуток із яких одержує Тимченко, обмеження не поширюються.
А Роману Абрамовичу належить 28,64% акцій "Євразу", великої металургійної та гірничодобувної компанії. Підприємство експортує продукцію до Франції та Чехії.
Абрамович також є і міноритарним акціонером "Норнікелю". Основного власника компанії ЄС не санкціонує, тому лідер гірничо-металургійної промисловості Росії не лише експортує свою продукцію, а й володіє на території Європи виробництвом.