У 2025 році загальний державний борг України може досягти 110% ВВП країни, вперше перевищивши психологічну позначку в 100%. А сукупний світовий борг до 2027 року зросте до 117% світового ВВП.
Як повідомляє Укрінформ, про це на презентації доповіді "Фінансовий монітор" 23 квітня повідомив директор Фінансового департаменту Міжнародного валютного фонду (МВФ) Віктор Гаспар. При цьому зазначається, що минулого року загальний держборг України становив 89,8%, а 2021-го, останнього до повномасштабного вторгнення Росії, не перевищував 48,9% від ВВП.
Але наступного року загальний борг України може почати скорочуватись. У МВФ прогнозують, що співвідношення боргу до ВВП не лише знизиться до 108,5%, а й збереже тенденцію до скорочення.
Також у доповіді стверджується, що наступного року сукупний світовий держборг зросте на 2,8 відсоткового пункту (в.п.) і до 2027 року може сягнути 117% від світового ВВП. Це пояснюється посиленням глобальної невизначеності у зв'язку з ключовими змінами в політиці, зокрема – витратами, що постійно зростають, а саме на оборону.
"Серія нещодавніх оголошень про мита з боку США та контрзаходи інших країн збільшили волатильність на фінансових ринках, послабили прогноз зростання і підвищили ризики... Ми прогнозуємо, що світовий держборг зросте на 2,8 в.п. цього року, більш ніж удвічі перевищуючи оцінки 2024 року, що призведе до зростання боргу понад 95% ВВП", – наголосили в МВФ.
У звіті також ідеться, що до кінця десятиліття рівень держборгу може виявитися вищим за 100% світового ВВП, а за гіршого сценарію рівень сукупного світового держборгу "може досягти 117% ВВП до 2027 року". Це стало б найвищим показником із часів Другої світової війни та перевищило колишній прогноз майже на 20 в.п.