Національний банк України (НБУ) підвищив облікову ставку одразу на 1 процентний пункт – з 13,5%, до 14,5%. Таким чином НБУ намагається боротися з інфляцією та не допускати зниження ставок за депозитами. При цьому, як вважають у банківському секторі, збільшення облікової ставки пригальмує курсові зміни на валютному ринку, а відсотки за гривневими вкладами навіть можуть зрости.
Рішення про новий рівень облікової ставки набуде чинності з 24 січня, повідомляє пресслужба НБУ. Разом з обліковою ставкою на 1 процентний пункт підвищуються і ставки за депозитними сертифікатами овернайт, тримісячними депозитними сертифікатами та кредитами рефінансування – до 14,5%, 17% та 17,5% відповідно.
"Підвищення облікової ставки спрямоване на забезпечення належного захисту гривневих заощаджень від інфляції та підтримки інтересу населення до гривневих активів. Це призведе до зниження тиску на валютний ринок та ціни", – йдеться у повідомленні Нацбанку.
При цьому регулятор не виключає, що через зростання споживчих цін може й надалі підвищувати "обліковку". "Стримування цінового тиску, ймовірно, вимагатиме подальшого посилення процентної політики", – попередили в НБУ
У Нацбанку також вважають, що наступні місяці інфляція, ймовірно, зростатиме. Проте загалом у 2025 році очікується її уповільнення до 8,4% та подальший рух до мети 5% у 2026 році. "У грудні 2024 року інфляція прискорилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередній прогноз НБУ. За оцінками НБУ, прискорення інфляції тривало і в січні", – зазначили в регуляторі.
Як пояснив у коментарі OBOZ.UA директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв, зростання ставки за тримісячними депозитними сертифікатами до 17% спонукатиме комерційні банки до збільшення відсотків за гривневими вкладами. Причому зміни очікуються вже найближчими тижнями.
На думку експерта, ставки за гривневими депозитами можуть зрости в середньому на 1 процентний пункт. Конкретні відсотки традиційно залежатимуть від строку вкладу:
максимум до 11% річних на ультракороткі вклади (терміном від 3 міс. до міс.);
до 12% річних на депозити тривалістю від 9 місяців до 1 року;
до 14% річних на вклади на строк від 1 року та довше.
Водночас, як зазначив фахівець, навіть збільшені відсотки за ультракороткими вкладами не гарантують громадянам збереження коштів від інфляції, адже з отриманого доходу доведеться сплатити сумарно 23% податків. "Нова прибутковість депозитів для фізичних осіб враховуватиме як грудневі, так і січневі зміни ставки за тримісячними депозитними сертифікатами. Однак пріоритетом для вкладників залишатимуться саме довгострокові депозити, прибутковість за якими дозволяють не тільки вберегти кошти від знецінення, але й отримати пасивний прибуток у розмірі до 4%", – зазначив експерт.
Крім того, за словами Замотаєва, новий рівень "обліковки" позитивно вплине на "вагу" гривні як валюти. Він нагадав, що під впливом економічних факторів, починаючи з грудня 2024 року та станом на 23 січня, офіційний курс долара зріс у середньому на 1,5% – з 41,59 грн/дол. до 42,03 грн/дол.
"Однак завдяки своєчасній двоетапній корекції облікової ставки з 13% до 13,5% у грудні та до 14,5% у січні майбутні курсові зміни не становлять загрози ринку. У лютому триватиме період зміцнення-підтримки гривні, що має позитивно вплинути на курсову динаміку на валютному ринку", – упевнений банкір.
Нагадаємо, це друге підвищення облікової ставки НБУ поспіль. Перше за довгий час відбулося у грудні 20204 року (на половину процентного пункту, до 13,5%), а до того НБУ 7 разів поспіль знижував "обліковку": наприкінці липня-2024 (з 25 до 22%), після – у вересні (до 20%), наприкінці жовтня (до 16%), потім з 15 грудня-2023 (до 15%), у березні-2024 (до 14,5%), а після у квітні-2024 (до 13,5%) та у червні-2024 (до 13%).