В Україні в лютому можуть подорожчати молочні продукти і деякі овочі, водночас триватиме зниження цін на яйця. Серед важливих нововведень – зміна правил щодо переказів та останні дні подачі заявки на "Зимову підтримку".
Про те, що чекає на українців у лютому та про що варто знати, читайте в матеріалі.
Пенсії перераховувати не будуть, однак збільшення очікується в березні
В Україні в лютому перерахунок пенсій не очікується. При тому в лютому може з'явитись остаточне рішення щодо розміру березневої індексації. Зараз у проєкті бюджету Пенсійного фонду передбачено індексацію пенсій у розмірі 10%. Проте коли розроблювали цей документ, ще не було даних щодо розміру інфляції. А вона виявилась значно більшою, ніж раніше очікували (11,2% замість 9,7%).
Точний розмір індексації буде відомий тільки ближче до березня, коли офіційна статистика підрахує динаміку зарплат та інфляцію. Нагадаємо, що розмір індексації становить суму половини від річної інфляції та половину від динаміки зростання зарплат за останні три роки.
За березневої індексації на певний коефіцієнт буде збільшуватись саме та пенсія, яка розрахована за формулою. Тобто в результаті може статися так, що навіть після підвищення, наприклад, на 8% замість 1230 грн пенсія, яка порахована за формулою, становитиме 1 328,4 грн. А платитимуть все одно 2 361 грн.
Не будуть підвищувати "нові" пенсії. Індексація має допомогти "осучаснити" старі. Тому тих, хто вийшов на пенсію впродовж останніх кількох років, перерахунок не стосуватиметься. Крім того, існують ще деякі обмеження. Зокрема, у 2024-му уряд запровадив тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Розмір підвищення виплат за результатами індексації обмежили 1,5 тис. грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії. А мінімальне підвищення встановили на рівні 100 грн. Яким буде рішення у 2025-му, поки невідомо.
Субсидії: до чого готуватись українцям
В Україні з 29 січня запровадили нову субсидію. На оренду житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). На виплату можна подавати заявки. Її розмір визначатиметься індивідуально. Але у програмі є низка умов, які поширюються на всіх її учасників, пояснили в Міністерстві соціальної політики.
Як визначать розмір виплат:
Виплата передбачена для переселенців, які орендують чи хочуть орендувати індивідуальне житло, але не мають на це достатньої кількості коштів. "Достатність" визначатиметься внаслідок зіставлення доходів сім'ї із витратами на оренду.
Враховуватимуться: рівень доходів сім'ї, кількість її членів, вартість оренди житла в регіоні поточного проживання ВПО.
Отримати допомогу зможуть ВПО, чиї витрати на оренду перевищують 20% сумарного доходу сім'ї чи особи. Відповідно розмір кожної субсидії буде індивідуальним.
З 29 січня внутрішньо переміщені особи вже можуть подавати документи на призначення нової субсидії. Субсидію на оренду можна буде оформити в сервісному центрі Пенсійного фонду (ПФУ) та онлайн через портал електронних послуг ПФУ. У разі оформлення онлайн знадобиться електронний підпис і власника житла, і ВПО.
В обов'язковому порядку знадобляться такі документи: договір наймання (за встановленою формою) та заява (також за встановленою формою). Крім того, у разі потреби потрібно буде надати копії документів, що підтверджують повноваження законного представника, опікуна, піклувальника, батьків-вихователів або інші документи, що доводять будь-які особливі обставини.
Документи надаються особисто власником житла та внутрішньо переміщеною особою. Якщо власник житла перебуває в іншому регіоні або за кордоном, подати заяву можна онлайн. Підписати заяву та договір найму від імені власника житла також може його законний представник на підставі довіреності.
Тисяча гривень від Зеленського: останній місяць
В Україні 28 лютого завершиться період подачі документів для отримання "1000 грн від Зеленського". Так, кожен громадянин, який перебуває на території України (окрім тимчасово окупованих), може отримати одноразову виплату в 1000 грн. Витратити отримані кошти необхідно до кінця 2025 року.
Як подати заявку на отримання виплати:
через мобільний застосунок Дія: це основний і найзручніший канал, через який вже подано 7,3 мільйона заявок. Кошти нараховуються протягом 10 днів від моменту подачі;
через банки-партнери: цей канал доступний для громадян віком від 65 років або тих, хто через релігійні переконання не має індивідуального податкового номера (ІПН). До партнерів входять 8 банків, зокрема SenseBank, PrivatBank, LobosBank та інші;
через "Укрпошту": у цьому випадку заявка не потрібна – кошти нараховуються автоматично. "Укрпошта" забезпечує виплати для 1,9 мільйона громадян, що становить значну частину отримувачів.
Але для запобігання нецільовому використанню коштів у програму інтегровано аналітичні механізми. Зокрема, на початку запуску виявили, що деякі мобільні оператори пропонували послуги переведення грошей у готівку. Цю лазівку було оперативно закрито, аби програма відповідала своїй меті – підтримувати населення та стимулювати українську економіку.
Перекази обмежать, але не для всіх
В Україні з 1 лютого введуть нові ліміти на карткові перекази. Без офіційного підтвердження заробітку українці зможуть переказувати до 150 тис. грн на місяць (низький та середній ризик). Якщо це клієнти, яких банк відносить до високого рівня (наприклад, високопосадовці або ті, хто часто здійснює підозрілі операції), ліміт буде встановлено на рівні 50 тис. грн на місяць.
При цьому йдеться саме про перекази з картки на картку, зазначають у Меморандумі про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Документ ще 10 грудня підписали в НБУ представники банківських асоціацій разом з найбільшими українськими банками. Згодом меморандум підписали більшість українських банків.
Якщо документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
з 01.02.2025 – для клієнтів "високого" рівня ризику встановлювати ліміт у сумі до 50 тис. грн/міс;
для клієнтів середнього та низького рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
з 01.02.2025 – у сумі до 150 тис. грн/міс;
з 01.06.2025 – у сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не стосуватимуться операцій з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, які перевищують установлений ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.
Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутися до надавача платіжних послуг – учасника Меморандуму – із запитом для підвищення встановленого ліміту з обов’язковим наданням документального підтвердження коштів.
Зазначимо, раніше член правління ПриватБанку з питань роздрібного бізнесу Дмитро Мусієнко в коментарі OBOZ.UA розповів, що обмеження, зазначені в Меморандумі, стосуються лише переказів, здійснених фізичними особами на рахунки інших контрагентів через банківські картки або реквізити IBAN як у межах України, так і за її межі. Водночас ці ліміти не поширюються на платежі за товари та послуги, зокрема на оплату комунальних послуг або покупки в магазинах, оскільки вони не класифікуються як перекази між контрагентами.
"Також ліміти не зачеплять перекази, здійснені із рахунків клієнтів, у яких підтверджено джерело доходу (наприклад, зарплатні), або клієнтів, які є волонтерами. ПриватБанк заздалегідь інформує клієнтів, коли залишок їхнього ліміту досягає 50% або 80%. Це дає змогу управляти своїми транзакціями та уникати обмежень. Також банк заздалегідь інформує про зміни в ліміті, аби люди могли своєчасно адаптувати свої плани", – пояснив він.