Фінанси. Гроші. Валюта, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Допомога по безробіттю в Україні - все, що потрібно знати

  • Джерело: unian.ua.  → Ключові теги: допомога по безробіттю

    Допомога по безробіттю в Україні може виплачуватись лише окремим категоріям громадян.

    61_33-1-e1730288035874.jpg (55.91 Kb)

    Українці, які перебувають у пошуках роботи, мають право на допомогу по безробіттю. Однак існують певні правила оформлення такої допомоги - далеко не всі громадяни країни можуть на неї розраховувати. Дар'я Лялюк, юрист судової практики ЮК RIYAKO & PARTNERS у коментарі розповіла про нюанси такої фінансової підтримки.

    Як отримати допомогу по безробіттю в Україні та хто має на неї право
    Кому не "світить" допомога по безробіттю в Україні
    Скільки місяців платять допомогу по безробіттю в Україні
    Яка допомога по безробіттю в Україні - сума виплат
    Як отримати допомогу по безробіттю в Україні та хто має на неї право
    Право на допомогу по безробіттю визначається Законом України "Про зайнятість населення". Згідно із документом на виплати мають право такі особи:

    Громадянин, який має статус безробітного, і через відсутності доходів не має коштів для забезпечення свого життя. Зокрема, це люди працездатного віку, які втратили роботу і не отримують пенсію.
    Особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку та отримують соцдопомогу від держави
    Люди, молодші 16 років, яких звільнили з роботи через скорочення штату
    Одинокі батьки, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.
    Особи до 35 років, які втратили роботу, але не мають страхового стажу.
    Внутрішньо переміщені особи, які не мають документів про страховий стаж.
    За словами експерта, аби допомога по безробіттю була можлива, всі особи з цих категорій мають бути працездатними й готовими шукати собі нове місце роботи.

    Для того, щоб держава почала виплачувати вам допомогу по безробіттю, спершу треба отримати офіційний статус "безробітний". Для цього потрібно подати заяву та низку документів (документи, які посвідчують особу, трудову книжку, довідку про середню заробітну плату та ін.) - це можна зробити особисто, звернувшись у будь-який регіональний центр зайнятості населення, або онлайн - через портал "Дія" (у такому разі подаються відскановані документи).

    Кому не "світить" допомога по безробіттю в Україні
    Лялюк каже, що допомога по безробіттю не передбачена для непрацездатних осіб. Також її не можуть отримати ті, в кого немає офіційного статуса "безробітний" шляхом реєстрації у Центрі зайнятості.

    Крім того, на такі виплати не можуть розраховувати особи, які не працювали офіційно та не сплачували Єдиний соціальний внесок (виняток становлять особи, які шукають роботу вперше).

    Також людині можуть перестати платити допомогу по безробіттю, якщо вона офіційно працевлаштувалася чи досягла пенсійного віку, а також з інших підстав, більше детально наведених у Законі України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Крім того, зняти з допомоги можуть особу, яка надала неправдиві відомості щодо свого трудового стажу.

    Особі можуть відмовити у наданні допомоги по безробіттю, якщо вона вже використала право на її отримання у межах дворічного періоду. Тобто, упродовж двох років після того, як людину звільнили, вона має право один раз звернутися до Центру зайнятості, щоб оформити допомогу.

    За словами юриста, якщо людина вважає, що їй неправомірно відмовили у наданні допомоги по безробіттю, то вона може оскаржити рішення регіонального центру зайнятості спершу через Державний центр зайнятості або звернутися до суду.

    Скільки місяців платять допомогу по безробіттю в Україні
    Допомога по безробіттю призначається з першого дня після надання статусу "безробітний". Оскільки в Україні запроваджено воєнний стан, то термін виплат для більшості категорій осіб скорочено - наразі він не може перевищувати 90 календарних днів. Якщо йдеться про громадян передпенсійного віку (за 2 роки до призначення пенсії), то вони можуть отримувати таку допомогу довше - 360 календарних днів.

    Важливо розуміти, що безкінечно сидіти на допомозі по безробіттю не вдасться, оскільки законом визначено, скільки часу така допомога може надаватися, і коли людина знову зможе отримати статус безробітного.

    Після того, як людина у межах дворічного періоду скористалася правом на виплати, вона має працевлаштуватися, хоча б пів року офіційно пропрацювати та сплачувати ЄСВ, після чого повторно проходити процедуру реєстрації як безробітної.

    Яка допомога по безробіттю в Україні - сума виплат
    Максимальний розмір допомоги по безробіттю на період воєнного стану дорівнює розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня календарного року (станом на 01 січня 2025 року - 8 тисяч гривень).

    Юрист наголошує, що також існує мінімальна допомога по безробіттю, її два види:

    1 500 грн - така допомога виплачується особам до 35 років, які не мають страхового стажу, а також особам, які були звільнені за порушення трудового законодавства, наприклад, за прогули, крадіжки на роботі тощо.
    3 600 грн - цей розмір допомоги встановлено для осіб, які не мали 7 місяців страхового стажу упродовж року до набуття статусу безробітного, для тимчасово переміщених осіб, які також не мають документів про страховий стаж, осіб, які працювали менше як 7 місяців перед набуттям статусу "безробітний".
    Також важливо розуміти, як розраховується допомога по безробіттю. Лялюк каже, що загалом розмір допомоги по безробіттю залежить від наявності страхового стажу та його тривалості, від зарплати, яку особа отримувала, від того, скільки часу людина була без роботи і чому втратила роботу. Розрахунком розміру допомоги займається Центр зайнятості.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми