Протягом січня 2025 року курс гривні до долара демонстрував коливання. До середини місяця офіційний курс досяг рекорду — 42,28 грн/дол., а на готівковому ринку показники перевищили 43 грн/дол. Проте наприкінці січня гривня почала зміцнюватися, і офіційний курс опустився до 41,82 грн/дол.
Економічний експерт Данило Монін розповів, чого очікувати від курсу долара у лютому.
Що впливає на курс гривні
За словами експерта, незвична динаміка у січні пов’язана зі зміною політики регулятора щодо курсоутворення.
Після інавгурації Дональда Трампа 20 січня НБУ почав ухвалювати рішення про курсові показники з урахуванням поточного співвідношення пари євро-долар.
Це призвело до зміцнення гривні: в обмінниках за майже три тижні американська валюта в продажу подешевшала на понад 1 грн. Такі коливання підтвердили перехід НБУ на курсоутворення від кошика валют.
«З приходом Трампа ми бачимо, що курс євро до долара зміцнився з 1,015 до 1,04−1,05. Через це НБУ зміцнив гривню нижче відмітки 42 грн/дол.», — констатував Данило Монін.
Він зауважив, наразі не можна спрогнозувати, чи дотримуватиметься НБУ такої ж керуючої політики в найближчому майбутньому.
На його думку, якщо євро до долара стабілізується на рівні 1,05, ми побачимо стабільний курс близько 42 грн/дол. у лютому.
Чи варто міняти гривні на долари
Виходить, у разі послаблення європейської валюти до американської можливе дорожчання долара в Україні. І навпаки — зміцнення призведе до призупинення девальвації гривні.
Українцям не рекомендують бігти в обмінники для закупівлі іноземних купюр, оскільки найближчим часом показники курсу, з високою імовірністю, можуть впасти.