Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Обмін пошкодженої валюти: що потрібно знати

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: валюта

    Іноземна валюта, хоча й не заборонена для обігу в Україні, не є офіційним платіжним засобом і підлягає обміну на гривню. Зосередьмося на доларах та євро, які є найпопулярнішими в нашій країні.

    6874_1807580.jpg (61.83 Kb)

    Тут до проблем зі зношеністю чи пошкодженням банкнот додається те, що старі купюри неохоче беруть як люди, які купують валюту, так і установи, які її обмінюють. Про це йдеться у статті Finance.ua.
    Переважно це стосується доларів до 1996 року випуску, хоча вони є таким же самим платіжним засобом у США, як і долари 2010 року, які так полюбляють українці. Згідно з міжнародними угодами, всі банки та фінансові установи зобов’язані приймати долари, випущені після 1914 року, якщо вони зберегли основні ознаки платіжності.
    Основним документом, який, зокрема, регулює порядок обміну валют, є «Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України».
    Пункт 32 цього Положення говорить прямо: «Банкам та небанківським установам під час здійснення валютно-обмінних операцій заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави».
    Тобто всі долари від 1914 року випуску мають безперешкодно прийматися до обміну — як банками, так і небанківськими установами, зокрема, пунктами обміну валюти, про що останні часто воліють «забувати», хоча НБУ у цьому пункті не робить для обмінників жодних виключень. Це ж стосується і всіх інших валют, які в своїх країнах не втратили статусу платіжного засобу.

    Загалом же щодо іноземних банкнот у НБУ радимо наступне: перед обміном варто перевірити на сайті центрального банку тієї країни, валюту якої хочете обміняти, чи не втратила банкнота платіжну спроможність.
    У деяких випадках таку валюту можна обміняти у будь-якому обмінному пункті. Наприклад, у випадку з банкнотою 500 євро або доларами США, надрукованими після 1914 року, які залишаються платіжними засобами. Проте в інших випадках валюту можна обміняти лише у центральних банках країн-емітентів.
    А що із зношеними валютами?
    Якщо щодо року випуску доларів чи євро проблем не має виникати, то щодо зношених купюр все складніше.
    З банкнотами, які мають ознаки значного зношення (перелік цих ознак — тут), мають здійснюватися операції інкасо за тарифами банків та небанківських фінансових установ.
    Банки та небанківські установи, які проводять такі операції, повинні обов’язково розмістити в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зношення банкнот, тарифи інкасо. До зношених банкнот відносяться розірвані, пошкоджені, обгорілі, обпалені, зіпсовані до втрати захисних елементів, забруднені або вицвілі, а також банкноти, вилучені з обігу іншими країнами.

    Інкасо — це механізм, який використовується банками для відправлення зношених банкнот в іноземні фінансові установи для обміну. Тобто ваша купюра буде прийнята (за вашою згодою, звісно) у вас для обміну, але гроші за неї ви отримаєте лише після того, як її доправлять до банку, який її випустив, і той оцінить її стан та визначить, чи є вона платіжним засобом.
    Окрім того, послуга ця платна, тобто з вас стягнуть плату за інкасо — її розмір залежить від банку і може становити 10−30% номіналу. Який саме розмір цієї плати та терміни проведення операції інкасо — має також бути зазначено у доступному для клієнтів місці.
    Якщо ваші гроші містять незначні пошкодження та плями, які не підпадають під ознаки значного зношення, банк чи установа, що обмінює валюту, має їх прийняти до обміну.
    У разі, якщо купюра містить ознаки підробки, вона вилучається, а у дію вступають правоохоронці. Тут практично так само, як і з гривнею. У цьому разі, як і у разі висновку, що банкноти перестали бути платіжним засобом, ви за них, звісно, жодних грошей не отримаєте. Моліться, щоб не отримати тюремний строк — у реаліях нашої країни це цілком вірогідний сценарій, навіть якщо до виготовлення фальшивки ви не маєте стосунку.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми